Complicatii amigdalite?

24-05-2010
cecil
Nu este medic/terapeut
cecil
Buna ziua.Am 23 de ani si am avut ceva vreme probleme f mari cu amigdalele, am facut diferite analize si tratamente, nici un rezultat.Acum cateva luni am inceput sa am probleme cu genunchii si apoi cu toate articulatiile.In concluzie, reumatism.La aproximativ 1-2 luni de la aparitia durerilor articulare, am inceput sa respir greu, chiar f greu.Cand ma intindeam si incercam sa dorm, imi era mult mai greu sa repir.Apoi am facut un tratament cu gentamicina in urma unui alt episod de amidalita si simptomele s-au ameliorat(din cate am inteles datorita tratamentului).Am suferit o amigdalectomie acum 1 luna, si dupa operatie am inceput sa am iar probleme cu respiratia.Respir greu, simt ca si cum nu as avea suficient aer.Intrebarea mea este:se poate sa fie o alta complicatia a amigdalitelor?Si sa apara la asa scurt timp dupa reumatism?Am auzit ca poate fi de la inima, e posibil?Unde ar trebui sa ma duc, la ce doctor, ce analize?Precizez ca am fost la un medic internist dar nu am primit nicio indrumare.
Va rog un sfat.
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
24-05-2010, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta pe google... tehnici respiratorii dupa Buteyko..
o sa te ajute...in problemele de respiratie.
pentru Reumatizm.. faci investigatii la Reumatologie.
0
17-11-2011, ora 19:44
soriana20
Nu este medic/terapeut
soriana20
am suferit si eu o ingrozitoare operatie de scoatere a amigdalelor si vroiam sa stiu daca imi puteti raspunde va rog lacat timp pot sa fumez? stiu ca nu este o intrebare tocmai potrivita dar nu as vrea sa stric operatia cumva..va multumesc!
0
18-11-2011, ora 07:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intrebare a este potrivita..
nu tre sa fumezi niciodata.. ca strici mult mai multe in organism decat operatia
asa local.. totul se cicatrizeaza in 3 saptamani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •