Coji in urechi, scalp

21-03-2014
tzunny_girl
Nu este medic/terapeut
tzunny_girl
Buna ziua,
Am o problema ce deja dureaza de cativa ani.
In urechi am permanent coji uscate, am fost la control la medic si mi-a spus ca aceste coji se datoreaza folosirii excesive a betisoarelor pentru igiena urechii.Am renuntat la ele, am folosit un unguent, Triderm, uleiuri cu vitamine, ulei de masline insa nici un efect.Apoi cojile au aparut si dupa urechi.
La fel, in 3 locuri pe scalp, zone mici, mai mici decat o moneda, imi apar coji dupa spalare, cojile se desprind si raman pete rosii care de cele mai multe ori ma mananca si ma deranjeaza.
Pe langa durere e aspectul fizic care pe mine ma deranjeaza enorm, par mereu o persoana neingrijita avand asemenea coji.
Am folosit tratamente pentru par, Ducray, pe perioada cat am facut tratamentul a fost ok insa cand am renuntat au reaparut la nivelul scalpului, in urechi nici o imbunatatire.Un alt medic mi-a spus ca este o ciuperca, am facut toate analizele, inclusiv exudat in gat, nas, tot ce s-a putut, toate au iesit perfecte.Deasemenea cosmeticele agraveaza parca..
Nu mai stiu ce sa fac, am fost la 3 medici pana acum.Sunt foarte demoralizata deoarece as vrea sa am un raspuns si sa pot imbunatati situatia.Este posibil sa fie pe fond de stres?As avea nevoie de niste recomandari, va rog, nu prea mai pot sa le suport.Multumesc.
4 comentarii
0
23-03-2014, ora 20:56
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
Buna,

nu stiu ce ai putea avea, insa iti recomand un doctor foarte bun - Dr KALESI - il gasesti la Piata 1MAI, la institutul Paulescu. Suni si vb cu dl doctor, este foarte amabil si foarte bun profesionist -* il gasesti pana pe la 2-3 dupa amiaza.
sper ca ti-am fost de folos


(*modificat de admin)
0
30-09-2014, ora 20:55
Blonda01
Nu este medic/terapeut
Blonda01
Buna
Si fratele meu a avut ceva asemanator si folosit asorian este o solutie pe care o aplica 1 data pe zi dimineata si seara se spala cu Nizoral sampon.A facut tratamentul 2 luni la recomandarea dermatologului. Sper sa te ajute si pe tine.
0
13-10-2014, ora 00:15
Loredana501
Nu este medic/terapeut
Loredana501
Recomand Elocom picaturi pentru ce ai descris. Am avut aceeasi problema in zona mai ridicata a cefei, unde incepe parul, si la fel in partea superioara a fruntii. Doar ca la mine a fost mai grav pentru ca a fost o combinatie de mai multe probleme dermatologice. La sfatul medicului am aplicat Elocom picaturi pe pielea afectata si a functionat de minune.

Succes!
0
21-10-2014, ora 17:31
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Aveti o dermatita seboreica care se poate trata, dar nu se vindeca definitiv. Puteti sa folositi creme cu corticoizi(elocom, triderm, advantan) - dar pe perioade scurte de timp- dau dependenta. Pe scalp sunt eficiente sampoanele speciale ptr dermatita seboreica- nizoral, kelual ds, stieprox..., iar in urechi crema f hidratanta.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •