Colon iritabil, ulcer, colecist sau toate la un loc?

16-11-2010
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Buna ziua. Va cer sfatul si va rog sa ma ajutati, sunt disperata. Am fost la medic ptr o serie de neplaceri digestive; senzatie de durere in capul pieptului, jena in in partea dreapta a abdomenului, stare de greata, voma, repulsie fata de alimente ( care alterneaza in cadrul aceleasi zi cu un rau cumplit, contractura musculara gambe in cazul in care nu mananc in momentul in care a aparut senzatia de foame), bolborisime, scaun zilnic dar neformat sub forma de balega cu crampe. Dupa defecatie la o ora-doaua apare uneori o jena difuza in abdómen dar aproape in permanenta dupa scaun am senzatie de epuizare. Am facut analize ptr ficat, rinichi, hemograma, vsh, C reactiva, singerari oculte, HP, toate valori normale.Echografie abdominala - colecist septat cudat congenital, in rest totul normal. Mi s-a prescrid Nexium si debridat - fac tratament de o luna. Mentionez ca sunt dupa o perioada de luni de stres intens vare culmineaza la sfarsitul saptamanii cu o operatie a sotului. Sunt sfarsita, anxioasa, obsedata de simtome pe care le am si care nu numai ca ma chinuie dar ma epuizeaza si am nevoie de putere. Va rog ajutati ma cu un sfat.. Multumesc.
18 comentarii
0
16-11-2010, ora 22:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ar trebui sa-ti faci si o colonoscopie ca sa fii sigura ca nu e nimic la nivelul lui si endoscopie digestiva. Refa analiza HP din scaun si eventual din sange. Si coprocultura, coproparazitologic.In rest, ai cam facut toate investigatiile necesare, mai putin una care este putin recomandata la noi, dar care este cruciala: depistarea intolerantelor alimentare! Cand am citit ce ai scris parca mi-ai descris simptomele si starea care a durat 2 ani si la care numai diagnosticul de sindrom de colon iritabil primeam. Dar nu m-am lasat in ideea ca orice afectiune are o cauza punctuala, nu numai stresul care este si el clar cauza prima.Asa am aflat dupa ani de zile ca am intoleranta la lactate, alergie la anumite fructe care mi se "prescriau" mereu. La fel, ar tb sa vezi daca n-ai alergie la gluten. In fine, tot foarte putin cunoscuta in Romania este intoleranta la fructoza, substanta care este prezenta, din pacate, in cam toate legumele si fructele.
Ideea este sa nu mai mananci nimic crud, nimic care vezi ca iti face rau, manaca orez ca e hranitor.
Mie debridatul mi-a dat stari urate, dar nu ma bag peste tratamentele indicate de medic.
Pana te lamuresti care este cauza a toate incearca sa iei probiotice (sunt unele care m-au pus pe picioare-acidophilu+phos) si sa bei ceai de coaja de stejar, o canita pe zi cand nu te simti bine. Fierbi o lingurita cu varf la 200 ml pana devine rosu inchis si bei caldut. Iti ia starea neplacuta si din stomac si din colon, normalizeaza scaunul.
Scuza-ma ca am scris cam abramburit, dar atatea mi se rederulau in mine ca nu vroiam sa scap ceva. oricum, mai putem dialoga.
Sanatate multa si nu te lasa prada deznadejdii, e leac pentru toate!
0
16-11-2010, ora 23:20
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi. Am sa incerc probiotice si ceaiul de stejar poate mai scap de starea de rau de la stomac sau colon sau.cine stie de unde..Starea de epuizare ma termina (uneori obosesc si dupa o conversatie sustinuta, mai lunga ) Simtomele sunt vechi de ani dar acum s-au acutizat si tind sa se permanentize. H.P. l-am facut din fecale la doua laboratoare diferite si colonoscopia am facut-o acum 2 ani , te rog sa ma crezi , psihic, acum nu sunt in stare s-o repet. Unde ai facut analizele referitoare la alergii? Acum esti bine? Iarta-ma ca te bat la cap dar experienta ta conteaza mult ptr mine
0
18-11-2010, ora 17:31
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Buna Armina..
Eclectica are dreptate.Intolerantele alimentare sunt ultimul lucru la care se gandesc medicii la noi.Mai ales daca esti trecuta de o anumita varsta.Eu am aflat la 30, dupa 2 ani de cosmar, ca am intoleranta la gluten.Si asta a fost acum 9 ani cand nimeni nu stia mai nimic despre aceasta afectiune. Toti in spuneau colon iritabil.Mi-a depistat-o prof.dr. Oproiu la clinica privata Medicover de la statia Eroilor, In urma unei endocopii am avut diagnosticul in aprox.o ora.Acum stau in strainatate si de la medicii de aici am aflat ca poti avea si intoleranta la gluten si colon iritabil in acelasi timp.
Incearca si cu obligeana capsule de la Fares.Eu m-am simtit foarte bine.Obligeana actioneaza atat asupra psihicului cat si fizicului.
Sanatate
0
18-11-2010, ora 18:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul, stiu ce simti si fara sa vreau sa par mai aparte, as fi fericita sa pot sa ajut pe cineva sa nu treaca prin ce am trecut eu. Mi-e mi-a luat mult lupta asta fara ajutor "stiintific".
Deci, e bine ca n-ai HP, dar o endoscopie tot ar tb sa faci, conteaza mult starea stomacului, vazuta, nu ghicita! Cert este ca, colecistul iti da mult din starea asta, dar cu regim iti vei reveni. Eu am luat Venter ca antiacid, ca aveam si reflux al bilei in stomac iar nexium nu anihileaza decat aciditatea stomacului nu si a bilei. Dar medicul trebuie sa-ti spuna exact ce sa iei, daca e cazul.
Pentru alergii, am fost la World Clinic din Buc., analizele s-au trimis in Germania. DAR sunt foarte foarte scumpe si din ce am mai citit pe ici pe colo, au inceput sa se faca testele astea si la unele clinici din Bucuresti. Deci cauta pe net bine, poate gasesti mai accesibil.
Daca ai facut colonoscopie inseamna ca nu e graba. Eu una am amanat si imi pare rau, am facut-o din frica de purgatie, dar n-a fost nici pe departe atat de rau, ba chiar m-am simtit mai bine dupa, incat m-am hotarat sa fac acasa purgatie la una-doua luni.
Deci: de vazut daca ai alergii si intoleranta la alimente, paraziti si de tinut regim, ca oricum, daca mananci ce nu tb. dai afara sau te face sa te simti de nu-ti mai trebuie.
Poti sa ma bati la cap cu orice, sper sa-ti raspund cat mai prompt.


Steluta,
ma bucur ca ai aflat ce ai, imi spunea un domn ca sora lui a stat 9 ani in pat din cauza intolerantei la gluten pe care medicii n-au stiut s-o diagnosticheze...ce sa mai spui.nu va lasati pana nu aflati CAUZA suferintelor! Si, mai ales: vizualiza-ti-va sanatoase conteaza enorm!

Cu drag.
0
22-11-2010, ora 00:02
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Va multumesc din suflet ptr raspunsuri.Incerc sa dau de prof Oproiu nu mai stiu daca consulta, oricum voi face o endoscopie, TREBUIE caci starile de rau ma inebunesc si Nexium luat dela de 45 zile vad ca mare lucru la mine nu a facut- am inceput sa iau si obligeana. Sanatate multa.
0
22-11-2010, ora 00:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ai scaun foarte des incat ti-e greu sa iesi din casa, ia cate o jumatate de normix, e bun ca nu se asimileaza in organism dar face foarte bine la nivelul colonului. Daca nu gasesti medic bun, sa spui. Succes sincer iti doresc!
0
22-11-2010, ora 18:52
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Acum am un scaun pe zi, moale, neformat dar cu o senzatie de lesin si disconfort dreapta. Senzatia apare si independent de scaun, este zilnica, in special dupa amiaza si paradoxal uneori insotita. de crampe musculare - pulpa piciorului( probali de asta am facut glicemie provocata)Am dat de prof Oproiu la Medicclass dar abia pe 11 Dec am reusit sa obtin o programare. Pana atunci Dumnezeu cu mila, la doc de la policlinica nu mai am ce cauta. experienta initiala imi e deajuns.Daca cunosti un medic bun la care sa ajung, mai repede te rog sa-mi spui. Multumesc.
0
22-11-2010, ora 21:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia Nexium poate te ajuta. Cunosc, dar la cat de solicitat e, la anu cred ca cu programarile.Sa-mi mai spui ce ai rezolvat. Tin pumnii!
0
22-11-2010, ora 22:32
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc Eclectica, da iau in continuare Nexium de luni de zile( mi s_ spus ca voi lua cu mici pauze o perioada lunga de timp ) Dupa vizita la prof Oproiu mai vorbim. Toate cele buine
0
23-11-2010, ora 12:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Normix, scuza-ma, m-am aiurit cu atatea astea...am scris mai sus de el.
0
24-11-2010, ora 13:32
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
RASPUNS PT ARMINA!

