Complicaţie după operatie colecist

16-08-2015
Geta AM
Nu este medic/terapeut
Geta AM
Bună seara,
Mama mea în vârstă de 56 de ani a fost operata săptămâna trecută pentru scoaterea unor pietre din colecist (laparoscopic). După operatie I s-au pus 2 drene şi intr-una îi curge un lichid verzui-maroniu (200-250 ml/zi). I s-a spus mamei ca dacă va continua sa îi curgă, va trebui sa facă o noua interventie, la ficat de aceasta data. Din pacate, mama nu a înţeles exact cum se cheama aceasta operaţie ca sa mă pot informa mai mult despre subiect.
Puteţi sa îmi spuneţi ce operaţie este şi ce presupune?

Mulţumesc!
1 comentarii
0
18-08-2015, ora 18:08
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descriere pare a fi un tub de drenaj Kehr - care e lasat pe coledoc, prin bontul canalului cistic, dupa extirparea colecistului. E posibil sa fi fost vorba de pietricele mici, ce pot trece pe coledoc si provoca obstructie. Daca asa e cazul, va fi vorba fie de o incercare de dezobstructie endoscopica sau de o derivatie bilio digestiva ( daca persista obstructia ).
Oricum, cel mai bine sa intrebati medicul operator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: