Coenzima Q10 si aritmia | Forumul Medical ROmedic

Coenzima Q10 si aritmia

04-11-2008
sameoldsin
Nu este medic/terapeut
sameoldsin
La 23 de ani, in urma unui control de rutina am fost diagnosticat cu extrasistolie ventriculara - bigeminism, trigeminism, fenomen r/t. Dupa efectuarea pachetului de investigatii (Holter, dopller, ecocardiografie, analize de sange si toate bazaconiile din lume) s-a dovedit ca sunt mai multe la inima mea ranga-danga: pause sinusale, bradicardie pe timpul noptii extrasistole atriale si nu mai stiu acuma..) Pana atunci nu am avut simptome, decat oservasem ca in general nu aveam un tonus bun, adica ma simteam fara vlaga.
Medicul (o doamna extrem de cinica si glaciala) mi-a prescris rytmonorm (propafenona). La momentul respectiv eram destul de vraiste cu nervii, optimismul si serotonina :) dar cred ca cei care cititi aceste randuri aveti o idee de ce. Am facut ce cred ca face oricine cand are o problema, cauta solutii. Internetul mi-a fost de un real folos, doar ca atunci cand am aflat ca medicatia nu vindeca si doar tine intr-un oarecare sah aritmia, si mai mult, la randul lor, medicamentele sunt proaritmice, cu pronuntate efecte adverse, fizice si psihice am simtit ca nu am aer..:) la figurat vorbind. Mai pe scurt, i-am spus doamnei doctor (extrem de cinica si glaciala) ca nu iau medicamentul si asa a ramas. O perioada, cateva luni am dat uitarii problema mea, insa bineinteles nu poti sa fii deasupra legilor fizice. La jumatate de an am ajuns pentru prima oara la spital, cu tahicardie si extrasistole. Am refuzat si atunci medicatia, totusi doctorul mi-a dat un diazepam si m-a trimis acasa. Ma linistisem, insa mi-am revenit cat de cat abia dupa o saptamana si nu ma refer psihic.. Era timpul sa fac ceva. Calitatea vietii mele era undeva sub nivelul marii..

Am inceput sa iau Coenzima Q10, 30 de mg pe zi, fara pauza. Efectul a fost aproape imediat. Dupa o saptamana de q10 am avut o revelatie: pur si simplu am realizat ca uitasem de tot, cum e sa fii ok, normal, sa dormi bine, sa nu simti palipatii, sa fii tonic, sa faci orice face un om cu inima zdravana fara sa te temi sau sa simti ca faci echilibristica pe sfoara vietii. Calitatea vietii mele a cunoscut o imbunatatire accentuata si de atunci sunt fara probleme. Unde vreau sa ajung cu asta?!

Tot ce scriu aici am experimentat pe pielea mea. Totul este un rezumat fffff scurt a ceea ce mi s-a intamplat. Important este de stiut si este sfatul meu de buna credinta: NU NEGLIJATI CONSULTUL MEDICAL DE SPECIALITATE - respectiv cardiologic. Fiti circumspecti si nu va fie rusine sa puneti intrebari medicului in special legat de efectele adverse. Daca o sa va izbiti (foarte probabil) de reticenta, incercati sa-l imbunati pe doctor in dulcele stil balcanic-romanesc: mita, spaga sau hai sa fiu elegant, "atentia".

Nu pot sa bag mana in foc ca, Q10 functioneaza pentru toata lumea. Faceti propriile cercetari si incepeti cu un simplu search pe google: arrhythmia and q10. Sanatate la toata lumea si sa fiti iubiti!
15 comentarii
0
06-11-2008, ora 10:00
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Coenzima Q10 este una dintre minunile naturale.este un antioxidant puternic, dar si un REGENERATOR excelent, prin aceasta redand forta fibrei nervoase de a conduce impulsul electric.daca asociezi si Omega 3, eficienta va fi mult mai ridicata.eu recomand intotdeauna pacientilor mei ce sufera cardiovascular aceasta combinatie;o dau in mod preventiv de cca 2-3 ori pe an.
Din pacate putini medici au recurs la minunile naturii, insa uimirea este ca desi nu au incercat macar sa studieze substantele naturale sunt circumspecti, refuza sau chiar se opun recomandarilor celorlalti colegi, blameaza medicina naturista doar pentru ca nu o cunosc.
Dr Gheorghiu Mihaela
0
06-11-2008, ora 14:31
l68dani@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
l68dani@yahoo.com
Cat trebuie luata coenzima q10 si omega 3(de cite ori pe an si cit timp?).Am luat 10 zile si medicul mi-a zis ca nu e nevoie ca este antiimbatrinire(imi era recomandata de la un cabinet de med cuantica timp de 3 luni).Aveam o stare generala proasta cu lipsa de calciu, mineralesi zic ei cu metabolism hipertiroidian dar la analize facute ulterior nu reiesea decit o val scazuta a t3, desi starea mea si acum e la fel, agitata cu lipsa de calciu si intepaturi la inima si ameteli plus oboseala si teama de a merge prea mult pe strada de frica de a nu pati ceva (am avut senzatii de lesin si neputinta ), palpitatii care uneori nu-mi dau pace nici noaptea
0
06-11-2008, ora 21:43
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
dani, incearca sa consulti un psiholog ca sa previ un atac de panica.
daca stii ce lipseste, nu sta si ia un multimineral(in general acest tip are si magneziu care este important la tine) caci farmaciile sunt dotate.asociaza un produs cu vitamine B si ulei de primula in loc de omega 3.
Starile tale sunt pe sistem nervos declansate si au antrenat si problema tiroidiana.
In privinta Coenzimei Q10, nu doar firmele producatoare de cosmetice care fac reclama TV au facut cercetari, iar calitatile sale au fost dovedite;insa acestea se gasesc in tratate.
0
13-12-2008, ora 23:48
karlushk
Nu este medic/terapeut
karlushk
va multumesc pt raspuns..dar m-ar interesa cum se opreste metastaza la creier.e valabil tratamentul cu Q10 si pt asa ceva ?
0
14-12-2008, ora 15:25
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Sunt numeroase tratamentele naturale si naturiste care ajuta in afectiuni grave.si coenzima q10 ajuta prin proprietatea sa antioxidanta!
insa e foarte important momentul inceperii tratamentului naturist;multa lume se axeaza intai si intai pe cel alopat si apoi, alege ca ultima incercare pe cel naturist.esential este de stiut ca cel naturist trebuie aplicat inca de la aflarea afectiunii, simultan daca este necesar, cu cel alopat.natura actioneaza eficient insa in timp indelungat, iar multe persoane apeleaza prea tarziu.trebuie recunoscut, de ce nu, ca exista si neincrederea furnizata de cadrele medicale necunoscatoare in domeniu naturist si care imping spre aceasta intarziere a sustinerii organismului in mod natural.
0
15-12-2008, ora 00:21
karlushk
Nu este medic/terapeut
karlushk
va multumesc.dar as dori sa stiu de unde pot face rost de medicamentul ce contine coenzima Q10, de la ce firma, ca vreau sa incerc tot.am auzit ca exista in franta o clinica unde se face operatie cu laser pt metastaza creierului si da rezultate uimitoare.ce ma sfatuiti in legatura cu asta.ca as vrea sa incerc tot ce se poate cat mai repede posibil.si am gasit niste informatii pe un site despre 'celule stem' care sunt utilizate in metastaze ale creierului si cancerul limfatic.ce parere aveti?astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.va multumesc din tot sufletul.
0
15-12-2008, ora 00:50
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Cristi, fara probleme se poate utiliza coenzima q10 naturala 1 cp/zi dimineata.efectul de intensificare metabolica apare in supradozaj.

karlushk, nu iti pot spune nimic despre clinica din Franta, insa date fiind rezultatele de care stiti, merita sa incercati.in privinta coenzimei q10 exista multe firme producatoare, insa mergeti la o farmacie naturista si vedeti care firma are dozajul mai mare.
multa sanatate!
0
15-12-2008, ora 19:37
karlushk
Nu este medic/terapeut
karlushk
va multumesc pt raspunsuri si as vrea sa va mai adresez niste intrebari legate despre modul in care se administreaza capsulele.am gasit cu dozajul 60mg.cate capsule se administreaza? cand se administreaza, inainte sau dupa masa?mai trebuie si alte vitamine, minerale luate impreuna cu aceste capsule?trebuie sa consume multe lichide?i s-a interzis sa manance sarat si acru.mama mea nu mai face citostatice, ia doar femara si niste ceaiuri pt metastaza la creier.ar trebui sa continue cu citostatice?un doctor mi-a zis ca daca nu e operabil nu ajuta cu nimic aceste suplimente, dar eu am gasit pe o pagina pe internet despre aceasta coenzimaQ10 si am inteles ca duce chiar la disparitia tumorii si a metastazelor la distanta in cantitati mari.dar oare aceasta impreuna cu citostaticele dau rezultate sau si fara citostatice?va dau si d-voastra acest articol :În 1993, Dr. Folkers a testat prima administrare clinică a Co Q10 într-o clinică din Copenhaga, Danemarca.
Doctorii au tratat 32 pacienti cu cancer de sân avansat şi de "mare risc". Pe langa operatia potrivita si tratamentul conventional, fiecare pacient a luat 90 mg de CoQ10 pe zi. Au primit de asemenea alte vitamine, minerale, antioxidanti, si acizi grasi esenţiali. Din acest grup, 6 din cei 32 de pacienţi au arătat o regresie tumorală parţială, semnificativa în cazurile grave.
Apoi, în octombrie 1993 s-a întâmplat ceva ciudat: una din aceste şase femei, din proprie iniţiativă, şi-a mărit doza de la 90 la 390 mg pe zi. Începând cu luna următoare, doctorul ei a notat că "tumora nu mai era palpabilă şi luna următoare o mamografie a confirmat dispariţia tumorii ei. După aceasta, o altă femeie din grup şi-a mărit de asemenea doza ei, la 300 mg. Tumora ei a dispărut de asemenea cu repeziciune şi un examen clinic n-a putut să mai evidenţieze nici tumora principală, nici metastazele de la distanţă." (Ralph Moss, Antioxidants Against Cancer).astept raspunsul d-voastra.si as mai vrea inva un raspuns in legatura cu acele 'celule stem' care la fel, am intels, sunt eficiente in asemenea cazuri.va multumesc...
0
16-12-2008, ora 12:32
karlushk
Nu este medic/terapeut
karlushk
va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarile de mai sus pt k nu mai am rabdare, vreau sa incep sa administrez capsulele cu coQ10 cat mai repede...va multumesc din suflet...
0
16-12-2008, ora 22:38
coenzimaq10
Nu este medic/terapeut
coenzimaq10
Apropos de metastaze neoperabile dar bine localizate: ar trebui ca Ministerul Sanatatii sa aduca in tara aparatura care ar permite vindecarea pana la 100% a acestor tumori neoperabile, aparatura existenta in afara:
1) Cyber-knife: fascicol radio-terapie controlat de PC.
2) Cel mai eficace, si cu vindecare pana la 100% a tumorilor neoperabile: HADRONO-TERAPIA, adica radio-terapia cu ioni grei sau cu protoni. Aceste particule (ioni incarcati electric) au o caracteristica numita Peak Bragg, adica pe directia de iradiere se poate controla localizarea unde fascicolul isi pierde majoritatea energiei, fara a afecta tesuturile dinainte si de dupa tumora. Practic se arde doar tumora, cu o energie foarte mare, fara a afecta decat infim vecinatatea (tesuturi sanatoase). O sansa reala pentru bolnavii de cancer.
Rog celor care citesc sa vorbeasca, ca Hadrono-terapia sa fie adusa si la noi in tara.
0
02-10-2017, ora 21:21
Mariana-90
Nu este medic/terapeut
Mariana-90
Coenzima Q10 este o substanță care participă la producerea de energie și este de asemenea, un antioxidant. Ajută la prevenirea bolilor cardiovasculare, deoarece îmbunătățește producția de energie în țesuturile musculare ale inimii, previne formarea trombilor și asigură protecția împotriva radicalilor liberi distructivi. De asemenea, acesta este un remediu luat pentru întinerire, sporind rezervele de energie.

---------*

(*modificat de admin)
0
27-11-2017, ora 20:32
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Coenzima Q10 este un antioxidant puternic care ajuta mitocondriile.
De fapt Q10 se gaseste cel mai mult in mitocondrii in celula.
Mitocondriile sunt motoarele celulelor (produc energie).

Forma cea mai active de Q10 este Umbiquinol, se gaseste de cumparat ca supliment.

O metoda si mai efficient de adresare si intarire a mitocondriilor este postul intermittent.
Pentru cei care inteleg emgleza cititi: autophagy and mitofagy process.
Postul nu este recomnda opentru copii sau personae slabe dar este foarte recomandat adultilor peste 30 de ani, obezilor, diabeticilor si oricui vrea sa fie sanatos.

Mitocondrrile sunt distruse / uzate repede prin alimentatia cu multi carbohidrati si sunt uzate mai putin prin alimentatia bogata in grasimi (bune), vezi dieta ketogenica.

Un alt factor important la aritmii este balanta Sodiu / Potasiu in organism. Ideal raportul 4 / 9 (Sodiu/Potasiu).
Populatia de obicei manca multa sare (Sodiu) si putin Potasiu (legume/fructe verzi) si raportul este pe dos, inversat.
Sodiu mult duce la oboseala, cellule pline de apa (retentive apa), oase slabe, lipsa de energie.

Sananate.
0
21-05-2018, ora 13:35
b.cristina
Nu este medic/terapeut
b.cristina
buna ziua! as avea o intrebare: daca am avut un infarct miocardic-am stent-in urma cu 6 ani pot lua coenzimaQ10? multumesc!
0
20-10-2018, ora 14:35
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Coenzima Q10 nu o sa te ajute prea mult daca ai stent.
Avand un stent sau mai multe este un indicator ca aveti probleme cu artere calcificate (infundate cu calciu/placa) dataorita alimenatiei (deficiente) si modului de viata (sedentar).
Cel mai tare/puternic factor care trebuie introdus la o persoana cu artere calcifiate/infundate este Vitamina K2, Magnesiu, Vitamina D3 si Potasiu.
Astea o sa le gasiti in legume verzi (spanac, kale, brocoli), peste (sardine, cod, macrou, anchovies).
Introduceti in alimentatie seminte si nuci in special seminte de in macinate.
Alimentele de mai sus au natural Q10 in cantitati moderate.

Daca nu aveti bani de mancare buna sau vitamin cel mai bun remediu este sa facteti pause la mancare (post continuu de peste 14 ore).
Exemplu sa nu mancati zilnic de la ora 6PM seara pana a doua zi la ora 12 la amiaza.
Ca sa potoliti foamea beti apa mineral cu lamanie, otet.
Miscare moderata (plimbari in parc de 30 de minute zilnic)

Eliminati complet zaharul (procesat, paine, covrigi, paste, cartofi, fructe dulci.)
Sananate.
0
28-04-2021, ora 18:05
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Am si eu o intrebare, ce suplimente naturiste ar trebui sa iau pt depresie si anxietate ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.