Colesterol total marit

28-09-2007
dbt
Nu este medic/terapeut
dbt
Am 47 ani si fac un tratament pt depresie afectiva cu lexotanil 3mg/zi si mirzaten 1/2 tableta/zi de 30 mg o singura data seara. Am facut in nenumarate randuri analizele si colesterolul total a iesit mereu marit cu valori de la 300- 356
HDL 53, HCT 36.2. Restul analizelor sunt in limite normale.
Intrebarea mea este: tratamentul poate influenta aceste valori ?
Dieta zilnica este saraca in grasimi
Inainte de a merge la medicul psihiatru si a incepe tratamentul analizele erau normale. Am 1, 74 inaltime si 72 kg, sunt la menopauza de 3 ani. sunt o persoana hiperactiva si am gusa nodulara. Analizele hormonale sunt in limite normale.
Va rog un raspuns
Multumesc
3 comentarii
0
29-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Din cele doua medicamente, mirtazepina (mirzaten) ar putea fi implicata in cresterea colesterolului, dar nu pot sti daca este singurul factor ce a determinat aceasta crestere.
Cresterea colesterolului poate fi data si de diverse probleme hepatice, renale, pancreatice sau de hipotiroidie (spuneti ca aveti gusa nodulara - nu stiu daca e cu hipo sau hipertiroidie sau cu functionalitate normala).
Daca ati investigat si ficatul, rinichii, tiroida si analizele sunt normale, posibil ca in mare masura sa fie vorba de cauza medicamentoasa.
Numai bine!
0
26-08-2010, ora 11:29
razvanfi
Nu este medic/terapeut
razvanfi
buna, fac trateamne cu mirzaten 30mg de 3 luni pt depresie, una seara, ma simt relativ bine dupa el, ceea ce a s vrea sa va intreb este ca e voie sa beau bauturi alcoolice (bere mai exact), in prospect nu am gasit nimic referitor...
0
20-09-2011, ora 21:31
aron_daniela
Nu este medic/terapeut
aron_daniela
si eu fac acest tratament de 2 luni si m-am ingrasat f.rau ce anume trebuie sa fac?sa intrerup tratamentul nu este posibil ptr ca am incercat si m-am simtit rau, dati-mi un sfat va rog frumos daca este posibil sa-mi mentin greutatea sub control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •