Colecistita + Gatroduodenita + Faringoamigdalita.

12-01-2012
manolescu m
Nu este medic/terapeut
manolescu m
Buna Ziua,

Recent am fost diagnosticat cu
1. colecistita acuta;
2. faringo-amegdalita acuta;
3. gastro-duodenita acuta cu HP+

In analize mi-a iesit nenormal:
TSH - 7.25
AFP - 10
Restul sunt in parametrii normali.
De mentionat ca s-a facut analiza de sange, urina, investigatie de ecografie, ORL, radiografie pulmonara si endoscopie.

In biletul de iesire scrie urmatoarele:

1) Ecografie abdominala:
Ficat omogen.
Colecistit fara calculi,
CBP - VP - CBIH normal.
Pancreas normal.
Splina omogena.
RD-RS piemol larg. Vezica urinara normala, anse destinse.

2) Examen de boli infectioase:
Faringo-amegdalita acuta.

3) Rfg. pulmonara:
Hipertransparenta campurilor pulmonare.
Cord verticolizat.

4) Examen boli interne:
Gastro-duodenita acuta.
Boala de reflux gastro-esofagian.

5) Endoscopie:
Esofagita gr. A. Stomac cu reflux biliar abundent, congestie si eroziuni prepilorice pilor permeabil. Bulbita DII.normal.

Spuneti-mi, va rog:
1. Exista vreo interdependenta intre diagnosticurile pe care mi le-a pus ? Adica, poate una dintre ele sa o fi determinat pe cealalta ?
2. In momentul asta cel mai mult ma deranjeaza esogagul si gatul. In esofag am o senzatie de inflamare, nod in gat si ma mai deranjeaza in zona sternului, uneori; amigdalitele sunt umflate, rosii, bolta palatina inflamata. Cum scap de astea ?
3. Pot fi tratate toate o data ? Dc NU at in ce ordine le tratez ?
Imi apare des senzatia de ros in stomac, senzatia de foame si ma simt blocat.

Multumesc mult,
Sanatate si voie-buna!

Ps. De mentionat ca tratamentul dat e format din Controloc 40mg (1/zi dimineata), Tonotil (1/zi dimineata), faringosept (3) si Stilnox (1/zi seara).

Oricare parere constructiva e bine-venita.
1 comentarii
0
12-01-2012, ora 15:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E simplu: de la HP si refluxul bilei in stomac ai o iritatie si inflamatie in stomac (in zona pylor).
Iar de la refluxul gastro-esofagian ai senzatia reala de inconfort in zona faringelui, pana sus in gura, nodul de care spui.
Deci, trebuie sa tratezi HP si sa tii sub control refluxul bilei si refluxul gastro.
Mai pe romaneste, ai o bacterie in stomac ce roade acolo si te face sa simti infometat si nu prea bine. Pe asta o elimini sau o aduci in limite inofensive cu o schema de antibiotice date de gastroenterolog. Bine ar fi sa-ti faci analiza din sange ptr HP sa vezi si cat de multa este. Oricum, ai mare grija daca iei antibiotice sa iei simultan si un probiotic ca sa nu te faca praf in intestine. Tu acum nu iei nimic ptr HP.
Apoi bila, adica substanta aia foarte acida din colecist in loc sa se scurga numai in partea de jos a stomacului, mai vine si in stomac si de asta arde si mai tare locul. Pentru asta nu poti face decat un sigur lucru: sa iei un antiacid specific, gen gastrofit sau venter. Nu oricare antiacid ptr stomac anihileaza bila! Putin gastroenterologi tin cont si de asta.
Pentru refluxul aciditatii din stomac inspre gat, tot asa, se iau antiacide. E musai sa dormi cu capul cat mai sus, pe perne suficiente, ca sa vina mai greu aciditatea in sus.
Asadar, parerea mea este sa-ti mai faci analiza din sange daca nu o ai, sa termini tratamentul actual si apoi sa te duci la un gastroenterolog cu rabdare sa-ti dea medicatia potrivita.
Trebuie sa ai rabdare, nu dispar senzatiile peste noapte, dar se poate trai o viata normala. Evita mancarurile acre, crude, grele, bauturile acidulate.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici