Complicatie conjunctivita!! Ajutor!!

10-11-2011
pacientu86
Nu este medic/terapeut
pacientu86
Am fost la medicul oftalmolog acum 2 saptamani deoarece aveam un ochi foarte rosu si umflat. In urma investigatiilor s-a stabilit ca sufar de o conjunctivita acuta sau adenovirala, la acea data nu s-a pus un diagnostic cert de catre medic.
Am primit o reteta pe baza de picaturi: Floxal 5 picaturi pe zi si Indocollyre tot 5 picaturi pe zi.
Dupa o saptamana de tratament m-am prezentat la control, iar in urma controlului mi s-a spus sa continui aceeasi schema de tratament.
Astazi dupa 6 zile de la ultimul control, am fost din nou pentru un nou control oftalmologic si am primit o veste mai putin buna. Mi s-a spus ca am suferit o complicatie, conjunctivita mea s-a transformat in keratoconjunctivita, iar d-na doctor a dedus ca initial am suferit de conjunctivita adenovirala. Mi-a recomandat lacrimi artificiale 'Hyabak' 4 picaturi timp de o luna de zile.
As avea o serie de intrebari referitor la ceea ce mi s-a intamplat:
1) Este normal ca sa primesc un cvasi-diagnostic la inceput, iar apoi sa primesc vestea ca nu era ceea ce s-a crezut initial si e altceva, care s-a mai si complicat de altfel?
2) Este corect acest al 2-lea tratament cu lacrimi artificiale?
3) Mi s-a spus ca am infiltratii pe cornee, asta cam ce fel de keratoconjunctivita ar fi?
4) Trebuie sa mentionez ca lucrez de luni - vineri timp de 8 ore in fata calculatorului, si as dori sa stiu daca acest lucru a contribuit in mod negativ la complicatia pe care o sufar acum? Si daca pe viitor pot aparea complicatii din cauza privitului in monitorul calculatorului.

As dori un raspuns cat mai concret daca se poate.

Va multumesc.
1 comentarii
0
13-11-2011, ora 13:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Infiltratele corneene caracteristice pentru keratoconjunctivita nu apar de la debut, ci dupa cateva zile, astfel ca, initial, se poate crede ca este vorba despre o conjunctivita.In ceea ce priveste etiologia keratoconjunctivitei, frecvent este hepetica, eu recomand dozarea Ig G antiVHS. Ca tratament, in keratoconjunctivita, recomand: igiena locala riguroasa cu un sampon ' no tears' pentru bebelusi dimineata si seara, antibiotic cu corticosteroid colir in ochiul cu infiltrate corneene ( Netildex-1 picatura de cinci ori pe zi, 10 zile, apoi in functie de evolutie, tratamentul cu Netildex se reduce si se poate continua timp de cateva luni pana la resorbtia infiltratelor), Tropicamida 0, 5 %-1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, in ochiul cu infiltrate corneene, mai ales daca avem o reactie iridocicilliara( exista precipitate pe endoteliu, dureri oculare), un antiviral unguent( Aciclovir sau Virgan unguent oftalmic-1 aplicatie de cinci ori pe zi in ochiul cu infiltrate corneene, 10 zile ), Corneregel -1 aplicatie de cinci ori pe zi in ochiul cu infiltrate corneene, 10 zile si Aciclovir 400 mg -5 tb pe zi ( 2-2-1) timp de 10 zile. Medicamentele diferite se administreaza in acelasi ochi, la interval de 5 minute. Nu recomand Indocollyre pentru tratamentul conjunctivitelor si keratoconjuntivitelor. Daca Ig G antiVHS este pozitiv, riscul de recidiva este mare. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.