Ciuperca pe talpa si degete?

31-05-2006
ella23
Nu este medic/terapeut
ella23
Buna ziua.de mica am avut pe talpa stanga un fel de ciuperca.piele e foarte aspra asemenea cu pielea unei femei in varsta, se decojeste si am mancarimi intre degete, iar cand ma scarpin apar mici basicute(par a avea un lichid in ele dar nu se sparg).Talpa e atat de aspra incat se capra cand merg.mi-a afectat si ungiile de la picior si degetele, care de asemenea se decojesc.ofera un aspect foarte inestetic.mi-e rusine sa port sandale acum vara.cand eram mai mica m-am dus la dermatolog si mi-a luat bucatele de piele pentru a fi cercetate la microscop.mi-au zis ca nu am nimic.mi-am dat cu tot felul de creme...dar degeaba.nu stiu ce mai pot face nu cred ca o sa scap de asta niciodata.va rog sa ma ajutati.
25 comentarii
0
11-06-2006, ora 00:00
LUKA
Nu este medic/terapeut
LUKA
salut am aceeasi problema a-i gasit cumva raspuns?
0
11-06-2006, ora 00:00
liacor
Nu este medic/terapeut
liacor
am o ciuperca pe talpa care se extinde foarte repede.apar basicute cu lichid.apoi pielea se descuameaza. ce sa fac?
0
11-06-2006, ora 00:00
LUKA
Nu este medic/terapeut
LUKA
nimeni nu are raspuns?
0
12-06-2006, ora 00:00
cristi76
Nu este medic/terapeut
cristi76
cred ca am aceeasi problema. am postat un mesaj cu titlul: iritatie la degetele de la maini. ai vreun raspuns? cee ce am urmat eu are rezultate dar nu definitive. te rog scrie daca afli ceva.
0
13-06-2006, ora 00:00
LUKA
Nu este medic/terapeut
LUKA
ce a-i urmat, , , ce tratament...cineva mi-a zis sa iau lamisil pastile
0
14-06-2006, ora 00:00
cristi76
Nu este medic/terapeut
cristi76
Pentru Luka: daca pe mine ma intrebai vezi raspunsul la mesajul postat de mine.fiind suspectat de lipsa de vitamina a am luat niste pastile: Optima plus forte. Pentru regenerarea pielii: unguent de la plafar pe baza de galbenele cu propolis dar am observat de curand ca tratamentul cu crema cu glicerina pentru maini indeparteaza pielea moarta si crapata asa ca imi dau de cate ori ma spal pe maini. ar fi indicat ca acasa sa ai un sapun cu continut cat mai redus de soda...citeam in alt mesaj pe acest forum ca sapunul lichid betadine ar fi cel mai recomandat insa eu nu am gasit. scrie daca afli ceva sau ai rezultatele asteptate.
0
15-06-2006, ora 00:00
ella23
Nu este medic/terapeut
ella23
Din pacate nu mi-a raspuns nimeni. :(
0
12-07-2006, ora 00:00
hype
Nu este medic/terapeut
hype
nu te panica, am avut si eu aceasi probleme la picior la degetul mare, de acolo sa extins foarte mult ciuperca. Am fost la medic in cluj la interservisan si mi-a dat un unguent bun Miconaft, care desi isi face vazuta actiunea in timp, e foarte bun, merita incercat, dar parerea mea e mai bine sa mergi la un doctor de boli de piele specializat.
Bafta :)
0
04-04-2008, ora 00:00
ck
Nu este medic/terapeut
ck
acelasi lucru, basicute cu mancarime intre degetele picioarelor, in talpa; am facut analize, mi-au dat un unguent (nu mai retin denumirea era anul trecut in vara) dar oricum n-a folosit l animic; ideea principala era ca trebuia ca acele basicute sa le sparg usor cu un ac de seringa (ca sa nu apara infectii), sa tamponez cu tinctura de iod si apoi sa aplic unguentul de care spuneam; simultan, dezinfectata toata baia in stil agresiv, papucii, sosetele - doar din bumbac si fierte, incaltaminte doar din piele. Suna impresionant, dar ff greu de respectat in intregime drept dovada ca au incetat o perioada sa apara, dupa care intr-adevar din cauza sosestelor subtiri de dama (din microfibra), apar si toamna, si iarna, iar vara din cauza transpiratiei si prafului se intampla la fel. Eu continui sa le sparg si sa dezinfectez cu tinctura de iod, cel putin nu se mai maresc si nu mai devin dureroase - "le omor din fasa". STIE cineva un tratament care sa dea rezultate ?!
0
26-06-2008, ora 00:00
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
buna..., am si eu aceeasi problema., de fapt sa va spun cum mi-a aparut si ce tratament am urmat.La sfarsitul lui octombrie am nascut si (eu cred ca am luat-o din spital de la slapi), in fine...mancarimi intre degetele picioarelor care scarpinandu-ma sau suprainfectat.Am facut examen micilogic si mi-au spus ca am tinea pedis la picior si dishidroza la maini. Trebuie sa specific ca eu alaptez si in momentul de fata asa ca eu cred ca tratamentul a fost mai blind si de aceea nu-mi trece. Pt inceput mi s-a recomandat ca tratament (pt picioare ) bai cu apa bicarbonatata(o lingurita rasa de bicarbonat de sodiu la un litru de apa fiarta si racita), dupa ce se zvanta piciorul dadeam cu sol castelani cu un betisor exact pe vezicule, apoi aplicatii locale cu lomexin vre-o 10 zile, (de 2 ori pe zi), apoi cu triderm 14 zile(de 2ori pe zi). am inceput sa iau si antibiotic(amoxicilina500 la 8 ore) 10 zile.Mi-au trecut de nici nu ziceam ca erau picioarele mele.Intre timp a trebuit sa intrerup tratamentul cateva zile( 4-5) ca sa-mi fac examenul micologic si sa vedem daca mi-a trecut.Ori intreruperea nu a fost buna..., ori doar abtibioticul a facut sa-mi dispara..., nu stiu..dar cert e ca mi-au reaparut si o iau de la capat.La maini am dat cu diprosalic 2 saptamani si mi-a trecut (nu am mai pus mana in detergent de vase sau altceva..) folosesc doar sapun cu glicerina si manusi la treburi casnice.Am inteles ca tratamentul pe cale bucala se face cel putin 6 luni si ca e 'o bomba' pt ficat' trebuie mancata cate o grefa pe zi si luate niste vitamine...ma rog...nu e cazul meu acum.pt ca alaptez...Baile cu apa bicarbonatata sunt suuper (i-mi trece mancarimea)recomand cat mai dese.Daca doreste cineva sa ma intrebe ceva i-mi poate scrie - (sau sa-mi recomande ceva.cu multumiri!) sanatate!
0
18-06-2009, ora 10:42
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
Revin dupa un an sa mai spun ce am facut cu ciuperca mea
Acum o luna am incetat cu alaptatul si m-am apucat de tratament(am observat ca primavara parca infloresc basicutele de sub piele, se intind si mancarimile parca sunt mai insuportabile, spun asta pt ca am prins 2 primaveri)
Acum fac tratament cu TERBISIL, se compenseaza(de la med de fam) si iau o pastila pe zi + 3 pastile de LIV 52, ca sa nu-mi nenorocesc ficatul (am inteles ca medicamentele pt ciuperci(fungi) sunt f toxice pt ficat...ca de altfel mai toate medicamentele, dar astea am inteles ca sunt mai mult decat altele)
In fine, dupa 7-10 zile de tratament nu mai aveam mancarimi, iar acum, la o luna de la tratament nu mai am absolut nimic.
tratamentul trebuie urmat 3 luni si pastila trebuie luata dupa o masa"sanatoasa" ca eu am experimentat pe stomac mai golut si simteam ca-mi face o gaura in el, asa ma rodea
Eu le iau aproximativ la aceeasi ora.
trebuie sa mai spun ca substanta activa a medicamentului este TERBINAFINUM...sunt mai multe medicamente cu substanta asta activa, da si pretul variaza(eu am ales varianta convenabila pt buzunarul meu..caci efectul e acelasi, doar firma producatoare difera(eu , compensat am dat in jur de 40 ron pt 2 luni de tratament)
Ceea ce mai trebUie sa aveti pt rezultatul asteptat este rabdare si mai ales consecventa
SANATATE!!!!
0
18-07-2009, ora 14:09
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
Revin dupa 2 luni de tratament si spun ca eu am raspuns f bine la acest tratament, ficatul este ok(, spun asta ca ieri m-am externat din spital si am facut niste analize care au iesit bune). Intre timp am facut o pneumonie, ma ingrijorasem, ca stiam ca de face pneumonie si din cauza fungilor(nenorocitii astia), dar m-a linistit o d-na biolog spunandu-mi ca la pneumonia de fungi se ingroasa vocea si sunt alte simptome decat ce aveam eu.
daca tot am fost internata la colentina, am profitat de ocazie si m-am dus sa-mi fac si un examen micologic la dermato(la demisol cam. 13 sau 17-stiu ca la una se plateste( 7 ron )si la alta se face examenul micologic, unde in 2-3 min da si rezultatul)
rezulatul a iesit negativ, dar d-na biolog mi-a sfatuit sa nu intrerup tratamentul chiar acum ca o sa-mi reapara
(a zis ca multi au facut prostia asta )
tratamentul trebuie urmat 3 luni chiar daca, in cazul meu a fost nevoie din alte motive sa mai iau si antibiotic, care scade din efectul trat cu terbinafine( si a inceput sa ma manance piciorul -)eu am continuat
asta sa intamplat doar cat timp am luat antibiotic(zinnat si augumentin). Sper ca va ajutat cu ceva, ceea ce am scris, o sa revin si la finalul tratamentului sa va spun ce am mai facut si ce rezultate am
SANATATE !!!
0
18-07-2009, ora 14:12
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
recitind am obs ca acum o luna am scris terbisil(care este mai scump), eu am luat terbinafine(oricum, substanta activa este terbinafinum la ambele)primul e 120 ron si al2-lea 36ron;)
0
05-11-2009, ora 16:30
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
au trecut aproape 3 luni de cand am incetat tratamentul si sunt f multumita..., nu mai am tineea pedis.
Am facut acum 2 saptamani iar un ex micologic si sunt curata
sanatate!!!
0
14-11-2009, ora 20:18
madalina123
Nu este medic/terapeut
madalina123
Draga Lidia29, cine ti-a recomandat aceste pastile?nu sunt insotite si de regim alimentar?
Eu am aceasta eczema de 8 ani si nimic nu a fost eficient, ba mai mult am devenit alergica la creme pe baza de galbenele, aloe, musetel.Aproape ca nu ma mai pot da cu nici o crema pe picioare.
M-am obisnuit cu ea, ca sa nu-mi crape piele acolo unde se infecteaza, ma curat cu piatra ponce pe basicute si-mi pun picioarele in bai de pelin, ma mai ajut un pic.
0
19-11-2009, ora 00:27
IulianaD
Nu este medic/terapeut
IulianaD
Si eu ma lupt de 15 ani cu acest fungis, si pot sa zic ca, intr-un fel sau altul, mi-a schimbat viata.
Anul trecut am descoperit ca baile in apa cu bicarbonat (solutie mai concentrata) m-au ajutat foate mult, iar dupa ce am razuit talpa, calcaiul, degetele, cu piatra ponci, le-am uns cu "CREMA pentru CALCAIE cu Ulei de Salvie si Germeni de Grau", de la firma producatoare: Cosmetic PLANT, care poate fi procurata de la farmaciile naturiste, la pretul de circa 8.5 ron, care este singura ce m-a ajutat, deoarece este si un usor dezinfectant si in plus stimuleaza circulata sangelui, in zona pe care se aplica. Vezi prospect. Acestea sunt eficiente, dar dupa o perioada de 1 luna, de la data in care zici "am scapat", aceasta revine.
Iar acum, am descoperit "Formula CANDIDA" de la ProVita, iti atasez si link-ul, --------* , si am inceput tratamentul de deparazitare completa: --------* .

Pentru informatii suplimentare, poti trimite mail pe site, de unde eu am primit toate informatiile necesare, corespondand direct cu Domnul doctor B. Delcea ( provitanutrition@shaw.ca ) reprezentatul acesei firme producatoare, din Canada.

Dupa ce studiezi toate acestea, ramane la atitudinea ta ce faci.

Iuliana D.

(*modificat de admin)
0
01-12-2009, ora 18:48
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
Pt madalina123
am fost la medic, nu trebuie sa ti un regim alimentar, cel putin mie nu mi-a zis.Mai am un var care a facut si el acelasi tratament dar a dat si cu crema lamisil (zilnic).a avut acelasi rezultat ca al meu, adica unul favorabil
eu cred ca merita incercat, mai ales ca te chinui de atatia ani cu ea. BAFTA!!!
Chiar i-mi propusesem sa intru aici sa mai scriu, au trecut aproape 4 luni de cand am terminat tratamentul si sunt ok, nu mai am absolut nimik.Chiar si unghia care incepuse sa fie afectata, a crescut sanatoasa.
Nu pot decat sa va doresc sanatate si mult succes in tratarea acestei boli!
0
25-02-2010, ora 17:05
LIDIA29
Nu este medic/terapeut
LIDIA29
au trecut 7 luni de cand am terminat tratamentul si sunt ok, ciuperca nu a mai re-aparut, unghia a crescut sanatoasa...(deci tratamentul a fost eficient, cel putin la mine, asa se pare)
0
14-10-2010, ora 22:17
dannyung
Nu este medic/terapeut
dannyung
am avut mai mult de un an ciuperca la picioare si ma chinuia ingrozitor. Era cumva o chestiune ciclica...intai era o mancarime groaznica la picioare, apoi aparea o crusta urata si toate degetele erau afectate...am incercat creme..terbisil etc. dar si alte variante( bai de apa sarata in statiune) dar fara rezultat...am inceput atunci sa caut pe forumuri...si am gasit ceva interesant...un tip, la fel de disperat ca si mine, s-a dat cu Clavusin, cunoscuta solutie pentru bataturi si de atunci nu mai are probleme..si asta doar dupa doua-trei aplicari...m-am gandit ca e o prostie, daca se intampla ceva si apar efecte secundare? Totusi, invins de situatie de situatie, am trceut la actiune. Nu m-a durut, nu au aparut efecte secundare si de atunci, sincer, nu mai am nimic...si este mai mult de o luna. Inainte ciuperca aparea apropae saptamanal. Eu nu va zic sa incecrati, dar va spun sincer, in fata lui Dumnezeu c asta s-a intamplat cu mine...in rest fiecare cum rcede...multa santate!
0
20-03-2015, ora 17:48
scaramus
Nu este medic/terapeut
scaramus
Cred ca e vorba de ciuperca piciorului sau alfel numita si tinea pedis. Se poate trata cu unguente pe baza de clatrimazol (Cansten), sau cu alte creme de genul Exoderil, Lamisil etc. Din pacate daca tratamentul nu este urmat pana la capat ea reapare.
Ca sa duci pana la capat un tratament, inseamna sa continui sa te dai cu crema respectiva inca 2-3 saptamani dupa ce aparent ciuperca a disparut.

Puteti incerca si un tratament naturist cu ulei de cocos, ulei de argan sau otet de cidrul. Gasiti mai multe pe http://cleanfeet.ro
0
17-02-2018, ora 07:48
bogdanh1983
Nu este medic/terapeut
bogdanh1983
urmaresc forumul de ceva vreme. am incercat si eu sa scap de ciuperca piciorului pe care am luat-o de la piscinele acoperite la care merg. am fost la dermatolog si mi-a prescris travocort. nu a mers si nu am mai incercat nimic vreun an. am frait asa. in timpul asta foloseam dezinfectant de incaltaminte spray marca sanytol(se gaseste la kaufland). mi-a venit ideea sa aplic acest spray direct pe talpa piciorului si intre degete unde aveam probleme cu ciuperca pe piciorul curat inainte sa ma incalt dimineata. intr-o saptamana a disparut si ciuperca si mancarimile.
0
20-02-2018, ora 19:01
Talpaiute
Nu este medic/terapeut
Talpaiute
Eu am avut ciuperca picioriului interdigitala (degetul mic), cu basici mici umede si piele care se exfolia. Au aparut si fisuri care se infectau usor, chiar mi se umflase piciorul la un momentdat.
Dupa ce am incercat creme antifungice fara rezultat, am aplicat BETADINA pentru curatarea zonei cand am avut o fisura in piele. Am observat ca betadina mentine pielea uscata si au disparut si mancarimile. Am continuat sa aplic betadina cu un betisor de urechi in fiecare seara la culcare si dupa 7 zile au disparut urmele de infectie iar in 2 saptamani s-a refacut pielea complet. Am citit apoi pe alte site-uri straine ca s-au efectuat studii care confirma actiunea antifungica a betadinei si faptul ca nu creeaza tulpini rezistente.
Incercati si nu veti regreta!
0
12-08-2018, ora 13:53
Vladmures
Nu este medic/terapeut
Vladmures
Eu am scapat de o ciuperca in aprox o saptamana dupa aproape un an de creme si alte minuni luate din farmacii (useless crap)... aveti nevoie de un lighian cu apa calda spre fierbinte umplut pana la jumatate si un plic de bicarbonat de sodiu... amestecat bine dupa care punetinpicioarele la inmuiat timp de jumate de ora... faceti asta in fiecare zi timp de o saptaman si veti vedea rezultate... simplu si fara batai de cap... si bonus alt remediu pt negi (am avut unul urat pe degetul aratator)... 1/2 ceapa mica frecata pe neg timp de 10 min seara, iar dupa 3 zile negul a murit, efectiv a cazut asta iar dupa aproape 2 ani de tot felul de solutii de prin farmacie... sper ca va ajuta
0
12-08-2018, ora 14:01
Vladmures
Nu este medic/terapeut
Vladmures
Completare la ciuperca... dupa ce observati ca incepe sa se dea un strat de piele jos ar fi o idee buna sa va ganditi sa va cumparati ciorapi, slapi si papuci noi... nu ii mao purtati pe cei vechi... sincer n-am incrrcat varianta de a dezinfecta inaltamintea etc... efectiv am aruncat tot ce am avut
0
28-03-2024, ora 14:13
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Bună. Am citit toate mesajele aici. Nici măcar nu știam că este o problemă atât de comună. Când am avut ceva similar și medicii nu au putut să pună un diagnostic, mi-a fost greu să găsesc persoane cu o afecțiune asemănătoare. În cele din urmă, mi-a fost diagnosticată micozis. Am folosit --------*., care m-a ajutat foarte mult. Chiar dacă nu aveți o ciupercă, poate ajuta, pentru că are un spectru larg de acțiune. Am comandat acest produs online.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: