Colesterol marit, TGP si trigliceridele, cum se pot scadea?

13-02-2009
Bogdan MB
Nu este medic/terapeut
Bogdan MB
Am facut analizele pentru angajare, unde am nevoie de rezultate stricte.
Colesterolul negativ mi-a iesit 253, 5 - limita maxima admisa fiind 200, TGP - 210, 3(la o limita tot de 200), trigliceridele(val.48, 9 - limita fiind 44). Trebuie sa reiau analizele in 2 saptamani si ele trebuie sa fie in limitele normale, altfel ratez angajarea. Precizez faptul ca analizele de Hepatita B si C au aratat ca nu am asa ceva.
Cum as putea scadea valorile in 2 sapt.?
3 comentarii
0
13-02-2009, ora 11:04
xenopol
Nu este medic/terapeut
xenopol
regimul alimentar si miscarea sant principali daunatori ai colesterolului.Plimbate in aer liber zilnic 10 km.
Mananca multe zarzavaturi si peste oceanic gras, sa nu-ti lipseasca usturoiul zilnic.nu consuma carne de porc nici preparate.fa o cura cu beta 3 ulei de samon.Daca te tii de acestea sa-mi spui si mie cum va fi peste 2 saptamani.succes.
0
13-02-2009, ora 23:53
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Bogdan, eu am colesterol de 5-6 ani, cand creste cand scade.Prima data cand mi-a aparut medicul de familie mi-a spus ca nu o sa-mi dea pastile ca sa incerc cu regim si mi-a scazut dar nu mult iar de atunci am inceput tratamentul pentru colesterol si trigliceride, cand scade una creste alta.Anul trecut am reusit sa ajung in limite normale cu colesterolul dar tri.le au ramas tot mari.Tin regim fara prajeli, mananc numai carne de pui sau vita fiarta, legume fierte sau la gratar, peste slab [in special salau]salate la care pun doar un strop de ulei de masline.Parerea mea este mai bine sa mergi la medicul de familie si vezi ce spune si el.Sanatate si bafta la angajare.
0
14-02-2009, ora 08:35
Bogdan MB
Nu este medic/terapeut
Bogdan MB
Multumesc pentru sfaturi! E necesar sa ajung in limite normale. Am mai citit despre regimul alimentar, care trebuie sa cuprinda citrice, in special grapefruit, mere. Ma gandeam pe langa acesta si la un supliment medicamentos. Ceaiul Hepatic 2 am inteles ca ar ajuta.
Trebuie sa las tigarea si cafeaua?De fumat fumez cam un pachet pe zi, dar la cafea - beau jumatate de ceasca, restul lapte, cu 2 lingurite de zahar (pe ultimul vreau sa il elimin).
Multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.