Complicatii pneumonie interstitiala????

25-02-2013
alex.voicu
Nu este medic/terapeut
alex.voicu
Buna seara. Am pus semnul intrebarii deoarece nu sunt sigur ca ar fi sau nu o complicatie a acelei pneumoni. Pe scurt, am 43 de ani, fumator. si anul trecut octombrie-noiembrie am facut o pneumonie interstitiala destul de nasoala. Nu am fost internat pt tratament intraspitalicesc. Insa am facut in intervalul oct-noi 2012 3 radiografii pulmonare - la policlinica si 2 pe UPU in Elias. Cu tratament antibiotic a trecut (de bine, de rau). Problema este ca am ramas cu o senzatie de aer insuficient (o manifestare sporadica), tuse (sporadica) fara expectoratie abundenta, doar uneori, sub forma albicioasa sau verde inchis, densa fara miros respingator. Nu am avut vreo clipa hemoptizie si nu am tendinta de a slabi, dimpotriva, ma ingras. Analizele hemoleucograma si exudatul faringian, spirometria, vsh-ul sunt perfecte. Uneori am senzatia de durere difuza in spate... Este posibil ca pneumonia sa se fi cronicizat? Sau la o astfel de pneumonie recuperarea integrala se face cu greutate? Cu multumiri.
1 comentarii
0
23-08-2019, ora 21:00
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă ați făcut tratament antibiotic și la radiografiile de control nu s-a mai văzut nimic, cel mai probabil pneumonia s-a vindecat. Senzația de respirație insuficientă poate fi datorată fumatului, luării în greutate, chiar și pe fond psihic. Dacă spirometria este normală, atunci ar trebui să puteți respira fără probleme. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.