Colpita trichomoniazica

19-09-2009
Camyty
Nu este medic/terapeut
Camyty
Buna seara..am si eu o intrebare va rog frumos...in urma cu aproximativ 1 luna am facut un control ginecologic...lama si Papa Nicolau...mi-a iesit ceva colpita trichomoniazica si PAP tip III cu chlamydia (se zice ca citirea pe lama e relativa ) de aceea mi-a recomandat analiza de sange...in plus mi-a zis ca am si o rana pe col...am revenit pt analiza, am facut-o si la rezultat mi-a iesit INCERT...totusi mi-a dat tratament pt chlamydiaza ca zicea ca e in curs de pozitivare daca a iesit incert.. Pentru colpita am luat Metronidazol Arena 250, spalaturi intravaginale cu irigator si plicuri de Tantum Rosa si dupa spalaturi ovule Meclon timp de 10 zile toate..iar a 11-a zi o pastila de Flucovim 50..partenerul meu doar Metronidazol si Flucovim...Azitroxul pr chlamydiaza timp de 3 zile nu l-am luat inca...simt asa o ameliorare, parca nu mai am nici scurgerile acelea, dar acum am usturimi in interior si in timpul actului sexual, iar in timpul urinarii se accentueaza usturimile...Va rog din suflet sa-mi spuneti ce poate fi...o sa-mi treaca?E ceva reactie in urma tratamentului sau???Nu mai vreau sa merg la acelasi medic..Va rog sa ma ajutati..Mentionez ca in a 10-a zi de tratament mi-a venit menstruatia si ultimul ovul nu l-am mai putut lua..doar pastilele
11 comentarii
0
19-09-2009, ora 11:53
emyp
Nu este medic/terapeut
emyp
buna ziua,
am fost diagnosticata cu colpita pentru care am urmat un tratament cu CERVUCID, 12 zile si FLUCONAZOL, doza unica.
Acum 2 ani am m-am simtit rau si dupa ce am facut un set de analize am descoperit transaminazele (TGO, TGP, GGT) crescute de aprox.8 ori valoarea maxima.
Medicul gastroenterolog m-a diagnosticat in prima faza cu hepatita autoimuna dupa care, dupa ce am mai facut si alte analize, a infirmat diagnosticul.
Pe parcursul celor 2 ani, acele valori au scazut pana au ajuns putin peste valoarea maxima( intre 40- si 50).
Dupa tratamentul cu cervucid si fluconazol au crescut din nou transaminazele la de 6 pana la 8 ori valoarea maxima!!!!!!!!
Credeti ca este o coincidenta sau functia hepatica a afost afectata din cauza acestui tratament?
ce ma sfatuiti?

va multumesc
Emy
0
19-09-2009, ora 19:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ Camyty : Nu ai facut bine ca nu ai luat Azitrox ; trebuia sa asculti medicul.Usturimile arata ca nu te-ai tratat corect si nu te-ai vindecat inca. Nu banaliza aceste infectii si mai ales nu sta asa cu rana pe col. Pe perioada terapiei nu trebuie sa ai relatii sexuale, nici macar cu prezervativ si la terminare trebuie sa faci din nou control.daca rana este tot acolo trebuie cauterizata. Ai facut testul HPV ? Pentru Papanicolau III trebuia sa mergi la biopsie. Daca vrei tu schimba ginecologul, dar fii serioasa, tine-te de el si asculta-l daca vrei sa nu ai probleme mai tarziu.Cred ca stii ca o rana pe col are sanse mari sa fie asociata cu virusul HPV, constituind ceea ce se cheama o leziune precanceroasa.
