Colica abdominala la fetita de 5 ani

14-07-2010
irimia romina
Nu este medic/terapeut
irimia romina
Buna ziua; am si eu o problema cu fetita mea de 5 ani;totul a inceput cu dureri de burta chiar sub buric;dar dureri mari pentru ca si noaptea se trezeste din somn;am facut un set de analize nu a iesit decat lipsa de CA si FIER ne-am gandit ca ar putea fi viermisori si i-am dat parazitol in 2 transe;i-au trecut durerile dupa 2 saptamani aproape;acum au revenit iar la fel de rele;am fost la urgenta cu ea ca e palida tare;nu are pofta de macare;i-au facut un examen urinar:L=5600/M3 SCRIE D=INMF;R=acida;A=absent;sediment:rare epitelii plate si leucocite;1-2 hematii/camp;frecvent mucus;si relativ frecvent mat amof ceva de genul e un scris foarte urat;analiza de sange din deget a zis ca e ok;iar diagnosticul e colica abdominala;dma doctor ia prescris suspensie de amoxicilina de 3 ori5 ml pe zi;nospa 2*jumate pe zi;supozitoare de novocalmin 2*1/zi;mentionez ca cu 2 zile in urma am fost la iarba verde si a stat ceva timp in apa care era cam rece!oricum nu vad rostul antibioticului aici?a zis ca are nisi in urina !ce parere aveti ?multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul