Condropatie Stadiul III Compartiment Intern

14-12-2012
Mircea Motcanu
Nu este medic/terapeut
Mircea Motcanu
Buna seara si multumesc ca existati,

Am un rezultat RMN genunchi picior drept, care precizeaza:
1. Integritatea tuturor ligamentelor;
2. Leziune complexa corn posterior menisc intern;
3. Lipsa de substanta la nivelul cartilajului articular condil intern;
4. Cantitate minima de lichid in cavitatea sinoviala.
Concluzii:
1. Condropatie stadiul III compartiment intern;
2. Leziune complexa corn posterior menisc intern;
3. Bursita minima.

Sex masculin, 56 ani, 1.76m cu 78 kg. Nu am facut sport de performanta. Nu am alte afectiuni. Analizele la singe in buna regula (toate). Nu urmez, si nici nu am urmat vre-un tratament medicamentos in ultimii 12-14 ani cu exceptie raceala si acela naturist.

In urma consultarii a doi medici (ortopedie) de la doua clinici particulare nu mi s-a precizat in mod clar ce am de facut in continuare. Una din recomandari a fost fizioterapia, insa dupa ce am dat de site-ul dvs. si am citit cu atentie unele recomandari pentru afectiuni aproximativ asemanatoare imi dau seama ca lucrurile sunt mai serioase.

In consecinta, respectuos va rog sa ma indrumati.

Multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile dvs.

Mircea M.
9 comentarii
0
14-12-2012, ora 22:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza de ce s-a efectuat RMN-ul?
ar trebui sa cautati un chirurg experimentat in artroscopia genunchiului. trebuie efectuat un examen fizic complex a genunchiului, daca examenul fizic coreleaza cu rezultatul RMN-ului atunci trebuie aleasa operatia artroscopica.
1 meniscul lezat nu se vindeca la adulti, leziunea se mareste cu timpul si distruge si cartilajul articular
2 leziunile complexe a meniscului deobicei sunt initial leziuni simple netratate care cu timpul din cauza solicitarii zilnice devin complexe
3 leziunea cartlilajului articular pe partea mediala, unde este si leziunea meniscului, pledeaza pentru o chondropatie secundara leziunii meniscale, acesta va deveni si mai mare daca leziunea meniscului nu va fi tratata. cartilajul distrus nu va creste la loc niciodata insa cu metode artroscopice se poate incetini distrugerea ulterioara a cartilajului
0
15-12-2012, ora 08:16
Mircea Motcanu
Nu este medic/terapeut
Mircea Motcanu
Buna Dimineata si multumesc pentru raspuns

Ati intrebat "De ce RMN".
In luna august genunchiul drept s-a umflat. Nu il pot asocia decit cu aplicare de namol si expunere la soare. Medicii au spus ca este o coincidenta. Nu am fortat piciorul, nu m-am lovit, etc.

Nu am putut merge la medic si acolo unde eram am administrat antiinflamatoare si antireumatice inclusiv unguente. Dupa circa 3 saptamini - 1 luna a inceput sa se retraga umflatura si sa dispara si durerile crescind si mobilitatea incheieturi care astazi este la circa 95-98%.

In luna Decembrie a aparut posibilitatea de RMN.

Actualmente, totul pare in regula: nu sunt dureri sau umflaturi, mersul este normal. Apar dureri usoare doar la torsionarea incheieturii (accidental evident). Medicamentele si unguentele (naturiste) au fost administrate continuu si deasemenea si in prezent. In plus am adaugat totate produsele apicole.

Multumesc inca odata, si inteleg ca trebuie totusi interventie chirurgicala.
Mircea M.
0
15-12-2012, ora 09:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca este sau nu necesara o interventie chirurgicala trebuie sa decida un ortoped bun in chirurgia genunchiului.
daca la torisune apare o durere pe partea mediala a genunchiului coincide cu rezultatul RMN-ului (este un test Steinman I se numeste care se bazeaza pe acelasi principiu si arata o leziune de menisc, cautati un video pe youtube "steinman I sign test" sau ceva asemanator)
o leziune de menisc simpla devinde cu timpul (multe luni sau chiar ani) o leziune complexa si distruge cartilajul de pe suprafata articulara care are contact cu meniscul (deobicei condilul femural, insa cateodata si platoul tibial). deci meniscul a fost lezat demult, poate nici nu ati observat cand (cornul posterior poate fi lezat si printr-un mehanism banal - pacientul se ridica rapid din sezut in acelasi timp torsionand genunchiul, prin acest mehanism meniscul este prins printre cele doua suprafete articulare si poate suferi o leziune radiala minora)
0
15-12-2012, ora 09:43
Mircea Motcanu
Nu este medic/terapeut
Mircea Motcanu
Multumesc Domnule Doctor,

Oricum la torsiune durerea este usoara.
Am retinut toate aspectele inclusiv cele pe termen lung. Daca mai amin operatia as putea cade intr-o forma mai grava si cu virsta sa nu mai poata fi efectuata operatia (din cauza virstei)?

Voi cauta un ortoped BUN, cum spuneti dvs.
Multumesc inca odata,
Mircea M.
0
15-12-2012, ora 10:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu varsta este problema majora, operam si pacienti care au peste 100 de ani. problema se pune in momentul in care cartilajul articular se distruge complet (stadiul IV), in acest caz artroscopia nu mai are efect major asupra evolutiei bolii (la o leziune de gradul IV (care produce o deteriorare a calitatii vietii) pe suprafata majora, pe partea interna, trebuie efectuata o osteotomie "opening wedge" de valgizare, daca cartilajul este distrus si lateral atunci proteza de genunchi)
0
15-12-2012, ora 12:34
Mircea Motcanu
Nu este medic/terapeut
Mircea Motcanu
Va multumesc din suflet Domnule Doctor pentru timpul acordat.
Mircea M.
0
04-05-2015, ora 18:48
Irina85
Nu este medic/terapeut
Irina85
Buna seara,

In urma unei cazaturi cu piciorul sucit sub mine, de acum 2 saptamani, am capatat niste dureri acute la genunchiul drept, sub rotula si nu pot calca pe picior, senzatia fiind una de lipsa de control al piciorului si de durere localizata.

In urma RMN-ului, au rezultat urmatoarele:

Examinarea IRM nativa a genunchiului drept evidentiaza:
Trohleea femurala este deformata cu aspect convex al fetei laterale si hipoplazia fetei mediale cu aspect de displazie trohleara tipul C.
Unghiul de inclinatie patelara masoara 21 grade
Patela este lateralizata circa 7 mm.
Unghiul Laurin patelo-femural masoara 8.9 grade cu deschidere mediala
Aspectul IRM pledeaza pentru displazie trohleara tipul C
Defect important de cartilaj de circa 14.7 mm pe o lungime de circa 9.5 mm cuprinzand toata grosimea acestuia cu resturi marginale fisurate la nivelul defectului condral la nivelul fetei patelare mediale.
Corp strain de 8.8/3.6/14.7 mm la nivelul recesului articular pericondilian femural medial cu semnal IRM similar cu cel al cartilajului patelar cu aspect de fragment condral detasat.
Schita unei fisuri de cartilaj cu traiect transversal cu aspect de delaminare partiala la nivelul cartilajului patelar trohlear lateral.
Arie de discret edem osos de 21.3/5.4/17.7 mm la nivelul fetei externe a condilului femural lateral.
Fara modificari de aliniament ale segmentelor osoase componente ale genunchiului drept
Ligamentele incrucisate, colaterale cu origine, insertie si traiect in limite normale, fara modificari de semnal IRM vizibile in prezent
Fara modificari de forma si semnal la nivelul meniscurilor lateral si medial.
Structurile musculare cuprinse in campul de examinare nu prezinta modificari de structura si semnal IRM.
Concluzii:
Displazie trohleara tipul C
Condropatie gradul 4 la nivelul fetei patelare mediale, cu defect important de cartilaj, prin detasarea acestuia , fragmentul de cartilaj fiind localizat in recesul pericondilian femural medial.
Semne indirecte de dislocatie trohleara in antecedente.


Ma puteti ajuta, va rog cu o opinie?

Se poate rezolva aceasta problema prin tratamente alternative (kinetoterapie, suplimente) sau este necesara neaparat o interventie artroscopica?
Si cat de grav este cazul meu?


Multumesc anticipat!
0
11-05-2015, ora 22:56
Dr. Tarek Nazer
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Tarek Nazer
Buna seara
daca citim doar RMN ul tratamentul este chirurgical insa si mai importat decat RMN este examenul clinic, numai dupa un examen clinic atent o anamneza se poate decide planul de tratament. daca sunteti din Bucuresti va pot ajuta.
o zi buna
Dr Tarek Nazer
0
14-07-2015, ora 12:30
preda andrei
Nu este medic/terapeut
preda andrei
buna ziua
in urma unei cazaturi la schi am probleme la genunchiul drept. dupa efectuarea unui examen rmn la recomandarea medicului au reiesit urmatoarele:
genunchi stang mic chist parameniscal antero-medial. mici modificari degenerative meniscale. intindere grad mic LIA.
genunchi drept leziune partiala LIA, condropatie femuro-patelara(stadiul III patelar extern), mica bursita gastroenemio-semimembranoasa, usoara hidrartroza, leziune degenerativa menisc intern
mentionez ca am 34 ani, 1, 83cm si 96 kg

va rog sa ma indrumati sa aleg calea corecta de urmat
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.