Colposcopie

16-12-2008
Houlie
Nu este medic/terapeut
Houlie
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat, o parere! Am facut o colposcopie la o clinica particulara, la o dna. dr. cica super buna (mi-a fost recomandata de dr. meu ginecolog) si mi-a gasit ceva de genul: colpita difuza, zona acetofila, ectopie hipertrofica se numeste diagnosticul, iar la examenul cu iod a iesit negativ. De asemenea, pe buza anterioara a colului am numeroase glande inchise si deschise, unele cu guleras.
Mentionez ca am facut Papanicolau in august 2008 (doua la doi medici diferiti). La amandoi mi-a iesit clasa II, numai ca am o rana pe col cam urata (e tot colul inflamat, rosu si de aceea dr. meu m-a trimis la colposcopie).
Va jur ca sunt foarte speriata! La colposcopie mi s-a recomandat genotiparea HPV, cica sunt suspecta de acest virus! Mentionez ca de la ultimul Papanicolau si pana la colposcopie am fost internata si o saptamana in spital din cauza unei infectii urinare si am stat pe antibiotice puternice.
E grav de tot? Va rog sa imi spuneti, ca sunt terminata psihic, am doar 22 de ani! Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
16-12-2008, ora 09:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, ca nu-i nimic grav.Frotiul Papanicplau este bun.Fa si tipizarea HPV pentru a afla care tulpini de virus le ai tu ; vad ca ai intalnit doctori buni; ei vor decide apoi ce mai este de facut. Iti recomand, daca nu ai un partener stabil sa faci sex numai cu prezervativ.Sarbatori fericite!
0
16-12-2008, ora 11:21
Houlie
Nu este medic/terapeut
Houlie
Casa drhouse, ieri am fost la dr. meu ginecolog si mi-a prelevat secretie pentru genotipare HPV si examen bacteriologic (asta sa mai verifice daca m-am pricopsit cu vreo candida sau altceva dupa multimea de antibiotice pe care am luat-o).
Am un partener stabil de aproape 3 ani si avem contact sexual NUMAI cu prezervativ, dar am inteles ca mai bine ar fi fara, ca e posibil sa ma fi pricopsit cu rana de la cauciucul ala!
As vrea sa ma intelegeti...sunt disperata, sunt prea tanara, mi-e frica. Zona aia acidofila inseamna cancer? Ca la examenul cu iod nu mi s-a colorat cred ca tot colul! Mor de frica!
Acum iau tratament cu Cervugid (am mai facut o data cu ovulele astea si cand m-am dus la control mi-a zis dr. ca rana arata mult mai bine si ca e posibil sa nu fi fost rana, numai ca peste 4 luni, adica acum, iar s-a inflamat tot colul, etc.).
O ultima intrebare: dupa tot ce ti-am spus, e posibil ca peste 5 saptamani sa mi se spuna HPV pozitiv? Eu tot sper sa nu, ca la Papanicolau din august nu mi-a iesit nimic care sa arate ca ar fi HPV (nici Ascus, nimic, nimic). E doar rana asta urata pe tot colul! Ma gandesc ca poate are partenerul si nu stie! Nu stiu ce sa mai cred!
Iti multumesc mult de tot pentru raspuns!
0
16-12-2008, ora 16:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, zona acidofila nu inseamna cancer.Exista prezervative hipoalergenice, care nu au latex in compozitie.Esti suspecta ca fiind purtatoare de HPV, altfel nu-ti recomanda tipizarea.Problema este de ce nu se vindeca acea rana pe col daca ai facut tratament.Nu s-a pus problema cauterizarii ei?Stai linistita, ai sa vezi rezultatul si se va gasi o solutie.Nu ai in plan in viitorul apropiat un copil?Intreaba si ginecologul tau despre acest aspect.Numai bine!
0
16-12-2008, ora 17:10
Houlie
Nu este medic/terapeut
Houlie
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri! Sunteti medic, nu? Folosesc Durex! Intr-adevar, sunt suspecta de HPV, dar atat! Inca sper sa fie o eroare! Am aratat rezultatul colposcopiei si unei farmaciste mai in varsta care se pricepe la asa ceva (o cunosc de ceva vreme)...sunt disperata, nu stiu cui sa mai arat rezultatul (sa fie din domeniul medical, evident)!

Am intrebat de cauterizare si dr. meu nu a fost de acord! Mi-a spus sa fac tratament si dupa ce sunt ok din toate punctele de vedere (daca ea chiar nu trece), abia atunci facem cauterizarea; recunosc, si eu imi doream asta, sa scap odata de ea!

Acum parca ma doare si burta jos in fiecare zi! Cred ca de frica, nici nu mai stiu, am tot felul de impresii, dureri, etc.!

Am uitat sa mentionez un aspect important (zic eu): Nu am sangerat la contact sexual si nici dureri nu am avut (am avut putine, dar nu grave, ci doar in anumite pozitii, asta cred ca e normal).

Si sigur ca imi doresc copii! Cand am primit rezultatul la colposcopie, desi acum sunt constienta ca nu e ceva grav, m-am speriat atat de tare incat am inceput sa imi imaginez ca mor, imi derulam in minte toate amintirile, visam urat noaptea...am fost DISPERATA!

In final, sper ca nu v-am plictisit cu atata scris si VA MULTUMESC DIN INIMA pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: