Colici, gaze, probleme stomacale sau altceva?

10-10-2011
kosmake
Nu este medic/terapeut
kosmake
Bebelusul meu are acum 2 saptamani si de 2 zile a inceput sa aiba perioade de agitatie, freaca piciorusele apoi se linisteste o perioda dupa care incepe chinul din nou; initial am crezut ca are o problema cu scaunul...dar se pare ca nu este asa.Are scaun normal cu multe gaze, apa, si materii fecale cu aspect normal dar cand se agita asa poate sa faca numai stimulat rectal cu o jumatate de supozitor cu glicerina.
I-am dat Infacol de ieri inainte de fiecare alaptat si s-a linistit in mod miraculos pana asta seara cand a mai avut un episod. si sunt f ingrijorat pt ca nu prea are voie sa planga/agite din cauza unei probleme cardiace pe care am mentionat-o in topicul anterior.
Numai tata/mama sa nu fi in astfel de momente.
Multumesc anticipat pt eventualele sfaturi
2 comentarii
0
11-10-2011, ora 00:19
armina
Nu este medic/terapeut
armina
S-ar putea sa aiba colici deja.Luati legatura cu medicul pediatru ptr tratament.In cazul nepotelului meu totul a durat pana la 3 luni si o saptamana, cu mari dureri si agitatie.La el Infacol nu a avut nici un efect, nici alte solutii anticolici asemanatoare.In aceste conditii medicul pediatru i-a prescris Spasmomen si Debridat.Mare atentie la ce mananca zilnic mama, sunt multe alimente care ingerate de mama pot creea colici BB-ului.
Multa sanatate ambilor, mama si copil.
0
04-12-2011, ora 10:50
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
E posibil sa aiba colici daca s-a linistit cu Infacol. Oricum, medicamentul nu elimina de tot colicile, asa ca e posibil sa mai aiba episoade, poate sporadice. Noi nu am avut colici dar am luat Bonnisan preventiv si am observat ca de la el dadea foarte multe gaze. De asemenea, ne-a prescris medicul Debridat care a ajutat copilul la scaun, iesea cam la 2 ore dupa ce i-l administram, mai ales ca nu avea sistemul digestiv format si uneori se chinuia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probioticele ar putea ajuta in tratamentul colicilor la copil
  • Cum puteți gestiona colicile sugarului?
  • Dieta unei persoane influențează cantitatea unui gaz potențial dăunător găsită în intestinul său
  • Noi cercetări pun sub semnul întrebării ce știam până acum despre plânsul copiilor
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  • De ce am mereu gaze (cauzele flatulenței cronice)
  •