Colecistita acuta.cred

10-06-2008
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Buna ziua!problema mea e ca de vreo 3-4 zile am dureri in zona hipocondrului drept care cedeaza la algocalmin sau ketonal.Cu cateva zile in urma am fost foarte stresata din cauza examenelor.Nu am avut stari de voma, vertij sau ceva de genul asta.Doar dureri in punctul cistic, amar in gura si mi-a cam pierit pofta de mancare.Am fost la medic, m-a palpat si mi-a recomandat famotidina 20mg, scobutil, nospa 40mg si ampicilina in cazul in care am febra.(nu am febra).De la farmacie mi-am mai luat rowachol, la sfatul farmacistei ca tratament adjuvant.Astazi am inceput tratamentul si durerea mai exista dar nu mai am nevoie de Ketonal, deci durerea s-a diminuat.Intrebarea mea e daca e bine ceea ce fac?Si daca mai aveti alte sfaturi sau sugestii?As vrea de asemea sa stiu cum pot preveni asemea episoade, ce sa iau cand sunt stresata?mentionez ca din cauza stresului am dereglari ale ciclului menstrual, adica amenoree.Mi-am facut analize TSH-2, 41(val normale de la laboratorul respectiv:0, 27-4, 20) ; T3=118ng/dl(VN=76, 3-220, 8); T4=8, 65ng/dl(VN-=4, 5-12, 6).Va multumesc anticipat pentru ajutor si sfaturi.
1 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi bine sa faci si o ecografie abdominala( ficat, colecist, rinichi), investigatii biochimice screening( hemoleucograma, VSH, glicemie, TGP, TGO, uree, examen sumar urina) si un consult de chirurgie generala;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.