Conizatie - necesara neaparat?

24-03-2008
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Am urmatoarea problema: o portiune pe col (nu o pot numi "rana" pt ca am vazut-o albicioasa la colposcopie cand a fost evidentiata cu iod, deci nu sangereaza) care sta acolo de catva timp (sa fie 1-2 ani, poate mai mult) si in paralel am aflat recent ca detin o frumusete de HPV 33 :-(
Dr-itza la care merg la colposcopie (o data pe an) mi-a recomandat sa fac conizatie sau rezectie pt a indeparta acea portiune "pentru linistea mea" (avand in vedere ca urmeaza sa plec din tara pt o perioada mai indelungata).
Mentionez ca am 38 de ani, un copil, fac Papanicolau la max 6 luni, care iese ok, in limitele varstei, fond inflamator, numeroase polimorfonucleare, dar medicul ginecolog curant sa-i zic asa, nu mi-a recomandat vreodata un tratament special pt acest fond inflamator.
Acum ma trezesc deodata trimisa la conizatie, si incerc sa ma lamuresc. Am inteles ca nu e o procedura complicata, ca ar fi sigura si ar inlatura portiunea afectata. Mi-este cam teama, e totusi o operatie si as vrea sa stiu daca este chiar unica procedura ce se poate aborda in cazul meu?
Cele care ati trecut prin asa ceva daca aveti vreun sfat despre operatie, urmari, tratamente, v-as fi foarte recunoscatoare :-)

Multumesc.
5 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
spataru
Nu este medic/terapeut
spataru
rezultatul la papanicolau poate orienta initial pt o diatermocoagulare.
0
24-03-2008, ora 00:00
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Posibil, insa cred ca dr-itza care imi face anual colposcopia si stia situatia, a decis aceasta interventie avand in vedere lipsa mea din tara pt o perioada lunga...ma gandesc...
0
25-05-2009, ora 20:16
fantozzi007@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
fantozzi007@yahoo.com
buna, de curand am fost diagnosticata cu hpv 31, in urma rezultatului am fost programata pentru conizatie col uterin, as vrea sa stiu mai multe despre aceasta interventie.Cum a decurs operatia si daca este dureroasa.Va multumesc!
0
26-05-2009, ora 14:14
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Operatia a decurs foarte bine, sub anestezie generala (chiar daca de numai 30 min), asa ca nu se simte nimic. Nu este dureros nimic nici dupa operatie, am avut singerari cateva zile, am inteles ca unele persoane nu au deloc.
Fantozzi ai cumva si o leziune de col de ai aceasta indicatie spre operatie? Ca eu aveam o ectopie si mi s-a recomandat inlaturarea ei, insa 2 medici ginecologi care m-au vazut ulterior mi-au spus ca s-ar putea ca operatia sa fi fost un pic cam supra-apreciata si ca n uar fi fost cazul sa o fac asa repede. Adica tinuta sub observatie leziunea, se putea trai bine merci si cu ea, fara probleme.acum nu mai am ce face oricum.
Sanatate multa!
0
26-10-2009, ora 10:28
ciubotica
Nu este medic/terapeut
ciubotica
Am facut un test papanicolau la care rezultatul este satisfacator pt.evaluare, celule endovervicale prezente. Alte modificari: inflamatie si ASC-US.La recomandari scrie o noua prelevare peste 4-6 luni dupa tratament, de urmarit evolutia citologic si colposcopic.
Nu mi s-a prescris nici un tratament in urma rezultatului medicul spune ca ar trebui sa fac un test HPV si o operatie, dar mai intai sa revin pentru un papanicolau peste 4 luni. A s vrea sa stiu mai multe despre rezultatul meu daca este grav si cum ma pot trata.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.