Computer tomograf (torace-abdomen si pelvis)

27-09-2013
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
Buna...Am si eu o intrebare daca poate cineva sa mi raspunda...Am 24 de ani si acum 2 luni am observat aparitia unui nodul la sanul stang...in urma ecografiei mi a reiesit:Lateral drept de linia de intalnire a celor 2 cadrane superioare spre cadranul supero-extern, se proiecteaza o imagine anabd contur neregulat, boselat, cu diametrul de 19mm/15mm cu ax longitudinal paralel cu tegumentul, greu depresibila sub presiunea transductorului(consistenta ferme)fara aderenta la tegument, mobila pe planurile subiacente, cu semnal doppler slab prezent in periferie, cu structura neomogena.plus Adenopatie axilara stanga(2 imagini hipoecogene bine delimitate cu diametrul de 12mm si respectiv 14 mm cu semnal doppler prezent)...
In urma acestei ecografii mi s a recomandat examen de specialitate la IOB.Asta am si facut...mi am facut o programare la Institutul Oncologic Fundeni...am fost consultata...si recomandat de loc o punctie biopsie...pana in momentul de fata nu am rezultatul acesteia...
Pe langa aceasta mi s a recomandat si un computer tomograf si o scintigrafie osoasa.
Computerul tomograf l am facut...
Rezultate:Formatiune tisulara mamara stanga
:Adenopatii axilare stangi
-Uter cu iodofilie heterogena
-Formatiuni chistice ovariene drepte
-Lama de lichid in Douglas...

poate cineva sa mi explice mai bine ce se intampla.????trebuie sa precizez ca in urma tomografului mi a fost sparta o vena cred...pentru ca in momentul in care mi au injectat substanta de constrast am simtit ca imi ia mana foc...iar la 2 zile de la acesta locul injectat mi s a invinetit fosrte tare pe o portiune de 8 cm/3 cm.

La acestea mai adaug ca am fost insarcinata de 2 ori am doi copii...fetita de 4 ani jumate iar baiatul de 1 an jumate pe care abia l am intarcat.:)
V-as multumi din suflet daca m ati putea linisti si mi-ati mai lua un pic din ganduri.Multumesc anticipat si o seara cat mai frumoasa:)
5 comentarii
0
27-09-2013, ora 22:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa asteptati rezultatul histologic, pana atunci este greu de spus ce este, poate fi si ceva banal insa poate fi si ceva mai grav (tumoara mamara)
0
27-09-2013, ora 22:50
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
multumesc frumos pentru raspuns.:)
0
27-09-2013, ora 22:51
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
in cazul in care este tumora mamara ce se poate intampla???si solutia care ar fi???
0
28-09-2013, ora 00:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
totul depinde de examenul histologic. acesta va arata ce celule compun aceasta formatiune. in functie de rezultat se poate planifica tratamentul care poate varia de la asteptare si control periodic pana la un tratament chirurgical + medicamentos
0
28-09-2013, ora 17:03
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
Multumesc frumos inca o d data!!!O zi buna sa aveti:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: