Conjunctivita, blefaro-conjunctivita

11-06-2015
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna ziua

Ma confrunt cu problema aceasta de ani buni si din pacate nu reusesc sub nici o forma sa scap de ea. Atata timp cat fac tratament, totul este ok, dar la cateva zile dupa terminarea tratamentului, simptomatologia revine.
Ma trezesc dimineata cu o secretie in interiorul ochilor si ochii incep foarte tare sa ma usture. Este imeperios sa imi spal ochii si fata in acel moment.

Ochii imi sunt de obicei tulburi, dar fara roseala sau scuame, atunci cand urmez tratament am ochii foarte limpezi, normali.
Mentionez ca am tenul gras si aceasta conditie intretine aparitia blefaro-conjunctivitei.

Tratamentele urmate au fost intotdeauna sub supravegherea unui medic, care a si observat dealtfel recurenta infectiei.

Igiena este impecabila, nu folosesc prosop pentru fata de ani buni, ci servetele de hartie, lenjeria de pat este schimbata saptamanal.
Port ochelari atat de distanta, cat si de aproape, lucrez in IT si petrec peste 10 ore pe zi in fata calculatorului.

Orice sfat profesional este bine-venit!

Multumesc
3 comentarii
0
11-06-2015, ora 11:36
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Ce tratamente aţi urmat?
0
11-06-2015, ora 11:48
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Ultimul tratament a fost Vigamox si Allergan. Dar am luat Trobrex, Tobradex, maxitrol, si inca vreo doua, toate la indicatia medicului.
Rezultate apar, dar numai temporar.

Va multumesc
0
15-06-2015, ora 17:33
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Nimeni, nici un raspuns:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •