Condiloame limba

16-11-2009
alexandracasian
Nu este medic/terapeut
alexandracasian
Am fost diagnosticata acum un an cu HPV si condilomatoza genitala. Am urmat tratament local cu Condyline si Aldara si imunostimulatoare dar fara a obtine rezultate multumitoare. Mentionez ca nu se puteau cauteriza, condiloamele fiind foarte mici si in numar foarte mare. Am incercat deja sa ma impac cu ideea ca nu voi scapa niciodata de ele. Ce ma ingrijoreaza cel mai tare sunt condiloamele bucale care mi-au aparut pe limba, care la fel ca cele genitale sunt multe si mici(cativa milimetri). Medicii la care am fost (6 din diferite orase - ORL si ginecologi) nu au nici o solutie, doar electrocauterizarea dar care nu se poate aplica in cazul meu, condiloamele fiind prea mici si prea multe. Va rog sa-mi spuneti daca mai am o sansa de tratament. Sunt speriata deoarece am inteles ca se poate ajunge la cancer bucal, respectiv vulvar din cauza deteriorarii tesutului.
Partenerul meu a consultat doi medici, dar amandoi au spus ca nu are nic urma de condiloame. Este posibil asa ceva? Stiam ca este o boala extrem de contagioasa.
Imi pun speranta intr-un raspuns. Mutumesc
4 comentarii
0
16-11-2009, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiind o patologie declansata de virus..
trebue sa ei un tratament antiviral de durata.
sa ei preparate naturiste pentru imunitate.
si local se pot volatiliza acele formatiuni.. cu Radiofrecventa!.. e mult mai fin decat cauterizarea si nu afecteaza tesetul sanatos!
0
16-11-2009, ora 22:04
alexandracasian
Nu este medic/terapeut
alexandracasian
Multmesc pentru raspunsul atat de prompt.
Am facut tratament timp de 3 luni cu Isoprinosine, urmat de SystemWell, Echinacea, Q10, Vitamna A, E. Nu am observat nici o amelioare. As dori sa va mai intreb cat de periculoase sunt aceste condiloame bucale si daca duc in mod cert la cancerul bucal. Eu sunt foarte speriata din aceasta cauza. Radiofrecventa este singura varianta de tratament? Pentru ca din cate m-am documentat multi medici sunt impotriva laserului, considerandu-l cancerigen. Ar putea fi vorba de tratamente locale cu anumite solutii? Eventual naturiste?
Si o ultima intrebare: sexul oral este modul de transmitere al acestor condiloame? Daca da, atunci de ce sunt atat de rare? Cele genitale fiind foarte raspandite. Intreb acest lucru pentru ca prietenul meu nu are simptome si nu-mi explic. Este primul barbat din viata mea. Mai poate fi vorba in cazul meu de sex oral? Condiloamele fiind foarte mici, de neperceput uneori cu ochiul liber, as putea sa ma recontaminez de fiecare data. Nu as vrea sa-mi indepartez prietenul si mai mult, aceasta boala afectandu-ne deja viata de cuplu, dar totodata vreau sa fiu sanatoasa. Multumesc.
0
24-11-2009, ora 11:30
timyr
Nu este medic/terapeut
timyr
buna, cred ca aceeasi problema o am si eu.Acum 2 luni am fost diagnosticata cu, condiloame in zona genitala pe care le-a tratat cu Condilyne au disparut dupa 3 zile de aplicare dar la aprox o sapt mi-a aparut unul tot in acelasi loc.Am inceput sa iau Echinacea dar de cateva zile dinou "surpriza" :( mi-au aparut pe limba in zona gatului ceva..nu is crescaturi ci is plane nush daca e vb de condiloame cert e ca de atunci simt si o usoara durere, arusra in gat.Ce ma sfatuiti sa iau? de ieri am inceput sa iau si Baraka, am inteles ca e un produs bun pentru imunitate.infacti ale pieli..multumesc.
0
08-07-2022, ora 14:48
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
buna fetelor..a.ti rezolvat ceva?..a ti scapat de condiloamele bucale?..cum?..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.