Conjunctivita. | Forumul Medical ROmedic

Conjunctivita.

27-11-2015
lucabuluca
Nu este medic/terapeut
lucabuluca
Astazi am fost diagnosticata cu conjunctivita si urmez tratamentul corespunzator. La serviciu am o colega, sta chiar langa mine, care nu prea respecta normele de igiena( nu foloseste sapun, servetel si ceea ce este si mai rau si cred ca este vorba de ceva psihologic aici, sta numai cu mana in nas. Acum cateva luni a avut o infectie f urata la un ochi( foarte umflat si cu o punga de puroi in interiorul ploapei).A urmat un tratament si s-a vindecat.. ma rog asa spune ea.. Acum cateva zile problema i-a reaparut adica infectia la ochi dar ea tot statea cu mainele in nas apoi se freca la ochi, la baie se ducea fara sapun. Problema este ca stand langa mine impartim unele rechizite... capsator, creion, telefon de birou.. si ce este mai important, eu am o oglinda de birou pe care o mai folosesc din cand in cand si o mai foloseste si ea... Si acum sa pun intrebarea: este posibil ca eu sa fi luat microbul conjunctivitei de la ea, chiar daca nu stiu cu ce a fost diagnosticata si infectia la ea s-a manifestat altfel( ochi umflat si puroi)?Eu am ochii usor imflamati, rosii si cu senzatia de nisip sub ploape.Am mare nevoie de raspuns paentru ca colectivul sa ia masuri impotriva aceste femei care nu respecta nici cele mai elementare norme de igiena si isi bate pur si simplu joc de noi. Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
29-08-2016, ora 14:06
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna ziua,
Ati atins o problema frecventa si ma bucur ca va pot raspunde.
Nu este numai posibil ci sigur ca se va infecta tot colectivul.
In primul rand colega nu se respecta pe ea insasi dar nu va respecta nici pe voi.
Simptomele pe care le descrieti sunt sugestive pentru o conjuctivita infectioasa.
Puteti insa sa luati masuri ca sa va protejati.
Cereti sfatul unui oftalmolog.
Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un obicei comun din bucătărie creÈ™te riscul de îmbolnăvire prin intoxicaÈ›ie alimentară
  •