Condiline (condyline) sau papiloame vegetative

04-02-2013
Kim06
Nu este medic/terapeut
Kim06
Buna ziua,
Am o intrebare si o mare problema. Sunt intr o relatie cu un baiat de 1 an si 8 luni. in toamna 2011, au inceput sa i apara in jurul organului genital la baza niste alunite, asa am crezut initial pana cand au inceput sa i apara si pe organul genital. Inaintea de relatia cu el, am mai fost doar cu un singur baiat, si nu a existat nicio problema, iar in relatia actuala nici unul din noi nu a avut contact sexual cu alte persoane, pe timpul relatiei. In aprilie 2012 cand deja ii aparuse din ce in ce mai multe dar micute, am fost la ginecologie, mi am facut testul papanicolau si secretia, analizele mi au iesit foarte bune. Intre timp el nu a vrut sa mearga la doctor asa ca s au extins. Acum cateva zile de gura mea sa dus la doctor, are papiloane vegetative. Problema este ca eu nu am nimic. Nici simptom nici bubitze nici nimic. Eu ma gandesc ca poate sunt purtatore, si imi fac iar analizele si nu imi iese nimic. sau poate nu sunt purtatoare. Poate el a contactat virusul de la un wc public, sau eu posibil l am facut, pentru ca in vara-toamna 2011 o luna de zile am fost racita la burtica rau de tot si dupa ce mi a trecut, daca doream sa avem contact sexual nici nu ma atingea bine ca muream de durere, ori l am luat eu dintr un wc public. De unde pot stii daca intradevar eu sunt purtatoarea acestui virus? si cum pot sa ma tratez? o data ce el nu se manifesta. La ce doctor trebuie sa merg, si ce analize trebuie sa fac? sunt in sesiune si vestea cum ca sufar de hiv ma terminat psihic.

Va multumesc mult de tot.
O zi placuta.
3 comentarii
0
04-02-2013, ora 17:19
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Cum ai ajuns la concluzia ca esti purtatoarea virusului HIV?
0
04-02-2013, ora 19:53
Kim06
Nu este medic/terapeut
Kim06
Sunt foarte stresata de mai multi factori si am scris hiv. De fapt este HPV.
0
04-02-2013, ora 20:11
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Negii genitali reprezinta manifestarea virusului HPV ce se transmite pe cale sexuala...de negi se poate scapa, pe cand virusul ramane pentru totdeauna in organism (exista vaccinul HPV, dar este recomandat doar fetitelor cu varsta cuprinsa intre 9 si 11 ani)
Poti face testul pentru HPV (se face de catre ginecolog prin analiza unei probe de secretii prelevate de la nivelul cervixului)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: