Colon iritabil... fermentatii, gaze, dureri abdominale + dimineata halena

09-12-2007
Petrescu
Nu este medic/terapeut
Petrescu
Nu am diaree si nici constipatie.Am fermentatii, gaze, dureri in partea de jos abdominala si dimineata imi miroase gura ingrozitor uneori si ziua.In partea doua a noptii nu mai pot dormi din cauza fermentatiilor intorcindu-ma intr-o parte si alta in pat.As dori un regim alimentar si ceva ceaiuri daca sint recomandate.
4 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
dr. Tepes Monica
Identitate neconfirmată
dr. Tepes Monica
Extract din muguri de carpen 50 pic dimineata
Extract din mladite de merisor 50 pic la pranz
Extract din muguri de smochin 50 pic seara

Acest tratament gemoterapic se administreaza timp de 2 luni, apoi inca o luna cate 30 pic.
Se face pauza si se poate continua cu alta schema de gemoterapice la nevoie.
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Dr.Alina Colonul iritabil(daca e bine pus diagnosticul)e o afectiune destul de rara in sine, aceasta iritatie fiind intretinuta de fapt de alte afectiuni ale tuului digestiv:colecystita cronica, gastrita hiperacida, duodenitaetc.De aceea tubul digestiv in acest caz trebuie tratat ca un intreg si anume ajutata secretia de enzime digestive(pancreasul si colecystul se descarca prin acelasi orificiu in duoden si cind sint probleme biliare se produce un reflux spre pancreas si astfel secretia de enzime digestive a acestuia are de suferit).Apoi trebuie protejat stomacul si duodenul aciditatea lor determinind o golire mai rapida a intestinului subtire spre cel gros si asta determina afectarea celei de-a 2a trepte din digestie si nu in ultimul rind trebuie ajutata flora de fermentatie a colonului.Pentru detalii puteti sa imi scrieti -*



(*modificat de administrator)
0
11-01-2008, ora 00:00
Petrescu
Nu este medic/terapeut
Petrescu
0
06-01-2022, ora 16:22
DFlorentin
Nu este medic/terapeut
DFlorentin
Dr.Alina ajutatima va rog si pe mine : ma balonez si ma arde, sau (ustura )între esofag si stomac si imi vine saliva in gura iar noaptea ma trezeste o usturime slăbutaiar cînd iau o gură de ceai de musetelma alină Va rog un remediu multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici