Cipralex dependenta - solutii alternative

507 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 16 17 Înainte ›
0
06-02-2011, ora 09:28
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Imi pare sincer rau ca ati avut parte de asa momente pot spune groaznice, deci ca nu se inteleaga gresit, eu aveam simptomele acestea inainte sau iau Cipralex numai ca medicamentul le mai amplifica in prima faza, de acest ;ucru se specifica pe forum, de asta se sperie majoritatea, dar odata ce luati si anxiar nu va faceti probleme, anxiarul va atenua din intensitate incat cu siguranta nu le veti simti ca mine, eu nu am luat nimic decat Cipralex.O zi placuta si multa sanatate!!!
0
12-02-2011, ora 15:10
MariaPri
Nu este medic/terapeut
MariaPri
Buna Ziua ! As avea nevoie de putin ajutor din partea voastra daca puteti sa imi recomandati un Doctor de Psihiatrie in Timisoara. Deoarece am mai incercat la un Doctor, dar nu am fost multumita. Va Multumesc.
0
24-02-2011, ora 22:26
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
are cineva probleme cu fierea din cz pastilelor?
0
21-03-2011, ora 12:18
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
am37 ani sufar de atacuri de panica sunt obosit tot timpul, miinnile si picioarele sunt reci tot timpul dureri de cap.am facut tratament cu paroxentina20 mg timp de sase luni degeaba apoi cimbalta 60mg care ma agita foarte tare tot sase luni, sufar de insomnie iar acumun doctor din italia mi-a prescrris cipralex7picaturi si xanax1mg de tri ori pe zi simt ca nu mai pot si mie teama sa nu o iau razna.a mai avut cineva aceste sintome?locuiesc in italia si nu-mi mai vine sa fac nimic nici la servici nu mai am chef sa merg a mai luat cineva cipralex daca da dupa ce perioada isi face efectul?va multumesc
0
21-03-2011, ora 16:30
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Buna Romulus,

Daca citesti tot ce s-a scris pe-aici, poti sa vezi cam dupa cat timp si-a facut efectul la anumite persoane. Sincer la mine a trecut destul timp pana sa simt o schimbare, dar avand in vedere ca tie ti-a dat xanax de 1mg, ceea ce mie mi se pare destul de mult, s-ar putea sa simti efectul cam in 3 saptamani, acum depinde de la organism la organism.
Tot secretul este sa urmezi in tocmai tratamentul si sa ai multa rabdare.
Mai exista un site pentru cei care iau cipralex, unde o sa-ti ti un jurnal si o sa primesti sfaturi de la medici psihiatrii.Situl este "eu.pot" sau cipralex.ro, iti faci cont si vei avea un jurnal si un grafic in functie de cum te simti.
Multa sanatate, rabdare si curaj.
0
21-03-2011, ora 20:42
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
D-le Romulus, ar trebui sa aveti putina rabdare si sa cititi mai intai comentariile de pe forum, din moment ce scrie clar in topic ca e vb. de Cipralex e logic ca majoritatea de aici ia sau a luat cipralex, deci intrebarea era cam inutila, va inteleg disperarea dar totusi prospectul medicamieentului l-ati citit?Acolo scrie clar dupa cate zile se vad imbunatatirile, reactiile adverse, durata tratamentului in generak si alte detalii care v-ar fi dat deja raspunsurile pe care le cautati.Din proprie experienta va spun ca efectele adverse tin cam o luna, dar daca luati atata xanax cred ca nu o sa resimtiti prea tare starile nefaste sau poate deloc.Mie personal mi se pare o tampenia ca v-a dat atata xanax, cred ca 0, 25 mg era suficient, mai ales ca xanaxul da dependenta daca e luat mai mult de 6 sapt.Oricum incepeti cu dozele prescrisesi vedeti cum va simtiti, in cazul in care va sedeaza prea tare xanaxul, eu zic sa mai scadeti doza sau sa consultati un alt medic.
0
22-03-2011, ora 11:46
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
va multumesc pentru sfaturi si inca ceva mie seye aproape toata ziua o fi din cauza ansiei?
0
22-03-2011, ora 11:49
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
am scris gresit am senzatie de sete toata ziua o fi din cauza ansiei sau a medicamentelor?a mai aut cineva aceste sintome?va multumesc
0
22-03-2011, ora 11:53
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
scuze daiana dar mi se pare mie sau esti o persoana"dulce"oricum i-ti multumesc
0
22-03-2011, ora 13:07
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Incercam doar sa va trezesc putin, sa reactionati, mai ales ca acest forum va ofera in mare parte toate raspunsurile pe care le cautati, ca sa nu zic ca oamenii vor mereu sa li se dea mura in gura.Eram doar realista cu d-voastra.:)Setea poate sa fie pe fondul medicamentelor, de aceea e bine sa va hidratati, dar repet, d-voastra nici nu v-ati deranjat inca(cred), sa cititi prospectul ca sa stiti exact ce senzatii puteti avea de la medicamente.Cu siguranta scrie la efecte secundare: senzatie de uscaciune a gurii.Dar faptul ca va e sete poate fi si o problema cu glicemia, suferiti de diabet ?Pot fi n cauze, daca analizele va sunt bune, cel mai posibil e sa fie de la medicamente.Multa sanatate.
0
22-03-2011, ora 23:39
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna seara
Am luat si eu cipralex vreo 6 luni acum 4 ani.M am simtit super bine ceva timp.Incerc sa l iau din nou si nu l mai pot suporta. iau jumate din 5mg si ma iau niste calduri, un rau la inima, o forma de agitatie.Ma tine cam o ora apoi imi trece si ma gandesc sa iau si cealalta jumate sa fac macar 5mg pe zi.As renunta la el dar cand imi amintesc cat de bine mi a facut odata, de ce nu mi a ramas fidel?a mai avut cineva necazuri asemanatoare?imi cer scuze ca nu postez mai mult dar am scris pe toc suport destul si chiar n o mai pot lua de la capat
0
22-03-2011, ora 23:51
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
acum 4 ani cipralexul se dadea gratis, stiti ceva acum de el?
va multumesc
0
23-03-2011, ora 03:51
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna termina
eu am mai scris ca unul dintre efectele adverse cele mai suparatoare ( alaturi de greata) a fost faptul ca imi dadea palpitatii la inima ( mai precis extrasistole ventriculare)

pur si simplu stateam la birou si simteam cum se zbate inima: se oprea cateva secunde si apoi batea foarte foarte repede si tot asa. cand am fost sa-mi fac analizele pt angajare si am facut ekg, au iesit atat de multe extrasistole ca era cat pe ce sa nu ma angajeze.

si acum partea buna: dupa ce am renuntat la cipralex, inima si-a revenit la normal : norocul meu a fost ca nu m-am panicat nici o secunda, stiam ca inainte nu avusesem probleme cu inima asa ca nu putea sa fie decat de la medicament dar altminteri senzatia era destul de neplacuta, parca faceam infarct la fiecare 10 minute:)

acum un an cand am luat eu- se dadea gratuit

dar sa stii ca sunt si alte antidepresive ok si care nu dau efectul asta: de exemplu la fevarin n-am avut nimic. stiu ca tendinta e sa iei acelasi AD care ti-a facut bine si inainte dar trebuie sa cantaresti beneficiile versus efecte adverse si sa iei cea mai buna decizie. repet sunt sute de antidepresive pe piata, unul trebuie sa ti se potriveasca.. normal ca nu poti sa le incerci pe toate ( doar nu suntem cobai) dar un doctor priceput ar putea sa-ti sugereze unul care sa fie ok. si chiar daca ai mai incercat si altceva in afara de cipralex si nu s-a potrivit, asta nu inseamna ca numai cipralexul are efect la tine.

mult succes!
0
23-03-2011, ora 09:02
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Buna termina,
Cipralexul se da gratis, daca medicul psihiatru care iti face retetaiti scrie un diagnostic, de ex. "depresie severa", dar asta nu inseamna ca ai asa ceva.Eu sunt inca in timpul tratamentului si-l primesc gratuit.
Ptr romulus:daiana este o fata extraordinara, care a trecut si ea prin asa ceva si vrea sa ajute, de fapt ca noi toti, dar unora ni se potriveste cipralexul, altora nu, totul o sa faca medicul tau, numai sa fi deschis fata de el.

Multa sanatate si sa auzim numai de bine.
0
23-03-2011, ora 10:51
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Multumesc Ali42, esti f. dragutza, initial eu a trebuit sa platesc Cipralexul, care e extrem de scump, peste 100 lei cutia, imi trebuiau 2 cutii, dar am vb. cu medicul si i-am spus ca nu imi permit sa dau lunar atatia bani si se poate scrie episod depresiv mediu pt. a fi gratis sau depresie severa cum spune Ali.Cel mai bine e sa-l rugati pe medic daca se poate face asa, evident ca si la medicul meu am mers cu un mic "pachetel' ca altfel nu prea au ei interesul sa fie amabili.Multa sanatate!
0
23-03-2011, ora 12:31
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
pt daianna imi cer scuze daca te-am suparat dar eram intr-o faza mai proasta asi dori sa vb mai multe daca nu te superi putem vb pe mes aproppo de unde esti simt ca avem ceva in ciomun si aici nu ma refer la ansietate eu sunt din brasov dar sunt stabilit de 9 ani in italia si m cam saturat cite tratamente am facut mentionez ca sunt o fire energica si poate de aceea astept rezultate foarte repede daca nute superi cati ani ai si in cat timp ai scapat de aceasta boala a sufletului inca o data iti cer scuze
0
23-03-2011, ora 12:57
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
dianna mi-amfacut toate analizele si toate au iesit foarte bune inclusiv glicemia functionarea glandei tiroide ce analiza nu am facut este analiza calciului ce zici sa o fac si pe aceasta sau sa ma opresc! starile de oboseala din cursul zilei ma deranjeaza poate ca iau prea putin cipralex 7picaturi tu ce zici ca ai trecut prin asa ceva astept raspuns ozi buna-ti doresc
0
23-03-2011, ora 13:41
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Sincer nu m-a deranjat afirmatia d-voastra, am invatat sa trec peste astfel de situatii stati linistit, am 24 de ani, inca nu am incetat tratamentul cu Cipralex, de la 22 ani am problema asta, am luat Paroxetina 8 luni, dupa care Cipralex 2 pastile pe zi(una dim. si una seara)de 10 mg.Eu ma simt bine de la el, in 2 luni ar trebui sa scap de el, nu stiu sa va sfatuiesc in acest sens, nu sunt in masura sa va spun cum am trecut pt. ca sunt sub tratament si eu, puteti sa va faceti si analiza de calciu, parerea mea, ca sa fiti impacat.Eu nu am luat niciodata cipralex picaturi, decat comprimate, nu stiu cate mg intra in 7 picaturi.Un comprimat =10 mg.Multa sanatate!
0
24-03-2011, ora 10:19
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
cipralex picaturi 1pcatura=1mg deci7mg siam aceleasi simptome ca si tine parca sunt xeroxate noaptea adorm foarte greu imi trec prin cap toate prostiile (si dorm foarte agitat imi spune sotia )iar cand ma trezesc dimineata parca sunt alta persoana sunt normal!dar persista o senzatie de oboseala iar daca ma pun in pat sa dorm nu reusesc mentionez ca am inceput tratamentul doar de o saptamana cu cipralex ce zici ar trebui sa maresc doza? aici doctorii sunt foarte scumpi osedinta costa 150euro la privat oare in romania sunt mai buni doctorii sau merg numai pe spaga? intreb pentru ca am vazut la tv ca sistemul nostru sanitar cam lasa de dorit poti sa-mi dai un nr de tel al unui doctor in care tu ai incredere?salutal si pe prietenul tau sper ca este o persoana deosebita din moment ce intelege prin ce treci !sper
0
24-03-2011, ora 18:21
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
D-le Romulus eu ma simt f. bine acum, sub tratament, f. rar am insomnii, dar pe fond nervos.E ok pt.inceput cat luati, banuiesc ca v-a dat o scherma cum sa mariti doza nu?Adica in prima sapt. se ia o anumita doza, in a2a sapt. se mai mareste pana in a3a cand se ajunge la doza uzuala cam de 10-20 mg. Eu iau de 20 mg. Sufar de tulburari de panica(atat). Depinde si de diagnostic, unii sufera de anxietate generalizata, altii de atac de panica plus anxietate etc.Medicul meu e chiar f. ok, nu e genul care mizeaza pe spaga, e chiar f. amabil, desi evident ca l-am rasplatit uneori cu mici "atentii".EU sunt din Cluj, nu stiu in ce masura puteti ajunge d-voastra pe la Cluj, dar vi-l pot recomanda cand suneti in tara.In cluj sedintele de psihoterapie sunt de la 80 de lei pana la 150 maxim.Have a nice day !
0
25-03-2011, ora 12:30
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
azi am marit doza la 10 mg pe care o iau seara iar iua ma simt foarte obosit o fi din cauza medicamentelor?sa aveti o zi superba
0
25-03-2011, ora 23:57
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Sunteti niste oameni minunati, va admir cum luptati pentru cateva ceasuri mai bune, luni sau poate chiar ani
Eu m am saturat sa lupt, nu mai vreau cipralex care ma amorteste, nu mai vreau nici xanax nici alte neamuri dea lor,
Doamne, nu s flamanda, nici insetata, nimica nu ma doare, nu mi e frig dar sufletul mi i trist
Il intreb de ce?dar baga sama ca nu stie carte, nu stie sa mi dea raspuns
Simt nevoia de o somnoterapie insa nu mi permit, e mult de lucru,
Vin Pastele si trebe casa si ograda primenite
Acum ma duc sa ma culc, sa visez frumos si sa sper ca ma voi trezi cu energie, energie de care am atata nevoie,
noapte buna
0
26-03-2011, ora 08:36
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Ptr Termina
Buna dimineatza,

Nu trebuie sa fi trista, ar trebui sa razi si atunci cand ne merge rau, un mic zambet face mult.Observ ca aici nimeni nu e singur, ne sprijinim unul pe celalalt si asta conteaza enorm.
Cred ca vom putea rezista si fara medicamente, important e cum gandim.Uite pe mine aseara cred ca m-au ajutat f mult, sotul meu fiind beat, m-a batut cu pumnii si picioarele, m-a strans de gat, chiar a vrut sa ma omoare, nu stiu cum am scapat, dar iata-ma sunt in viatza.Am avut puterea sa conduc pana la spital, culmea m-a oprit si politia ca am trecut pe galben, dar cand au vazut in ce stare eram, m-au lasat in pace si au zis ca nu am ce sa-i fac.
Acum, ma pregatesc sa ma duc la terapie si tocmai azi e ultima zi cand iau xanax, raman numai cu cipralexul.
Cred ca intelegeti de ce am scris toate astea, sa ma descarc si sa le spun tuturor femeilor ca nu se merita sa stai cu un specimen care nu are nici un pic de respect fata de tine si te si bate.

Multa sanatate tuturor si sa auzim numai de bine
0
26-03-2011, ora 11:24
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
va rog sa-mi spuneti daca cipralexul da stare de oboseala in cursul zilei am inceput de o saptamina tratamentul iau 10mg si larozepam 1mg de 3 ori pe zi.va rog raspundeti-mi
0
26-03-2011, ora 19:29
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Ali esti demna de toata admiratia ca poti sa induri asa ceva, dar nu se poate sa continui, nu te mai complace te rog eu in asemenea situatii indiferent ce va leaga.Gandeste-te ca nu meriti asa ceva din partea cuiva, cu atat mai mult cu cat e sotul tau.Nu crezi ca problema asta nu se va putea rezolva din cauza asta.ba mai mult se poate agrava si cate si mai cate.Sfatul meu e clar, lasa-l naibii de nenorocit, nu se poate convietui cu cineva violent.Te rog nu te lasa de izbeliste, ori vorbeste cu el si stabiliti clar niste reguli, ori divortati.Sanatatea e cea mai importanta, esti tanara, ai o viata inainte, nu e omul potrivit, mai bine singur decat intr-o astfel de companie.In cazul in care aveti si copii, cred ca sunt terorizati si afectati ff. tare de situatiile acestea, deci 1. iti face rau si tie 2. sufera si copii, vor suferi traume si crede-ma stiu cum e sa ai mereu certuri in familie si sa intervin eu sa se calmeze spiritele, dar batai, deja e oribil.D-le Romulus loranzepamul da stare de oboseala si somnolenta, nu trebuie sa va agitati asa de la cateva senzatii adverse.Astea chiar nu sunt de speriat.Cred ca nu ati descoperit adevaratele senzatii adverse, astea sunt chilipiruri.
0
26-03-2011, ora 19:37
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Ptr romulus

Poate te ajuta sa stii ce simptome am avut eu, la inceput (vreo 2 luni) am avut stare de greatza si agitatie motorie si abdominala, credeam ca nu se mai termina si ca acest Cipralex are doar efect placebo.Dupa cele 2 luni am simtit imbunatatiri.Oboseala o s-o mai simti cred vreo 10 zile, dar acum depinde de organismul fiecaruia.Sper ca ceea ce ti-am scris sa te ajute si intra pe eupot.ro, acolo gasesti totul despre Cipralex si primesti si sfaturi de la psiholog.
Daianna, ce ai vrut sa scrii, ca nu ti s-a afisat? Sunt OK, acum imi fac un plan de bataie, sunt pregatita sa rup pisica in 2, dar trebuie sa fiu foarte diplomata, asta e, merg inainte.Apropos, am cumparat acum 2 zile o carte de la librarie, Terapii cognitive, e super, stii cat ne ajuta...
Va urez sanatate si aveti grije de voi!
0
26-03-2011, ora 19:45
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Am scris inca odata comentariul Ali, sper ca a aparut, dar am dat copy-paste oricum, sper sa nu deranjeze pe nimeni, scuze oricum pt. cei care totusi vor fi lezati de acest gest. @Ali esti demna de toata admiratia ca poti sa induri asa ceva, dar nu se poate sa continui, nu te mai complace te rog eu in asemenea situatii indiferent ce va leaga.Gandeste-te ca nu meriti asa ceva din partea cuiva, cu atat mai mult cu cat e sotul tau.Nu crezi ca problema asta nu se va putea rezolva din cauza asta.ba mai mult se poate agrava si cate si mai cate.Sfatul meu e clar, lasa-l naibii de nenorocit, nu se poate convietui cu cineva violent.Te rog nu te lasa de izbeliste, ori vorbeste cu el si stabiliti clar niste reguli, ori divortati.Sanatatea e cea mai importanta, esti tanara, ai o viata inainte, nu e omul potrivit, mai bine singur decat intr-o astfel de companie.In cazul in care aveti si copii, cred ca sunt terorizati si afectati ff. tare de situatiile acestea, deci 1. iti face rau si tie 2. sufera si copii, vor suferi traume si crede-ma stiu cum e sa ai mereu certuri in familie si sa intervin eu sa se calmeze spiritele, dar batai, deja e oribil.D-le Romulus loranzepamul da stare de oboseala si somnolenta, nu trebuie sa va agitati asa de la cateva senzatii adverse.Astea chiar nu sunt de speriat.Cred ca nu ati descoperit adevaratele senzatii adverse, astea sunt chilipiruri.
0
26-03-2011, ora 21:28
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Va multumesc la toate.Sunteti niste dulci
Verticala, eu am mai incercat ARKETIS si doamne rau mi a mai fost, pana si degetele de la picioare parca erau bagate n priza.Acum chiar vreau sa fac un pic de pauza de AD, insa o juma de xanax sau chiar unul intreg tot mai iau la doua, trei zile.Dupa cateva ore de munca ma ia un tremor interior, imi arde fata si se declanseaza un fel de furtuna in corp.Nu am rezistenta.
Ali, imi pare rau pentru tine, daca i la prima abatere da i circumstante atenuante, pana la urma sunt barbatii nostri, poate alcoolul a fost de vina.Eu nu am astfel de necazuri dar de vine putin baut caut sa nu prea vorbesc cu el atunci, ii dau mancare si l culc repede.
Romulus, mie in general lorazepamul imi da o stare de bine, o oboseala placuta, dar n am depasit 1mg pe zi
Daianna, am inteles ca esti foarte tanara dar imi placi cum gandesti, dai dovada de maturitate.Sper sa nu te fi maturizat boala.
Va doresc o duminica placuta.
Deliadaniela, poate postezi ceva, asa am amortit si eu de la cipralex
0
27-03-2011, ora 14:46
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
buna diana acum lucrezi? nu ai dori sa lucrezi in italia?astept raspuns
0
27-03-2011, ora 15:29
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Pt d-l Romulus

Ca sa nu incurcam lumea cu diverse intrebari, va las adresa mea de e-mail si vb. acolo pt. a-mi adresa si alte intrebari care nu au legatura cu boala, -*.Multa sanatate tuturor!


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul