Colonoscopie

20-06-2015
castanilor
Nu este medic/terapeut
castanilor
Buna ziua!
de aproape un an de zile sufar de o diaree pe fond nervos si de stres. Starile alterneaza cu senzatii de greata si nod in gat.Am mai facut si atacuri de panica, simteam ca ma sufoc ca nu primesc aer. Am facut ceva tratament pentru colon ititabil, apoi am ajuns la psihiatru si psiiholog insa starile de bine sunt rare. Mai toata ziua ma gandesc ce e cu mine, ce am, de ce nu mi-e bine. Asa ca am hotarat sa reiau investigatiile pe partea de gastro si am mers la medic. M-am gandit ca daca elimin gandul ca as avea vreo boala grava ma mai linistesc. Am facut analize de scaun ca mi-au iesit bune, inclusiv coproparazitologic, corpocultura, Heicobacter, digestia, toate ok.
Am fost programata si la colonoscopie. Procedura s-a desfasurat ok, nu mi s-a gasit nimic, la toate rubricile este completat aspect normal. Totusi fara prea multe explicatii am primit tratament cu Normix si Ibutin pe 7 zile si revenire la control peste 3 sapt. Eu ma simt f ametita si mi-e teama sa nu fie ceva efecte adverse ale colonoscopiei, au trecut 2 zile, nu am febra si nici scaune cu sange. Abdomenul s-a dezumflat, doar ca sunt ametita in continuare si mi-e teama sa nu fie vreo complicatie gen perforare sau lezare a peretilor colonului. Oare este posibil? (Nu s-au luat probe din colon) Poate fi inca de la anestezie? (am si usoare senzatii de greata) Nu am dureri abdominale ci doar o usoara jena in zona rectului.
Va multumesc pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
20-06-2015, ora 16:35
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Daca nu mai sunt alte simptome, cum ar fi lipsa tranzitului sau/si a gazelor,
e posibil ca ameteala sa fie in contextul anesteziei care vi s-a efectuat.

Cred ca problema dumneavoastra de fond (diareea pe fond nervos, atacurile de
panica, stresul etc.) ar putea fi ajutata printr-un tratament homeopat. Pentru
prescrierea acestui tratament natural este necesara o consultatie personala,
individualizata, efectuata de un medic cu competenta in homeopatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • De ce apare greața în sarcină?
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Prevenirea cancerului colorectal: colonoscopia sau probele de fecale, care metodă este mai eficientă pentru prevenirea bolii?
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  •