Cojite galbui pe scalp

26-11-2011
Acnd666
Nu este medic/terapeut
Acnd666
Uhm, nu stiu exact ce sunt, arata ca matreata dar nu e matreata, daca rad scalpul cu unghia se desprind si se imprastie prin par, iar zona se umezeste, cu un fel de lichid galbui care banuiesc ca apoi se solidifica si devine din nou cojite. Mai spre frunte, cand rad, picaturi mici mici de sange ies din scalp, mai de la 'departare' arata ca o iritatie, dar mai de-aproape se vede ca e sange. Nu am gasit nicaieri ce fel de boala/problema e asta, asa ca am decis sa postez.
7 comentarii
0
27-11-2011, ora 17:32
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi intai la un dermatolog, sa te vada si sa iti dea un tratament.
Deasemenea, daca ai asa ceva la scalp, este posibil sa ai si o infectie vaginala.
Mergi sa iti faci o o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru o analiza, facuta corect, nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Daca medicul iti da si un tratament pe cale orala, iti trece si ce ai la scalp, asta daca este ceva bacterian sau fungic.
Du-te la dermatolog intai, poate este altceva.
0
27-11-2011, ora 17:32
Acnd666
Nu este medic/terapeut
Acnd666
...Sunt baiat. Am doar parul putin mai lung. Am uitat sa precizez.
0
27-11-2011, ora 17:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi ce spune dermatologul si poate este nevoie sa faci o analiza de secretie uretrala si o urocultura cu antibiograma.
Spala lenjeria si prosoapele la peste 70 de grade ca sa se dezinfecteze.
0
27-11-2011, ora 17:37
Acnd666
Nu este medic/terapeut
Acnd666
Nu am avut infectii sau probleme de genul asta. Am de mult timp o problema cu matreata, dar de vreo jumatate de an a aparut si problema asta.
0
27-11-2011, ora 17:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Matreata este orovocata de o ciuperca. Acum probabil ca s-a complicat si cu altceva.
Cand ai matreata, in general, ai si o candidoza genitala, chiar fara sa ai simptome local. Asta tine de aciditatea pieilii.
Nu manca multe dulciuri, multa paine si sucuri. Dezinfecteaza prosoapele si fetele de perna.
Mergi la dermato si poate iti da un tratament pe cale orala. Daca iti da doar un sampon..faci cum crezi, eu ti-am explicat cum sta treaba.
Poate ai altceva, nu ai cum ca aflii decat dupa ce te vede un dermatolog, nu se poate asa, pe net.
In probleme dermatologice trebuie doctorul sa vada cu ochii lui.
0
27-11-2011, ora 17:57
Acnd666
Nu este medic/terapeut
Acnd666
Am niste crescaturi albe pe scrot, sau cum se numeste partea aceea, sunt mici si nu ma afecteaza in nici un fel, am citit ca nu e o infectie sau altceva, sunt doar niste crescaturi ce deranjeaza estetic. Dulciuri nu prea mananc, suc beau destul de mult, paine moderat. Multumesc de sfaturi.
0
27-11-2011, ora 17:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Arata-i si asta dermatologului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •