Colargol pt rinita si tot imi curge nasul

07-02-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Buna seara, Dle doctor am folost pentru rinita asa cum mi-ati spus 10 zile colargol 3pic de 3 ori pe zi.Am intrerupt de 3 zile si imi cam curge nasul, pot reincepe dar in cantitate mai mica?
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
08-02-2012, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum nu
faceti cateva zile inhalatii, spalaturi nazale..si dupa 5 zile reincepeti colargolul
0
08-02-2012, ora 11:42
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Multumiri!!
0
15-02-2012, ora 08:21
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
o intrebare. este colargolul acelasi cu coldragan???
0
15-02-2012, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este mai complex ca si actiune


Coldargan Soluţie
Sigmapharm Arzneimittel GmbH Co KG. KG, Austria

Compoziţie

1 ml conţine:
Argint proteinat de 25.0 mg (Argenti proteină)
Levulinātu efedrina 20, 0 mg (Fiecare din laevulinas efedrina)
Levulinātu 7.1 mg de sodiu (sodiu laevulinas)
Levulinātu de calciu 2.2 mg (Calcio laevulinas)
Excipienţi: hidroxid de sodiu, apă purificată, acid levulinic.
Soluţia COLDARGAN: 30 de picaturi la 1 ml.

Tara şi ambalaj

10 ml cu pulverizator

Cum COLDARGAN?

Soluţia COLDARGAN conţine atât o substanţă vasoconstrictoare, care reduce inflamatia si a secreţiei de mucus, precum şi substanţe cu un dezinfectant şi acţiune antiseptică. COLDARGAN eficienta solutie este observat la câteva minute după iniţierea drug şi a continuat timp de 4-6 ore mult timp.
0
17-02-2012, ora 08:32
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
va multumesc domnule Doctor!
aici in austria se gaseste doar coldargan.
am auzit pe forum ca se vorbeste mult de colargol.
Dumnevoasta ce recomandati intre cele 2 solutii!
inca o data multumesc
0
28-03-2012, ora 12:10
roman laura
Nu este medic/terapeut
roman laura
Domnule doctor buna ziua.Sant mamica unui baietel de 5 ani si de o luna de zile are nasul infundat.
Nu-i curge.nici nu se vede nimic in int. nasului insa se trage acest fapt in urma unei raceli.
Am folosit tot felul de picaturi si sprayuri cu apa de mare fara nici un rezultat
I-am dat si contra alergiei mai exact xi-zal Rinathiol,
As dori sa -mi spuneti daca Colargolul l-ar ajuta cumva?
Va multumesc anticipat si astept raspuns de la dvs.
0
28-03-2012, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt unicele picaturi care micsoreaza cornetele si polipii in volum
0
29-03-2012, ora 09:10
roman laura
Nu este medic/terapeut
roman laura
Va multumesc!Si cu siguranta o sa mai apelez la dvs deoarece sinteti unicul medic de pe forum cu care se poate discuta de la om la om.

O zi buna.
0
11-04-2012, ora 10:59
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
Buna ziua, domnule doctor. Avem si noi o problemuta cu secretiile din gat. Acum 2 sapt. fetita mea de 4 ani si 1 luna a facut o rinita, vorbea pe nas, desi nu era infundata pe nas si avea secretii in gat, i-am dat Nasomex 1 puf seara, Xizal 5 pic seara, aerosol cu ser fiziologic, dar de 2 zile, seara inainte de culcare, (azi-noapte chiar s-a trezit din somn) tot inghite, inghite f des timp de 2-3 minute si incearca sa scoata mucisori din gat, dar nu poate si tot simte nevoia sa inghita. nu este infundata pe nas, nu are rosu in gat, nu ii curge nasul, nu are febra, nu stranuta, nu tuseste, ziua este ok, umiditatea in casa este 46%. eu aseara i-am dat un puf de Olynth si Tantum Verde in gat. Evit sa-i dau Sinupret pentru ca ea a avut problemute cu stomacelul, si nici medicamente cu lactoza nu ii dau pt ca are intoleranta la proteinele din lapte, nu a luat niciodata antibiotic, anul trecut in ianuarie a facut operatie de polipi. Ce sfat imi dati? Multumesc mult.
0
11-04-2012, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faceti inhalatii si spalaturi nazale cu ceai cald de musetel +2_3 pic de ulei volatil de eucalipt
renuntatibsi la citrice si sucuri
0
11-04-2012, ora 14:41
elilavi
Nu este medic/terapeut
elilavi
Multumesc mult !
0
13-08-2013, ora 23:19
Gabriela Bacau
Nu este medic/terapeut
Gabriela Bacau
Buna seara d-le doctor ! Sunt mamica unui baietel de 3 ani.
La jumatatea lunii iunie a fost internat in spital, diagnosticat cu enterocolita ( Campylobacter). A primit tratament injectabil, cinci zile. O zi Cefort, o zi Ampiplus si 5 zile Ciprofloxacina.
Dupa iesirea din spital, la o saptamana, a facut rosu in gat. Atunci i-am dat Esberitox doua saptamani, sase pe zi si Betabioptal picaturi in nas. Rosu in gat s-a vindecat dar ramasese cu mucisori, dar putini.
Acum are muci in gat de aproximativ 3 saptamani, mai accentuati in ultimele doua saptamani. Medicul pediatru ne-a recomandat, acum doua saptamani, prospan si bromhexin. Nu i le-am administrat deoarece refuza sa ia orice medicament pe cale orala ( vomita chiar si produse gen nurofen ). Acum cinci zile am fost din nou. I s-a pus diagnosticul rinoadenoidita. Ne-a prescris Esberitox, aerosoli, unguent nazal cu rifampicina. De 3 saptamani ii aspiram nasucul cu batista bebelusului cu Sterimar.
Nu i-am facut inca aerosoli si nu am folosit unguentul. I-am mai pus Colargol din cand in cand. Astazi am cumparat aparatul de aerosoli.
Problema sunt acesti mucisori in gat care nu-i trec. Avand in vedere faptul ca nu ia medicamente pe gurita, cum il putem trata si ce pot insemna mucisorii care nu-i mai trec ? Va multumim !
0
14-08-2013, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi pe google totul despre MUCUS si produsele alimentare producatoare de mucus
problemele digestive duc la proasta eliminare a toxinelor si a mucusului prin intestine.. si in acest caz ele se elimina prin Mucoase...
schimbati radical regimul alimentar, tratament corect la gastrologie a problemelor digestive
local.. aerosoli cu ACC si aspiratii, aromoterapie, salinoterapie
0
02-11-2013, ora 10:54
ada cri
Nu este medic/terapeut
ada cri
buna ziua as vrea sa stiu cat timp putem folosi colargol de cand l-am desfacut (ce perioada are de cand al deschidem )valabilitatea lui este un an asa scrie pe sticla va multumesc
0
03-11-2013, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomandat este 10_14 zile -
luna viitoare se cumpara alta sticluta
0
14-11-2013, ora 16:22
Ionescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Ionescu Nicoleta
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati. Fratele de 36 ani are o problema la ureche (otita veche netratata). S-a umflat in spatele urechii si a fost operat, i-au scos 3 polipi din ureche. Dupa 2 saptamani de stat in spital pe tratament ne spune medicul ca trebuie sa-l ducem la Bucuresti la Spitalul Coltea ca trebuie operat in spatele urechii deoarece umflatura nu se retrage. Nu ni s-a spus exact ce are, dar ne-a spus ca este o operatie foarte grea si de aceea se face la Bucuresti. Eu sincer am intrebat daca este suspect de tumora (cancer) si a zis ca ei nu stiu. E posibil sa fie asa ceva? E posibil sa-l tina 3 saptamani pe tratament acasa, 2 saptamani in spital dupa operatie, iar acum sa ne spuna sa-l ducem la Bucuresti ca citez " starea lui de sanatate nu este tocmai roz"? Va rog dati-mi repede un raspuns.
0
14-11-2013, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o otita medie cronica supurata complicata cu mastoidita
daca mai asteptati poate sa se complice cu o meningita
operatia de mastoidectomie...nu e complicata
faptul ca tarziu a venit pentru operatie.asta complica situatia
se poate opera in orice oras universitar unde exista clinica orl..
0
15-11-2013, ora 15:44
Ionescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Ionescu Nicoleta
Multumesc pt raspuns. Astazi l-au externat din spital din Pitesti si este tot umflat in spatele urechii, iar luni trebuie sa plecam la Bucuresti. Pe biletul de trimitere i-a pus diagnosticul OTOMASTOIDITA POLIPOASA USTG. Ce imi puteti spune de acest diagnostic? Multumesc
0
15-11-2013, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este ce am scris..plus acei polipi care au crescut din cauza neglijentei pacientului si adresare tarzie la medic
0
19-11-2013, ora 15:55
Ionescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Ionescu Nicoleta
Buna ziua,
Revin cu vesti despre fratele meu. L-am dus de sambata la Bucuresti deorece se umflase si mai mult capul. I-au facut investigatii (analize, tomograf...). La analize au iesit leucocite 21.000, iar la tomograf abces cerebral. Sambata l-a taiat putin (doar pielea) dupa ureche si au scos de acolo o tavita de puroi si cheaguri de sange. Luni de dimineata a fost operat si medicul ne-a spus ca i-a lasat un dren afara pentru 5 zile sa se mai dreneze puroiul. Ne-a spus ca operatia a mers bine pt ca ii era frica sa nu faca pareza faciala si ca acest lucru nu s-a intamplat. Acum pe mine sincer ma sperie numarul leucocitelor. Va mai cer inca o data parerea. Multumesc
0
19-11-2013, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si faptul ca a fost abces cerebral si a curs din cap...ce atu scris...Nu Va sperie?
0
12-12-2014, ora 15:39
kyty75
Nu este medic/terapeut
kyty75
buna ziua, am o fetita de 4 ani si acum 3 saptamini tusea si era putin infundata am mers la medic si aprimit Erdomed si Fluimucil timp de 7 zile dupda 3 zile de la tratament tusea nu se oprise si a inceput sai curga muci fff multi iam dat 3 zile Biosept cu miere si propolis am mers la doctor si nea recomandat Keflex si eurespal am ajuns la 3a saptamina cu muci ca la robinet si tusa pina ii vine sa vomite dar fara febra nu stiu cum sai opresc MUCIII care ma dispera si tusea in special noaptea din cauza micilor nu poate respira si o apuca tusea
1
12-12-2014, ora 18:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii, aerosoli cu fluimucil, aspirat secretiiel nazale, pus colargol pe nasul curat
pe gurita se da Aerius 3 ml seara, sinupret 10 pic la 8 ore cu apa
se exclud lactatele si fainoasele pana la vindecare...fiind producatoare de mucus.
0
14-12-2014, ora 10:53
kyty75
Nu este medic/terapeut
kyty75
multumesc domnule doctor dare cita cantitate de fluimucil pt aerosoli si de cite ori pe zi.in categoria fainoase include piinea?iar inhalatii cu ce?
0
13-03-2015, ora 15:48
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Buna ziua, domnule dr, am un baietel de 5luni si o saptamana, dimineata nici macar nu se trezeste bine si are nasucul infundat,   daca da sa manance(este alaptat exclusiv la san) se ineaca din cauza asta, si cand plange se aude ca si cum ar avea nasul infundat, dar are nasul curat. Pe timpul zilei, cand doarme ziua, seara si pe timpul noptii respira foarte bine.Seara ii curat nasul cu ser fiziologic si batista bebelusului si ies foarte putini mucisori albi, dar repet foarte putini. Ii pot pune aceste picaturi, Colargol? Il poate ajuta cu ceva?
0
15-03-2015, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. cate 1 pic la 12 ore 5 zile
Mama sa aiba mare grija la alimentatia Ei...
poate e cazul sa NU mai consume deloc Lactate, mezeluri dulciuri din comert...
0
16-03-2015, ora 11:06
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Poate fi vorba de polipi? Multumesc mult, domnule doctor. O zi placuta!
0
16-03-2015, ora 11:43
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Am uitat sa specific ca ii apar pe fata pete rosii si cand dau cu degetul de cateva ori, arata ca o urticarie(eu am avut probleme cu urticarea de la 3 ani, sunt alergica la algocalmin), ii dau 2, 5ml calciu 4BONES JUNIOR si ii dispar, cum ne-a spus pediatrul, dar a doua zi reapar.Am incercat sa scot din alimentatia mea treptat cate un aliment sa vad care e cauza, dar nimic. In afara de vigantol nu ii dau nimic.Cauza ar fi lactatele?La alergolog ne-au programat peste doua saptamani.
0
26-03-2015, ora 14:26
emmanuela10
Nu este medic/terapeut
emmanuela10
Buna ziua d-le doctor. Am facut o operatie de cornete nazale acum 10 ani, iar acum o luna m-am operat de sinechie pe una din nari intrucat nu mai puteam respira.Nici acum nu pot respira tot timpul bine.Dimineata si seara curat nara de coji de sange cu ser apoi aplic o crema emofix.Si degeaba. Spre dimineata ma scol cu nasul infundat iar la serviciu dupa ora 12-13 la fel.Mi-a recomandat o colega colargol.Credeti ca-mi poate folosi?Sau dvs.aveti alta parare?Multumesc anticipat.
0
26-03-2015, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este foarte util ca si efect de cauterizare chimica
tre sa folositi si vit A uleioasa cate 3-4 pic din 4 in 4 ore
sau pinosol.. daca ati folosit deja vit A
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.