Combinatii Digoxina cu. Enap??? sau ce hipertensiv

05-03-2009
monamicams
Nu este medic/terapeut
monamicams
Am o bunica care are urmatoarele boli cronice, cardiopatie ischemica, insuficienta cardiaca cu cord marit observat radiologic, fiere scoasa, diabet la debut, AVC observat la CT acum 2 ani.
E pe medicamentatie cu Digoxin si Aspenter si Tanakan
Problema ACTUALA - i-a crescut tensiunea la 177/100/88 si a primit Enap. dar un medic spune sa continue si vechiul tratament.altul spune ca Enapul nu merge cu Digoxinul. acum noi familia suntem in ceata totala.
CE SA I DAM ?
CE ANTIHIPERTENSIVE MERG CU DIGOXINUL?????
4 comentarii
0
05-03-2009, ora 19:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Enap merge foarte bine cu Digoxin, eu am pacienti care au aceasta combinatie medicamentoasa si nu s-a intamplat nimic rau.Dati-i Enap impreuna cu vechiul tratament o luna de zile si vedeti cum tolereaza asocierea si cum este influentata tensiunea arteriala.Numai bine!
0
05-03-2009, ora 19:29
monamicams
Nu este medic/terapeut
monamicams
Dar nu fac ambele medicamente parte din grupa glicozizi digitalici ? Nu de alta dar dupa raspunsul celor doi medici am intrebat si o absolventa de chimie care a fost si sefa de farmacie.ea spune ca nu merg. nu sunt ambele pentru inima pentru insuficienta cardiaca ? doar ca digoxinul e si pentru tulburari de ritm iar enapul nu? va rog sa ma lamuriti mai bine ca sunt speriata rau.
0
06-03-2009, ora 20:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu fac parte amandoua medicamentele din glicozizii digitalici.Si in astfel de situatii nu intreba absolventi de chimie ci medici, pentru ca si ei fac in facultate farmacologie medicala si mai au si experienta care este foarte importanta.Digoxinul, obtinut din Digitalis Purpureea, este cel mai utilizat tonic cardiac actual.Enap face parte din alta clasa de medicamente, si anume din grupa inhibitorilor enzimei de conversie si are un alt efect decat Digoxin.Daca mai doresti si alte pareri intreaba doar medici.
0
07-03-2009, ora 18:59
monamicams
Nu este medic/terapeut
monamicams
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.