Ciroza hepatica

25-10-2009
Maria-Ioana
Nu este medic/terapeut
Maria-Ioana
Am fost diagnosticata cu ciroza hepatica secundara chiled A in urma infectiei cu virus C, nu am varice pe esofag si in urma fibro testului am un stadiu F3/F4 M, as vrea sa stiu cat de la inceput este ciroza si cat de afectat imi este ficatul?
Daca se poate sa fiu indrumata ce anume sa mananc dintre fructe si legume ( de exemplu daca am voie varza, rosii si ardei, portocale, grefuri si banane)?
Daca am voie sa mananc carne si lactate si ce alt regim sa urmez ? Ce regim medicamentos, pot sa fac ca ciroza sa nu avanseze?
mentionez ca am 59 de ani si ce sanse mai am, in viitor?
Va rog un raspuns de specialitate urgent deoarece sunt foarte descurajata!
3 comentarii
0
25-10-2009, ora 16:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mai jos tot ce trebuie sa stiti de regim si alte lucruri:
www.leacuri.net/html/pdf/hepatita.pdf

Ce aveti este vindecabil daca evitati medicamentele chimice, tineti dieta si folositi remedii naturiste pt. ficat.
Nu trebuie sa fiti descurajata.
0
09-06-2010, ora 15:32
madalinamaria
Nu este medic/terapeut
madalinamaria
in primul rand o cana de suc de legume dimineata telina, sfecla rosie ridiche neagra si morcov, iar dupa amiaza suc de portocale sau gref cu putina miere
dintre legume aproape orice dar daca se poate salate crude sau la abur
banana mai constipa dar e sursa de potasiu
carnea daca se poate sa o excluzi sau pui, peste fiert sau la cuptor
lapte batut, iaurt
hepatoprotectoare
incerc sa ajut ca si mama este cu ciroza
multa sanatate
0
10-06-2010, ora 22:53
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Nu va aruncati in tot felul de regimuri care numai vad priveaza de anumite alimente. Mancati echilibrat, evitati abuzurile. Din nefericire nu puteti influenta boala prin regimuri alimentare. Singura modalitate este cea medicamentoasa, adica un tratament impotriva virusului C( interferon) si asta numai cat sunteti intr-un stadiu compensat. Adresati- va unui gastroenterolog/hepatolog care poate sa va propuna pentru tratamentul corespunzator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •