Coji la nivelul capului si pete pe fata

24-11-2008
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
In urma cu ceva timp mi-au aparut la nivelul pielii capului un fel de coji asemanatoare matretei dar dupa ce le rup sau dupa ce fac baie la par raman pete rosii si uneori am mancarimi de la ele am fost la medic si mi-a recomandat nizoral si Elocom dar nici un rezultat, sa observ mai tarziu ca mi-au aparut pete rosii pe fata in stanga si dreapta nasului care la un moment dat se transforma si acestea in cojite am fost din nou la medic si mi-a recomandat bepanthen dar deasemenea nici un rezultat nu stiu ce mai este de facut... Tin sa mentionez ca nu fumez nu consum cafea, bauturi alcoolice ocazional.Ma poate ajuta cineva?Multumesc anticipat
49 comentarii 12 Înainte ›
0
24-11-2008, ora 02:01
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
Apropo boala se numeste dermatita seboreica:(
0
24-11-2008, ora 18:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca Selegel sampon pentru spalat pe cap la 2-3 zile si Diprosalic solutie in 2 aplicatii zilnice pe pielea capului.
Pentru fata aplica Advantan crema dimineata si Lomexin crema seara 10 zile.
0
13-03-2009, ora 10:53
Larry
Nu este medic/terapeut
Larry
am aceeasi problema dar fara pete pe fata, doar pe langa urechi mi se cojeste pielea, la medic inca nu am mers.care este cauza acestei boli? se poate lua dintr-o toaleta de exemplu, deoarece lucrez intr-un loc cu multi oameni si...nu toti sunt la fel...Multumesc
0
13-03-2009, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dermatita seboreica nu este contagioasa!
0
13-03-2009, ora 22:30
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
SALUT Geos333 te rog sa-mi spui si mie ce ai rezolvat cu cojitele de pe fata si cele de la nivelul pielii asemanatoare matretii, de ce va vreme am si eu da nu am bagat de seama, ai gasit un leac cu ce se poate trata.astept raspuns MULTUMESC.
0
14-03-2009, ora 10:21
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
Nici nu stiu ce sa zic...Am aplicat tratamentul recomandat de Dl. Dorin dar nu am un rezultat vizibil in totalitate sa fiu mai precis cojile de la nivelul capului s-au redus drastic inca ma mai spal cu Selegel la 2-3 zile trebuie lasat sa actioneze cel putin 5 minute dar cremele de fata nici un rezultat am aceleasi pete rosii si aceleasi cojite care se formeaza si se prezinta cu mancarimi nu trebuie deloc scarpinate ca se inroseste mai rau asta am observat la mine. Nu stiu ce sa mai fac...sper sa gasesc un tratament si pentru asta...si ce vreau sa zic ca am inceput sa am o alimentatie mai atenta, adic nu carne in abundenta si alcool deloc.Oricum multumesc Dl. Dorin pentru ajutor si sprijin.sper sa ne fie de ajutor si in continuare observ ca e o boala tot mai des intalnita si care se manifesta diferit de la pacient la pacient.
0
16-03-2009, ora 17:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Geos333:
Ar mai trebui schimbata crema de seara. Trebuie inlocuit Lomexinul cu Pimafucort sau Lamisil.
De asemenea, mai trebuie inlocuit samponul Selegel cu Strieprox sau Mediket ictamo.
In dermatita seboreica este implicata o ciuperca ce devine rezistenta in timp la tratamentele aplicate.
0
17-03-2009, ora 12:18
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
multumim pentru efort mara25 dar daca chiar vroiai sa faci un bine puteai sa ne dai aici numele produselor folosite de sotul tau, medic care acum nu mai are dermatita seboreica, din cate stiu eu este o boala de care nu scapi niciodata, sincer cred ca inca o are dar e tratata si mai putin vizibila, in rest comentariul tau seamana mai mult cu o reclama...oricum multumim pentru efort.
0
17-03-2009, ora 12:20
Geos333
Nu este medic/terapeut
Geos333
Multumesc D-lui. Dorian pentru promtitudine chiar azi o sa merg la farmacie sa va urmez tratamentul si o sa va tin la curent cu eventualele imbunatatiri.Cu stima si respect
0
13-01-2010, ora 11:45
CristinaAS
Nu este medic/terapeut
CristinaAS
Buna ziua,

Am o problema care persista de vreo catva luni. Pe pielea capului in zona frontala am niste cojite albe asemanatoare matretei. Eu le denumesc coji dar cred ca mai degraba este o ciuperca pt ca am sesizat ca se extinde, plus ca imi cade parul foarte rau (caderea parului persista de ani buni ). Am folosit tot felul de sampoane Vichy, Alpecin, Folten etc.dar fara rezultat, acum am inceput sa ma spal cu un sampon cu ichtiol de la Gerovital, sa speram ca va da rezultate. Tin sa precizez ca nu am timp sa ajung la un dermatolog si de aceea apelez la dvs.
Astept raspunsuri si totodata sfaturi de la cine s-a confruntat cu astfel de probleme.

Multumesc,

O zi buna !
0
14-01-2010, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este vorba despre aceeasi dermatita seboreica.
Tratamentul este postat mai sus.
0
14-01-2010, ora 19:41
CristinaAS
Nu este medic/terapeut
CristinaAS
Multumesc pt raspuns, am sa incerc si acest tratament.
0
03-02-2010, ora 16:34
iannis_86
Nu este medic/terapeut
iannis_86
Buna ziua,

am aceeasi problema ca a lui geos333 cel putin asa cred din cate am citit pana acum de la el... totul pare sa fie la fel numai ca eu mai am ceva in plus, de fapt de aici a inceput totul in urma cu 4 ani am terminat armata acolo am depistat in zona pieptului niste pete rosii dupa o perioada acele pete rosii daca nu ma spalam zilnic incepeau sa ma manace foarte tare dar foarte tare, am mers la infirmeria unitati si miau dat ceva creme cu sulf.isi facea efectul superb au disparut petele au ramas sub forma de cicatrice erau pete albe acum dar nu ma mai mancau totul era super.am urmat tratamentu cu alifia ceva timp si dupa ce miau trecut si lam oprit dupa ce m'am eliberat in decembrie 2006.la aproximativ 2 luni dupa eliberare acele pete au reaparut dar sub forma de ciuperca si se extindeau pe tot pieptul la fel mancarimi si durerei la macarimi foarte mari.dupa ce faceam baie nu mai erau sub forma de ciuperi aveam tot pieptul coji am mers la demratolog nu tin exact minte ce alifie mia dat nici un rezultat oricum.am ramas asa nu am avut timp sa merg la dermatolog dinou.problema cea mare abea acum apare ca in urma cu un an am inceput sa fac coji mari in cap si sa ma manace in urma cu 3 4 luni pete rosii pe fata si pe langa urechi plin de coji dimineata cand merg si ma spal dupa ce ma ster si se usuca pielea ma speri de mine parca ma dezhidratez sunt plin si in cap si pe piept si pe fata toate au aceleasi efecte mancarimi si coji. ce trebuie sa fac domunule doctor consider ca sunteti de foarte mare ajutor pentru raspunsurile dumneavoastra.va fi recunoscator daca ati putea sa imi dati si un site de unde pot lua medicamentele ce mi le recomandati si daca este posibil sa le primesc in strainatate nu conteaza cat platesc comision vreau sa scap de problema asta nu o mai suport geos333 cerd ca sunt printre singuri de aici care te super intelege si la fel ca si tine fara speranta ca mai scap vreodata de boala asta:(.astept raspuns Multumesc anticipat
0
07-02-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul este recomandat mai sus.
Nu cunosc site-uri de distributie in strainatate a acestor medicamente.
0
07-02-2010, ora 23:31
iannis_86
Nu este medic/terapeut
iannis_86
ok am sa urmez tratamentul de sus pentru par si pentru fata dar pentru piept??? petele ce se extind si parca atunci cand ma manaca parca se inmultesc pentru mine devine o problema serioasa ca se tot extinde pe corp :(.. Multumesc.
0
09-02-2010, ora 12:23
CristinaAP
Nu este medic/terapeut
CristinaAP
Buna ziua,

Mi-au aparut in urma cu catva timp pe fata pete de piele uscata. Initial am crezut ca sunt de la frig, dar s-au extins, iar acum au inceput sa se roseasca. Daca ati putea sa imi recomandati un tratement v-as fi recunoascatoare!
0
11-02-2010, ora 15:23
teodora89
Nu este medic/terapeut
teodora89
si eu am dermatita seboreica, sunt coji si daca le rup ramane o iritatzie rosie.eu am fost al medic si mi a dat o solutzie preparata, din pacate nu mai gasesc retzeta pt solutzie si un sampon se numeste mediket plus, pt coji ca st mai multe feluri, trebuia sa imi dau cu solutia 6 zile si apoi sa ma spal a 7a zi cu samponul.a mers am scapat de ele dar dupa ce am intrerupt tratamentul au revenit.!am incercat din nou numai folosind samponul si functioneaza.samponul are 100 ml si e in jur de 37 lei depinde de unde il iei.dar trebuie folosit mai mult timp, la me cel putzin a dat rezultate.
0
16-02-2010, ora 13:57
Andi2010
Nu este medic/terapeut
Andi2010
Buna ziua. Am si eu o problema cu care ma confrunt de 3 saptamani. Am luat Erdomed si Ciprinol pentru tuse iar dupa aceea mi-au aparut pe tot corpul niste bubite care seamana cu Urticaria.ma mananca rau seara iar doctorul meu de familie mi-a dat un Antialergic si Mixtura mentolata dar nu prea au efect.au mai trecut din bubite dar nu in totalitate.seara ma mananca de mor.Acum mai nou pe fata imi apar niste cojite albe ca matreata asa.Ajutati-ma va rog ca disper numai pot.sunt un stres pentru mine cojitele acelea albe :(
0
05-03-2010, ora 23:32
loncareluta@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
loncareluta@yahoo.com
Buna am si eu aceesi problema, cea cu (matreata)pe scalp care ma streseaza rau de tot, am fost si la dermatolog si mi-a pus diagnosticul de P.t. capilar sper ca am descifrat bine dupa care mi-a dat un tratament cu acid salicilic, mentol, rezorcina.ulei de parafina,.mai incolo nu pot descifra de pe reteta, asta fiind un preparat si al 2-lea eritromicina, canfor sulf, pasta petrini tot un [preparat la farmacie.problema e ca nu prea are rezultat.Inca o problema pe care o am este acneea.am fost la endocrinolog, nu am probleme cu tiroida, mi-am facut analize la testosteron, progesteron si PRL dar valorile sunt normale, ca tratament mi-a dat A zitrox 500 si Spironolactona.Care este parerea d-voastra.Multumesc
0
07-03-2010, ora 12:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Consultati si alt medic dermatolog.
0
16-03-2010, ora 04:00
Edy25
Nu este medic/terapeut
Edy25
D-le Dr. Dorin

As avea si eu o intrebare..am si eu cam aceleasi simptome ca si Geos333, pete rosii pe fata pe care se creaza o coaja, insa nu mi se intampla asta si la nivelul pielii capului ci sub sprancene.. sa fie tot dermatita seboreica? Am fost la un dermatolog si mi-a recomandat Fucicort care functioneaza, insa pentru un timp foarte scurt. Imi face tenul foarte curat si fin insa problema reapare la 3-4 zile dupa nefolosire. E adevarat ce spuneau anumiti utilizatori, ca dermatita seboreica nu se vindeca si trebuie tratata incontinuu?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!
0
16-03-2010, ora 04:03
Edy25
Nu este medic/terapeut
Edy25
Uitasem sa mentionez ca dermatologul nu a fost foarte sigur de ce as putea avea si mi-a prescris aceasta crea in ideea ca "poate functioneaza"...
0
16-03-2010, ora 17:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti face acelasi tratament ca si geos333.
Tot dermatita seboreica este.
Tratamentul acestei boli este de intretinere.
0
16-03-2010, ora 19:45
Edy25
Nu este medic/terapeut
Edy25
Va multumesc pentru raspuns. Am sa incerc acest tratament.

Toate cele bune!
0
17-03-2010, ora 12:46
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
Buna ziua,
De aproximativ 3 ani am observat cum pielea de pe membre devine din ce in ce mai uscata, apoi pe fata chiar si in zona T, astfel ca aproape imi este teama sa mai fac dus si asta inseamna suferinta fiindca sunt o iubitoare de apa.M-am dat cu lapte de corp, glicerina citrica, creme(am facut si alergii de la unele), dar rezultatul putin satisfacator.Mai nou am si o conjuctivita alergica declansata nu se stie de ce, am primit sfatul de a urmari eu in ce conditii apare! Credeti ca ar avea legatura cu uscaciunea pielii? Si daca este asa ce anume declanseaza aceasta uscaciune?Mentionez ca am varsta de 42 ani, daca reprezinta ceva.Multumesc!
0
18-03-2010, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa faceti niste investigatii endocrinologice pentru a vedea de ce a aparut aceasta uscaciune a pielii.
0
19-04-2010, ora 15:34
eucalipt
Nu este medic/terapeut
eucalipt
Buna ziua. Si eu am aceeasi problema ca si Geo in legatura cu pielea capului si cred c-am sa urmez tratamentul lui.
Dar in schimb, langa narile nasului se inroseste pielea cam mereu, iar aceasta se termina prin aparitia cosurilor in zona respectiva, aproape in fiecare dimineata gasesc cosuri destul de mari. Precizez ca ma spal in fiecare seara si dimineata pe fata, regulat. Iar cojite langa nari nu-mi apar. Exista vreo posibilitate sa stopez aceste cosuri?

Multumesc anticipat.
0
23-04-2010, ora 22:52
wahaby
Nu este medic/terapeut
wahaby
Buna seara,
D-le doctor, puteti sa-mi dati un sfat cu privire la ce afectiune poate fi aceea care face ca unghiile de la degetele mari de la ambele membre superioare sa creasca deja striate si un pic exfoliate? Ce tratament s-ar potrivi?
Iertati-ma daca am postat gresit !
0
25-04-2010, ora 17:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eucalipt:
La dvs dermatita seboreica este combinata cu o acnee.
Puteti incerca sa aplicati Fucicort dimineata si Pimafucort seara, timp de 7 zile, dar mai bine ar fi sa mergeti la un consult dermatologic!
0
25-04-2010, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eucalipt:
La dvs dermatita seboreica este combinata cu o acnee!
Ar fi indicat sa primiti un tratament personalizat de la un dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mătreața - tratamente naturale şi sfaturi eficiente
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •