Cistita hemoragica de 2 ani - Rog urgent un raspuns de specialitate | Forumul Medical ROmedic

Cistita hemoragica de 2 ani - Rog urgent un raspuns de specialitate

27-08-2007
ubi22
Nu este medic/terapeut
ubi22
Buna ziua! Va rog mult un raspuns de specialitate, daca se poate. Am 22 de ani. Nu am avut nici un fel de probleme de genul acesta pana sa-mi incep viata sexuala acum 2 ani si jumatate : inca de la primul contact sexual am facut prima cistita hemoragica, cu usturimi, urinari dese, in cantitati foarte mici, cu sange dureri foarte mari la urinat, un chin, ce sa mai! am mers urgent la medicul ginecolog, si de atunci si pana in prezent, ma indop de antibiotice, din cand in cand medicul ii prescrie si prietenului meu. Si de 2 ani si jumatate am tot facut cistite, aproximativ 15 hemoragice, cu un diagnostic de pielonefrita asta toamna. Va rog mult, daca citeste un medic mesajul, sa-mi spuneti daca exista vreo solutie de a scapa de aceasta problema care-mi afecteaza si viata de cuplu: prietenul meu refuza sa mai facem dragoste pentru ca sa nu-mi fie mie rau; eu, atunci cand ma simt bine, aproape intotdeauna ma intreb: "Daca o sa ma usture iar?"- si tot cheful de a fi cu prietenul meu se duce de rapa... E foarte neplacut si dureros. Alta intrebare: este vreun risc sa-mi apara o rana sau complicatii la nivelul aparatului uro-genital in urma cistitelor repetate, care au fost de cateva ori si rebele la tratament? Care este cauza acestei probleme cu care ne confruntam eu si prietenul meu?
Primesc cu interes si parerile celor care s-au confruntat cu aceasta problema!
Va multumesc mult si astept raspuns urgent!
3 comentarii
0
31-10-2009, ora 22:45
andreea8989
Nu este medic/terapeut
andreea8989
buna. Acum 1 an- 1 an jumate am avut si eu aceeasi problema. Era un chin si pt mine, am fost la medicul de familie, i-am spus simptomele si mi-a spus ca am cistita hemoragica. Mi-a prescris un antibiotic (nolicin parca.. nu sunt acasa si de aceea nu stiu denumirea exacta) si chiar dupa 2 zile mi-a trecut. Acum, dupa an, dupa un contact sexual mam trezit iar ca ma usutura cand urinez doar ca nu la fel de tare... miane o sa merg la gincolog pt ca si prietenul meu a avut acelasi simprome si a fost la dermatoveneric si i-a zis ca are gonoreea. Si ma gandesc ca sunt si eu infectat :( .. Sanatate multa.
0
21-02-2011, ora 11:44
4alex7@gmail.com
Nu este medic/terapeut
4alex7@gmail.com
Pentru ubi22, buna eu am 25 de ani si de 4 ani ma tot lupt cu aceste cistite / infectii urinare. Am consultat numerosi urologi, ginecologi, nefrologi, homeopati, naturisti atat la spitale importante cat si la clinici private chiar si la neuro m-au trimis si nimeni nu stie de ce le tot fac. Tin sa mentionez ca manac foarte sanatos, beau apa plata sau de izvor de la 2 litri in sus pe zi nu stau in frig nici vara decum in perioadele reci. Dupa mii de analize si antibiotice tot mai tari prescrise mi-au stricat ficatul (fiindca la noi se prescrie antibiotic foarte usor si cand unul nu merge se da dozele mai mari mai concentrate si nimeni nu iti prescrie si un protector hepatic) am decis ca de acuma incolo sa iau numai naturiste, cel putin acelea nu au efecte secundare, si astfel de ceva vreme iau zilnic tinctura de propolis si am descoperit niste absorbante cu eliberare de ioni negativi pe care le port zilnic si non-stop. Deocamdata imi este bine iar cand simt deja ca ma apuca un alt episod iau cateva doze mai dese de tinctura de propolis si mi se calmeaza simptomele. Nu stiu daca ai gasit un tratament care sa te ajute definitiv sa scapi de aceste infectii sau daca inca mai cauti, dar daca ai gasit te ascult cu mare drag ca poate este mai eficient iar daca nu ai gasit iti pot spune ce am mai luat eu si ce efecte au avut la mine. Toate cele bune si multa sanatate. -
0
21-03-2013, ora 15:00
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
tinctura de propolis incerc si eu acum plus afin si sper ca e un bun inceput in a ma apara impotriva infectiilor cu e-coli cu care ma confrunt de 2 ani si tot cu antibiotice peste antibio. am tratat cistita :((:((:((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •