Ciuperca in gat

23-08-2011
Ady1993
Nu este medic/terapeut
Ady1993
Buna ziua, folosesc spray Alvesco pentru astm de prin martie si de fiecare data dupa faceam gargara la recomandarea medicului!Am incetat sa fac acest lucru de vreo 3 saptamani si mi s-a facut o ciuperca urata pe limba!De vreo 2-3 zile am inceput sa tusesc(tuse uscata)si astazi a inceput sa ma doara gatul foarte tare!Ce pot face pentru a scapa de ciuperca?Multumesc
3 comentarii
0
23-08-2011, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alvesco.. este un preparat hormonal care NU trateaza boala doar are un efect antiinflamator local..
dar are si efectul scaderii imunitatii locale... asa ca daca il folosesti mai departe iti asumi mari riscuri de reactii adverse
1 Ar trebui sa te asiguri ca sigur ai sau nu Astm bronsic.. cu investigatioila Pneumologie si alergologie..
2 sa schimbe medicul curant tratamentul
3 sa adopti un regim de viata si alimentar foarte strict si corect care sa te indeparteze de acest gen de probleme si + tratamente naturiste de durata.. care sa inlocuiasca tratamentele alopate sau sa le reduca la minim
0
23-08-2011, ora 22:09
Ady1993
Nu este medic/terapeut
Ady1993
Multesc pentru raspuns!La inceput am fost diagnosticat cu pneumotorax si am luat acest sprai+singuler si aerius si dupa doua luni mi-a spus ca nu mai am!De asemenea mai am rinita alergica!Sigur am astm bronsic, am fost in fiecare luna la control de cand am fost diagnosticat si am facut spirometrie de fiecare data!(am doar 18 ani)Multumesc din nou!
0
24-08-2011, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai face bine sa citesti totul despre alimentele alergene..si sa le scoti difinitiv din alimentatie.., fiindca majoritatea starilor alergice sunt provocarte de alergenii alimentari.. dupa care cei chimici.s.a
este foarte importan sa intelegi ca asa o sa poti controla starile de alergie si crizele de astm.. mult mai bine si cu mai putina mediactie alopata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: