Condiloame limba - intrebare d-nul dr. Flueraru

16-11-2009
alexandracasian
Nu este medic/terapeut
alexandracasian
Multmesc pentru raspunsul atat de prompt.
Am facut tratament timp de 3 luni cu Isoprinosine, urmat de SystemWell, Echinacea, Q10, Vitamna A, E. Nu am observat nici o amelioare. As dori sa va mai intreb cat de periculoase sunt aceste condiloame bucale si daca duc in mod cert la cancerul bucal. Eu sunt foarte speriata din aceasta cauza. Radiofrecventa este singura varianta de tratament? Pentru ca din cate m-am documentat multi medici sunt impotriva laserului, considerandu-l cancerigen. Ar putea fi vorba de tratamente locale cu anumite solutii? Eventual naturiste?
Si o ultima intrebare: sexul oral este modul de transmitere al acestor condiloame? Daca da, atunci de ce sunt atat de rare? Cele genitale fiind foarte raspandite. Intreb acest lucru pentru ca prietenul meu nu are simptome si nu-mi explic. Este primul barbat din viata mea. Mai poate fi vorba in cazul meu de sex oral? Condiloamele fiind foarte mici, de neperceput uneori cu ochiul liber, as putea sa ma recontaminez de fiecare data. Nu as vrea sa-mi indepartez prietenul si mai mult, aceasta boala afectandu-ne deja viata de cuplu, dar totodata vreau sa fiu sanatoasa. Multumesc.
1 comentarii
0
17-11-2009, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
microbii si virusii ne inconjoara pe toti.. se imbolnavesc numai anumite persoane cu sistemul imunitar scazut !
cared ca o parte din acele candiloame bucale pot fi distruse cu radiofrecventa.. in rest.. nu cunosc preparate chimice care sa faca acest lucru fara sa afecteze tesutul sanatos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.