0
19-09-2009, ora 22:43
Camyty
Nu este medic/terapeut
Camyty
D-na doctor Balcan Anisoara : Va multumesc mult...uitasem sa precizez ca medicul ginecolog la care am fost mi-a prescris acele medicamente, insa nu mi-a mai spus sa merg la control...absolut nimic.Am intrebat ce trebuie sa fac dupa tratament, nu trebuie sa mai merg la control sa vada cum a evoluat...la care asistenta, dupa cateva secunde de pauza : " daca doriti dupa urmatoarea menstruatie puteti sa reveniti pt un control". Atata a fost tot..nu mi-a zis nici de testul HPV...nici de rana nu mi-a mai zis nimic...de aceea vreau sa schimb medicul... Va multumesc inca o data.
0
19-09-2009, ora 22:47
Camyty
Nu este medic/terapeut
Camyty
Si as mai dori sa va intreb ceva: Daca fac acea cauterizare, o sa pot ramane insarcinata dupa?Ca pana acum nu am reusit...probabil din cauza infectiei.am auzit ca nu e tocmai indicat sa se faca cauterizare, exista alt tratament medicamentos?Si cata vreme dupa cauterizare nu pot intretine relatii sexuale...Va multumesc anticipat
0
20-09-2009, ora 19:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intai faci tratamentul corect, mergi la control si daca rana de pe col nu este vindecata, se poate cauteriza. Sigur ca poti ramane insarcinata dupa ce rezolvi problemele genitale si dupa cauterizare. In acest ultim caz relatii sexuale nu ai voie sa intretii intre o luna si doua luni, depinde ce-ti va zice medicul. Daca partenerul tau te iubeste inseamna ca iti vrea binele, te vrea sanatoasa si se poate abtine ; intr-o relatie de cuplu intervin, in timp, si astfel de situatii.Numai bine!
0
20-09-2009, ora 19:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ emyp : E posibil sa fie o reactie hepatica la Fluconazol.Daca prima data ai avut aceasta experienta de ce ai acceptat a doua oara acelasi tratament ? Alta data evita aceasta terapie; la 6 luni sa-ti faci testele hepatice. Iar anul viitor repeta markerii virali pentru hepatita B si C.
0
20-09-2009, ora 22:50
Camyty
Nu este medic/terapeut
Camyty
D-na doctor Balcan Anisoara : Va multumesc din suflet pt sfaturile d-voastra...Chiar m-am mai linistit acum..putin..va multumesc inca o data...Numai bine
0
21-09-2009, ora 14:52
emyp
Nu este medic/terapeut
emyp
Buna ziua d-na doctor Balcan
Va multumesc tare mult pentru raspuns.Dar tin sa precizez ca acum doi ani cand am fost diagnosticata cu HEPATITA AUTOIMUNA nu am urmat nici un tratament medical.
Acum, inainte de a lua Fluconazol i-am spus medicului ginecolog ca am probleme cu ficatul si cu toate astea mi l-a prescris. Am citit si eu prospectul am vazut ce reactii adverse prezinta.
Fluconazol am luat in timpul tratamentului cu Cervucid ovule, 12 zile dupa care trebuie sa folosesc Flagyl ovule.Credeti ca este corect acest tratament?
Va multumesc inca o data!
0
21-09-2009, ora 16:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu inteleg de ce ai primit doua tipuri de ovule, dar daca medicul asa a considerat ca este necesar, asa fa.Sa mergi la control dupa ce termini tratamentul.Numai bine!
0
11-10-2009, ora 01:40
alessy
Nu este medic/terapeut
alessy
buna seara as avea nevoie de un sfat.in urma cu cateva luni am fost diagnosticata cu colpita si mi s-a prescris ovule klion 100.le-am luat dar dupa aceea au reinceput mamcarimile, usturimea si scurgerea cu aspect branzos.prietenului meu nu i s-a prescris nimic dar si lui i-au aparut mancarimi si roseata pe varful penisului.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.va multumesc
0
14-10-2009, ora 20:11
alessy
Nu este medic/terapeut
alessy
buna seara d-na doctor Balcan ati putea sa ma ajutati cu un raspuns?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •