Conceptia si apa termala

06-07-2010
ioana_maria_81
Nu este medic/terapeut
ioana_maria_81
Buna ziua,
eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copilas. Pana acum am incercat insa nimic. In iulie vrem sa ne luam cateva zile de concediu in perioada fertila si ne-am gandit sa mergem la Felix, la bai. Am auzit insa ca apa termala nu este buna in sarcina si as dori sa-mi spuneti, daca se poate, daca apa termala este contraindicata si in conceptie? Pun aceasta intrebare deoarece nu as vrea ca din cauza inconstientei mele copilasul sa aiba de suferit in vre-un fel. Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi buna!
4 comentarii
0
06-07-2010, ora 18:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Baia in apa termala este foarte buna pentru femei, insarcinate sau nu. Insa pentru barbatii care vor sa faca copii, nu e buna de loc.
0
07-07-2010, ora 08:55
ioana_maria_81
Nu este medic/terapeut
ioana_maria_81
Multumesc frumos de raspuns Dl Doctor. Va doresc multa sanatate!
0
07-07-2010, ora 13:21
ioana_maria_81
Nu este medic/terapeut
ioana_maria_81
Cu toata rusinea va mai deranjez cu 2 intrebari daca se poate:
- ati spus ca apa termala nu este buna pt barbatii care doresc sa faca copii, imi puteti spune de ce, ca sa incerc sa schimb destinatia concediului?
- ieri am fost la stomatologie si se pare ca am puroi extins intre radacini la un molar, deci antibiotice 5 zile augmentin de 1 gram. Ce efecte poate avea aceasta cura de antibiotice asupra unei posibile viitoare sarcini daca voi termina tratamentul inainte cu aprox 7 zile de perioada fertila? [ultima menstruatie am avut-o in 3 iulie, prima zi de augmentin este azi 7 iulie pana in 12 iulie, la final mi s-a prescris un flucovim de 150 mg care il voi lua tot in 12 iulie, perioada fertila am calculat-o in jur la 19-20 iulie]
Imi cer scuze pentru insistenta, dar nu stiu cui sa ma adresez cu astfel de intrebari, nefiind inca insarcinata nu am un medic ginecolog care sa ma urmareasca decat la controlul anual si papanicolau si la eventualele probleme care apar inevitabil.
Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru insistenta.
O zi buna!
0
22-07-2012, ora 00:01
roxana mihaela
Nu este medic/terapeut
roxana mihaela
Buna ziua.as vrea sa stiu de la ce varsta se poate baga un copil intr-un bazin cu apa termala.am o fetita de 1 an si am mers in weekend la calimanesti si am intrat cu ea in bazin cu apa termala si niste mamici de acolo au zis ca dupa varsta de 3 ani pt ca apa ii mananca mineralele din corp si calciul din oase.as vrea un raspuns concret.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Plantele medicinale și sarcina
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Expunerea prenatală la pregabalină legată de riscul apariției malformațiilor congenitale
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Exercițiul fizic în cursul sarcinii – benefic pentru mamă și bebeluș
  • Obezitatea poate fi „transmisă” de la mamă la făt
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  •