Si eu m-am confruntat cu astfel de probleme.am luat luni de zile antisecretorii de tot felul si dupa ce le intrerupeam, simptomele erau si mai severe. Intr-un final, am aflat de produsul REGLACID(produs 100% natural facut de firma Hofigal).eu am luat o luna de zile cate o capsula inainte de fiecare masa si toate neplacerile mele au disparut.acum mananc absolut orice si mai iau Reglacid doar la nevoie(cand mananc ceva mai greosi si am eu senzatia ca nu mi-ar fi f bine)
Merita sa incercati.este ieftin si nu are nicio contraindicatie.
Va doresc multa sanatate!
0
24-11-2010, ora 15:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Alice, iti multumesc si eu pentru sugestie, sa stii ca am sa incerc, chit ca eu mi-am cam rezolvat problemele stomacale, tot asa cu o reteta babeasca in care nu prea credeam.Naturistele sunt cele mai bune! Sper sa nu interfereze cu sensibilitatea matzelor, ca mi s-a intamplat.
Sanatate maxima!
0
24-11-2010, ora 16:34
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc Alice-bv, am sa incerc am multa incredere in naturiste.Sper sa rezolv caci medicii se contrazic in diagnostice si m-au zapacit de tot.Eclectica poate ne spui si noua reteta. Toate cele bune.
0
24-11-2010, ora 20:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
O redau asa cum am gasit-o si e pe net mai demult. Eu mi-am vindecat gastrita, persista doar problemele legate de helicobacter, caci am refuzat tratamentul cu antibiotice si pe care il tin sub control tot cu niste capsule naturiste. Nu am luat cate 50 ml, ci cate o lingurita pentru ca am intestinele usor iritabile. Are efect instantaneu, nu credeam. Are alcool, nu stiu daca aveti contraindicatii. Oricum, n-as fi recomandat reteta daca n-o testam pe propria piele.

Leac pentru suferinzii de stomac

Acest tratament este incercat "pe pielea mea" si il recomand cu caldura tuturor suferinzilor de probleme digestive (in special gastrite acide, hiperacide...). Este un leac folosit de calugarii de la Manastirea "Secu" (jud. Neamt). Se ia un sfert de litru de ulei de floarea-soarelui care se amesteca cu 250 g miere poliflora, cu 250 ml tuica (de prune - ar fi ideal) si cu 250 ml ceai concentrat de sunatoare. Ceaiul de sunatoare se prepara astfel: intr-o jumatate de litru de apa se pun doi pumni de floare de sunatoare (pojarnita) uscata si se fierbe pana cand scade la jumatate. Se obtin astfel 250 ml ceai concentrat. Se amesteca cele 4 componente si se obtine 1 l de emulsie. Se agita bine si se pune sticla la macerat, la intuneric (sau invelita intr-un ziar), pentru doua saptamani. Se agita zilnic. Dupa macerare, se agita sticla din nou si se administreaza de trei ori pe zi cate 50 ml de emulsie, inainte de mese. Dupa terminarea tratamentului se face o pauza de doua saptamani si se poate relua, daca mai este nevoie. Eu mi-am vindecat astfel o gastrita acida care m-a chinuit efectiv ani de zile si nu a cedat la nici un tratament alopat. Reteta este aproape miraculoasa. Acum mananc orice (cruditati, tocatura, ceapa, usturoi) si am dat uitarii cumplitele dureri care mi-au facut viata un calvar (am repetat de doua ori reteta).

Sa va fie de folos si multumiri celei care a postat-o!
0
24-11-2010, ora 22:52
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc.
0
24-12-2011, ora 00:35
lizucuta
Nu este medic/terapeut
lizucuta
Cautati pe net informatii despre Terapia Gerson.Se practica intr-o clinica din Ungaria insa este costisitoare, 2 saptamani 5500 euro.Insa aceasta terapie se poate efectua in casa, insa cu multa ambitie si rabdare.
Apoi Cura de dexintoxicare cu tarate de psillyum..apoi sfaturile Dr Calin Marginean pe are le gasiti pe blogul dumnealui..
0
24-11-2014, ora 14:50
topamelie
Nu este medic/terapeut
topamelie
Armina, te rog foarte mult sa-mi spui daca ai rezolvat problemele digestive, pentru ca... din pacate ma confrunt cu aceleasi simptome ca si tine. De doua luni nu mai sunt buna de nimic, medicamentele nu ma ajuta decat pe moment. Zilnic scaune diareice, stari de rau, niciun aliment nu-mi face bine si am o stare de slabiciune continua, in conditiile in care analizele sunt in limite normale si ecografia este ok.
Este important pentru mine sa stiu cum ai rezolvat problemele tale digestive si cum te simti acum. Astept cu nerabdare raspunsul tau, si-ti multumesc anticipat pentru amabilitate.
0
18-01-2015, ora 15:03
mircea m
Nu este medic/terapeut
mircea m
Pentru colon iritabil, pe scurt, cazul meu (sint inca sub tratament): cazul clasic in care toate analizele si investigatiile erau bune (colonoscopie, endoscopie, tomografie, singe, urina, scaun etc) si unde medicina clasica nu a putut sa-mi puna un diagnostic clar si sa-mi dea un tratament 'clasic' cu medicamente de sinteza (pina la urma a fost mai bine asa, nu recomand medicamente de sinteza decit in ultima instanta!). Simptome de colon iritabil clasice, alternanta de diaree cu constipatie, dureri groaznice, deteriorarea alimentatiei, slabirea organismului, stari de ameteala, slabiciune, somnolenta, lipsa de pofta de viata, ANEMIE profunda, ginduri negre etc. Atentie, este o boala de nutritie, in cazul meu declansata de la stres (o insolventa mica, acolo...) pe un fond alergic. Deci, la mine diagnosticul este 'polialergie alimentara pe fond de stres'. Simplu! Daca si la voi e la fel, trebuie sa eliminati alimentele care contin potentiali alergeni (gluten, lactoza sau mai stiu eu ce), sa luati antialergice si sa va tratati anti-stres (de preferat cu chestii naturale nu de sinteza - adica ceaiuri, extracte, plante etc). Pe scurt, eu am folosit afine, mure, coacaze (sucuri!) si extracte de coacaz, rozmarin, smochin, magnolie, carpen plus antialergen natural etc, chestii de la mag de profil, naturiste. Am luat si pt hiperaciditate si reglaj tranzit intestinal. Ca alimente, in prima faza doar orez si hrisca (adica alimente fara gluten). Deasemeni sucuri de legume (sfecla, patrunjel, telina, spanac, morcov, salata). Si fructele si legumele doar sub forma de suc pt ca fibrele si pulpa nu le puteam digera, daunindu-mi si provocind crizele cu pricina. Deasemeni, lapte de cinepa (in loc de lapte clasic) ca sa nu aiba lactoza. ATENTIE, ESTE O BOALA DE NUTRITIE! Termin, ca si-asa m-am intins cam mult, spunindu-va (daca aveti o forma nasoala rau, asa cum am avut eu!) ca nu merita sa pierdeti timp cu tot felul de tratamente 'pe ghicite' (eu am incercat cu acupunctura, cu bioenergie, cu homeopatie) sau cu medicamente de sinteza. Sa fie clar, sint un sustinator al acupuncturii, al bioenergiei, al homeopatiei, doar ca in cazul meu nu a tinut. Spre norocul meu, intr-un final, dupa ce m-am chinuit groaznic vreo 4 luni (am slabit 15 kg... si doua masuri la haine), eu am ajuns la dr. Rosca din Ploiesti, cel care mi-a deschis ochii si m-a ajutat. Omul stie, nu face parte din categoria celor care doar te rezolva, omul chiar stie! Vreo luna am tot facut 'naveta' din Bucuresti pina in Ploiesti pt asta. Nr de tel este 0723.271.000 / 0751.103.120. Sper sa nu sune a 'reclama' in favoarea dinsului. Rog ADMIN-ul sa verifice inainte de a 'cenzura' dc cumva are de gind. Cum spunea cineva, sintem ceea ce mincam...!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •