Colon iritabil

28-06-2014
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Va salut! As dori sa stiu si eu pentru colon iritabil ce alimente sunt permise si interzise si ce tratamente, medicamente sunt recomandate? Multumesc.
12 comentarii
0
29-06-2014, ora 00:50
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Ce simptome predomina? Durere, diaree, constipatie. balonare?
0
29-06-2014, ora 12:48
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Nu sunt dureri, insa fac de multe ori pe zi, ma apuca cand nu trebuie, am avut zile cand simteam ca trebuie sa merg la wc din juma in juma de ora. Si fac mai moale, nu chiar diaree, un fel de semi asa. Multumesc.
0
29-06-2014, ora 22:45
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Va recomand sa aveti un regim alimentar de preferat bazat pe orez, gris, porumb, carne de vitel slaba, carne de pasare, peste proaspat, oua fierte, brânzeturi uscate, paine prajita.
Trebuie sa evitati legumele verzi, crude sau gatite, fructe, cartofii, lactate
pâinea proaspata, produsele de patiserie.
Regimul trebuie sa fie personalizat in functie de reactiile organismului la alimente. In momentul in care observati ca un aliment va produce scaune diareice atunci il eliminati din aliemntatie.
Va recomand sa folositi un probiotic ( gen Enterol) pentru refacerea florei intestinale si Debridat pentru reglarea tranzitului intestinal. Sunt si alte variante de tratament medicamentos, dar pentru inceput incercati cu regim si cu aceste recomandari.
0
29-06-2014, ora 23:02
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Multumesc pentru raspuns.
0
30-06-2014, ora 12:51
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Am uitat sa va intreb acest regim cat trebuie tinut? Sau e pe toata viata?
0
30-06-2014, ora 16:08
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
In general in sindromul de colon iritabil sunt perioade de remisie cand simptomele dispar si perioade de recadere cand tulburarile digestive reapar. Cel mai probabil o sa trebuiasca mai tot timpul sa tineti un regim, dar cu timpul veti observa alimentele care nu va priesc si o sa incepeti sa le evitati.
0
30-06-2014, ora 17:30
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Pentru refacerea florei consum zilnic drojdie de bere...DR.Diana imi puteti spune daca ma ajuta?
0
30-06-2014, ora 17:38
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Inca ceva doamna doctor, trebuie sa fac colonoscopie sau endoscopie?
0
02-07-2014, ora 07:51
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Gastroenterologul stabileste ce fel de investigatie este necesara.Eu am facut colonscopie am primit tratament medicamentos...dar mai greu cu refacerea florei intestinale, acum consum dimineatza drojdie de bere diluata cu putin ceai.Diagnosticul a fost COLON IRITABIL.
0
05-07-2014, ora 19:59
viomusicstudio
Nu este medic/terapeut
viomusicstudio
Astept un raspuns din partea unui medic legat de produsul de mai jos si anume Zir-Fos. Nu de alta dar site-ul pare dubios si pute a teapa de la o posta.
0
26-07-2014, ora 13:46
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Endoscopia digestiva este de doua feluri - superioara cand se introduce endoscopul pe cavitatea bucala si inferioara(colonoscopia) atunci cand se introduce la nivelul rectului.
0
28-09-2014, ora 18:50
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Am fost diagnosticata acum 5-6 luni cu SCI, dupa efectuare eco, colonoscopie, CT, analize bune. Urmez tratament cu Spasmomen si Debridat, tin regim alimentar, nu consum nici un fel de bauturi carbogazoase. Problema mea ca am aceleasi simptome ca acum circa 9 luni cand am inceput sa merg pe la doctori. Am crize destul de dese cu dureri f. mari in partea dreapta sub coaste si care tin poate si cate o saptamana timp in care am scaune diareice 3 - 4 pe zi. In restul timpului nu am un scaun normal este destul de subtire. Ce as putea sa folosesc pt.a ameliora aceste simptome, care sunt istovitoare, nu prea pot sa mananc motiv pt. care am si slabit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •