Complicatii post entorsa?

20-03-2012
MoneR
Nu este medic/terapeut
MoneR
Buna ziua,
Ma numesc Monica R., am 27 de ani si in urma cu aproximativ o luna de zile(mai exact pe data de 16 februarie 2012) am suferit o entorsa a gleznei(in timpul coborarii scarilor). Pe moment am simtit o durere intensa, urmata de o amorteala de scurta durata a intregului picior, dupa care am putut sa merg normal, fara sa schiopatez. Glezna s'a umflat brusc in partea anterioara(in zona ousoului si in partea superioara a incheieturii). A doua zi inflamatia s'a extins si piciorul s'a invinetit detul de rau. Am fost la camera de garda(Floreasca), sectia ortopedie, am facut radiografie iar diagnosticul a fost de 'entorsa glezna stanga'. Tratamentul specific(fasa elastica, gheata local, arcoxia, lasonil si diclac). Hematomul a disparut complet intr'o saptamana, dar inflamatia in zona mai sus descrisa persista si acum(mai ales dupa o zi intreaga petrecuta la birou, desi dimineata umflatura e foarte putin vizibila). In tot acest timp am putut sa'mi folosesc piciorul normal. Simt inca o durere usoara in pozitia de ridicat pe varfuri, piciorul fiind rasucit in partea anterioara(in care s'a produs entorsa). Durerea este perceputa mai mult ca un fel de intindere insuficienta a ligamentului(parca este putin mai scurt ca la celalalt picior), si doar in zona anterioara/superioara a gleznei.
Principala mea ingrijorare este motivul persistentei inflamatiei, pentru ca in rest glezna este functionala si mobila.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Monica R.
1 comentarii
0
27-03-2012, ora 17:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
buna ziua, din pacate nu reusesc sa va raspund in privat pentru ca datele Dvs sunt confidentiale
in prima faza ar trebui sa vedem radiografiile si sa va examinam glezna, cat de stabila este
in aceasta zona sunt destul de frecvente leziunile de ligamente, care necesita un timp de vindecare de cel putin 6 saptamani, daca folositi o orteza tip Aircast, daca nu atunci poate dure mult mai mult.
este si o pisibilitate mai nefericita: la aceste leziuni ale articulatiei gleznei cateodata este lezat cartilajul talusului 8astragalul), unii zic ca mult mai des decat ne gandim. daca problemele persista, in prima faza eu m-as duce la un control ortopedic, daca este necesar trebuie facute radiografii noi, eventual un CT (rar un RMN).
deci, duceti-va la un ortoped bun in chirurgia gleznei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.