Colesteatom.Pentru domnul doctor fvaleriu.

25-01-2011
Oli_bv
Nu este medic/terapeut
Oli_bv
Buna, cum 3 ani am avut o otita supurata sau cel putin asa m-i s-a spus, dupa o scufundare am simtit o intepatura in ureche, iar dupa cate zile a inceput sa supureze, m-am tratat atunci si nu am mai avut probleme, de curand urechea iar a supurat si am fost diagnosticata de aceasta data cu colesteatom medicul spunandu-mi ca trebuie operatie si sunt programata la o tomografie.Auzul este perfect, audiometria a iesit bine.Intrebarea mea este, daca dupa ce v-am scris va puteti da seama cat este de afectata urechea?Acum am si mici dureri ca niste intepaturi de foarte scurta durata cand ma ia frigul.Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
25-01-2011, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in spatele timpanului se gasesc multe spatii mici acoperite cu mucoasa care se extind in osul mastoidian.
acolo poate stagna o infectie mai multi ani sau poate da formarii unui colesteatom
la CT o sa se vada marimea focarului de infectie sau a colesteatomului.
NU exista tratament medicamentos.. numai interventie chirurgicala.. mai devreme sau mai tarziu..
0
25-01-2011, ora 20:54
Oli_bv
Nu este medic/terapeut
Oli_bv
Medicul mi-a spus ca se poate sa-mi deschida cutia craniana, se poate ca acest colesteatom sa fi inaintat asa de mult si totusi auzul sa nu fie afectat?Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, sunt in strainatate si stiti cum este cu o limba straina..., mai ales termenii medicali, avem noroc ca suntem latini.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.