Condilomatoza genitala

31-07-2008
Cecilia22
Nu este medic/terapeut
Cecilia22
Am fost diagnosticata cu condilomatoza genitala. Cateva din condiloame (cele mari) au fost cauterizate, iar restul au fost arse cu acid tricloracetic (fara anestezie locala, ci "pe viu"). Trebuia sa mai merg la cateva sedinte de badijonari cu acid, dar din pacate nu am putut suporta durerea. Tin sa mai adaug ca la consultatie dr. a descoperit ca exista condiloame si in interior. Acum, intrebarea mea este: cum pot face sa scap de cele interioare si daca tratamentul cu Condyline este eficient. Stiu ca virusul nu am cum sa il anihilez din organism, ci doar sa il inactivez printr-o igiena corespunzatoare, si prin administrare de imunostimulatoare (iau Echinaceea forte), prin intarirea sistemului imunitar. Este grava boala? Trebuie facuta genotipizarea HPV?
1 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Data viitoare apelati la un chirurg plastic sau macar la un dermatolog cu bun simt medical, pentru excizia condiloamelor cu anestezie adecvata.
Afectiunea nu este grava si intradevar cu un regim de viata corespunzator, nu vor aprea recaderi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.