Ciuperca Tinea Cruris

21-04-2010
Sillviu
Nu este medic/terapeut
Sillviu
In urma cu cateva luni mi-au aparut, in zona coapselor langa testicole, niste iritatii rosii (cam ca ciupiturile de ţânţar) care ma mancau, dupa ce acestea dispareau pe pilele ramanea o pata de culoare mai inchisa, apoi apareau iar iritatiile la marginea petei. Medicul dermatolog mi-a recomandat Lomexin timp de 4-6 saptamani diagnosticul fiind Tinea Cruris. In timpul tratamentului iritatiile de pe coapse au disparut, dar au aparut alte iritatii in zona pubiana si pe penis. Tin sa mentionez ca pata de culoare mai inchisa nu a disparut, pielea este inchisa la culoare si prezinta multe riduri mici. Ce crema sa folosesc in continuare? (Tratamentul cu Lomexin a durat 6 saptamani)
9 comentarii
0
25-04-2010, ora 16:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati fost sa intrebati medicul care v-a tratat?
0
26-04-2010, ora 15:53
Sillviu
Nu este medic/terapeut
Sillviu
Da, am fost chiar azi. Medicul s-a uitat la petele care au aparut si mi-a recomandat Triderm Crema seara timp de maxim o saptamana.
0
26-04-2010, ora 16:53
Sillviu
Nu este medic/terapeut
Sillviu
Am uitat sa mentionez ca medicul crede ca iritatia de pe penis a aparut din cazua ca am folosit Lomexin si pe penis cu toate ca nu aveam nimic in acea zona la inceput, este posibil ca aceasta sa fie cauza ? As mai avea o intrebare la dumneavoastra, cateodata simt o senzatie de arsura in zona pieptului si pielea devine mai rosiatica, dar dupa cateva minute culoarea revine la normal. Medicul mi-a spus ca e ceva normal sa mai apara astfel de iritatii si sa nu imi fac griji. As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra domnule Dorin.
0
29-04-2010, ora 17:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti tratamentul recomandat si apoi mergeti la control!
Nu stiu ce sa va spun despre pata rosiatica de pe piept, insa eu cred ca nu este normal sa apara!
Poate fi o dermatita de contact la o lenjerie pe care o purtati.
0
29-04-2010, ora 17:34
Sillviu
Nu este medic/terapeut
Sillviu
Va multumesc pentru raspunsuri.
0
24-11-2010, ora 16:48
stefania_2008_12
Nu este medic/terapeut
stefania_2008_12
Buna ziua, va rog dati-mi si mie un sfat.Cu aceeasi problema ne confruntam si eu si sotul meu, mai intai mia aparut mie aceasta iritatie si mancarime, apoi sotului meu.Ce tratament ne recomandati?
0
27-11-2010, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Lamisil crema, intr-o aplicatie pe zi, seara, timp de 14 zile.
0
30-03-2011, ora 17:53
bogdanion
Nu este medic/terapeut
bogdanion
buna ziua, am si eu o problema asemanatoare de o saptamana mi-a aparut o pata mai inchisa si niste brobonele ca niste cosuri care ma cam mananca, ce este asta cu ce o pot trata?
0
01-04-2011, ora 10:30
bogdanion
Nu este medic/terapeut
bogdanion
imi raspunde si mie cineva va rog?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •