Cipralex dependenta - solutii alternative

507 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›
0
14-08-2009, ora 19:47
LAVYNIA
Nu este medic/terapeut
LAVYNIA
Buna, intradevar acest cipralex are reactii adverse dar e si f bun in acelasi timp(sa stiti ca toate au reactii adverse si toate sunt toxice)dar trebuie sa mergem cu gandul ca ne fac bine si ca trebuie sa ne ajutam organismul sa lupte mai usor.asa cum va spuneam mai sus acum cateva luni am fost dependenta de medicamente 7 ani iar acum vreau sa va spun ca am 4 zile de cand nu mai iau, mie f greu dar trebuie sa lupt si chiar imi doresc asta.pe mine pot sa spun ca cipralex-ul a fost singurul care ma ajutat sa trec peste aceasta boala, l-am luat 7 luni impreuna cu lexotan.psihiatra mea mi le-a tot schimbat la 6 luni ca sa nu se obisnuiasca corpul cu ele dar degeaba...acum m-am decis singura si am zis gata nu mai vreau sa iau, m-am dus la o farmacie naturista si mi-am luat sedatif pc dimineata si somn usor seara, deocamdata vad ca merg spre bine sper sa nu reapara asa cum spunea cineva mai sus.sanatate va doresc si luati cipralex cu incredere.
0
14-08-2009, ora 23:37
aga
Nu este medic/terapeut
aga
draga DIANA..asa mi afost si mie teama sa le iau de prima data si drept urmare le am aruncat la gunoi.
dupa aia au urmat 4 ani de chin cand boala s a agravat si aproape era sa renunt
dupa 4 ani am ajuns tot acolo de unde pleccasem...la psihiatru
si iata ca totul a disparut
cosmarul meu de zi cu zi s a transformat intr un vis frumos
nu mai amana
ia le acum cand este inca bine
mai incolo se agraveaza si e mai rau
un sfat din tot sufletul de la cineva care stie ce vb
te pup si mai scrie ne cum te simti
0
14-08-2009, ora 23:47
DianaTana
Nu este medic/terapeut
DianaTana
:) multumesc pentru raspunsuri. Am inceput imediat a doua zi sa iau pastilele si acum am inceput deja sa ma simt mai bine. Din cand in cand mai am cate o senzatie ca nu pot sa respir dar asta doar daca sunt singura si incep sa imi controlez respiratia (ca n-am ce face:|)...am inteles ca starile astea vor trece in timp. oricum am inceput sa merg si la psiholog pentru ca mi-e frica sa nu revina aceste atacuri d panica dupa ce imi voi termina tratamentul si nu vreau nici sa ajung dependenta de pastile (desi mi s-a spus ca voi lua ceva timp cipralex :( ). Multumesc de incurajari aga si tie Lavynia pentru sfaturi.
0
25-08-2009, ora 20:48
moni2000
Nu este medic/terapeut
moni2000
Buna, sotul meu ia cipralex de aproximativ un an, ne gandim sa avem un copil dar nu stiu in ce masura cipralex poate afecta sarcina. Daca ma poate lamuri cineva, astept un raspuns. Va multumesc anticipat
0
25-08-2009, ora 22:45
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
buna diana ma numesc andreea am 24 de ani si ma aflu intr-o situatie asemantoare. de caqteva luni am inceput sa am atacuri de panica.am fost la doctor gandinduma ca am o problemala inima insa sunt bine.incerc sa ma calmez singura fara medicamente si fara psiholog si sunt sigura ca voi reusi totul depinde de noi, trebuie doar sa gandim pozitiv, sa avem incredere in noi insine si in Dumnezeu.cand ai un atac de panica incearca sa il ignori, sa nu il bagi in seama pentruca nu moare nimeni de la asa ceva si incearca sa iti spui in gand tot timpul sunt puternica voi reusi. totul depinde doar de tine nimic nu te poate ajuta doar tu insusi
0
26-08-2009, ora 13:27
DianaTana
Nu este medic/terapeut
DianaTana
da andreea stiu..eu mai mult de 2 sapt (inainte de tratament) am incercat sa imi impun sa nu ma mai gandesc la faptul ca nu pot sa respir dar pur si simplu nu mai aveam pofta de viata eram posaca toata ziua imi venea sa stau in pat si nu aveam chef de nimic. Nu-mi plac doctorii si am incercat din rasputeri sa ma calmez singura dar pana la urma tot la dr. am gasit solutia. Iau tratament de 3 sapt. (xanax si cipralex) si s-a simtit imediat cum am inceput tratamentul diferenta. Acum dr. mi a recomandat sa renunt incet la xanax si sa raman doar cu cipralex pe care o sa il iau cateva luni am inteles. Sper sa poti sa reusesti sa depasesti starile astea singura dar daca te simti rau nu te tortura si du-te si tu la dr. Sanatate multa :)
1
26-08-2009, ora 15:56
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
eu de o perioada deja ma simt mai bine poate si din cauza ca tocmai am fost intr-o vacanta unde a fost foarte frumos, am inceput sa vad patea buna a vietii sa vad oameni fericiti zambind si sa gandesc ca si eu sunt ca ei.te sfatuiesc si pe tine cu toate ca te simti rau sa incerci sa iesi la piscina, in parc si sa incerci sa te gandesti doar la partea buna din viata ta si sunt sigura ca te vei simti mult mai bine.faptul ca te simti rau e doar im mintea ta nimic real tu singura te faci sa te simti rau, tru singura te faci sa nu poti respira pentru ca te consumi´.poate si medicamentele te ajuta dar im mare parte depinde de tine sa vrei sa te faci bine.si eu mai am atacuri de panica insa foarte rar dar cu siguranta le voi depasi de tot si sunt sigura ca si tu vei face la fel.multa sanatate si tie
0
28-09-2009, ora 22:49
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Buna seara, si eu sufar de aceleasi simptome, mai putin starile de sufocare.Am si stari depresive, ma enervez foarte repede si imediat mi se face rau, tremur, simt asa ca un fior in piept, uneori chiar am impresia ca ma doare, furnicaturi si dureri in mana stanga, stare de oboseala, nu am chef de nimic, frica sa raman singura in casa iar pe strada nu ies decat insotita daca e cazul sa plec mai departe de 1 km.Anul trecut am avu aceleasi simptome si am luat cipralex, 3 luni, m-am simtit minunat, am revenit la viata, simte-am ca parca m-am nascut a doua oara.Deci e bun.Am plecat insa in Anglia si nu am fost inspirata desii mi s-a spus sa nu intrerup tratamentul, pentru ca va trebuii sa-l fac o perioada mai mare de timp, sa-mi asigur necesarul de medicamente pt toata perioada sederii mele aici.Mi s-au terminat medicamentele, si a mai trecut o perioada pana am reusit sa ajung in tara la medicul meu pt un alta reteta.Partea proasta e ca le-am adus cu mine in Anglia, le am pe toate, inclusv cipralexul, dar nu mai am curaj sa incep tratamentul.Poate pentru ca sunt aici si ma tot gandesc ca daca mi se face rau, ce fac?Vor intelege medicii de aici, ei sunt foarte stricti cu asemenea medicamente.le considera droguri si nici nu stapanesc bine limba sa pot explica unui medic ce simt si de ce fac acest tratament.Cand l-am luat prima oara eram internata in spital in tara si de aceea am avut curaj.Si ciudat, desii nu am avut nici o stare aiurea cand am inceput trat cu cipralex, dimpotriva m-am simtit foarte bine, acum nu am curaj sa-l iau
Cred ca am sa incep sa iau din nou cand ajung peste 2 sapt in tara, acolo ma simt mai in siguranta.Acum iau doar rivotril, nu e suficient simt asta dar nu am ce face.Ideea este ca e bun cipralexul, face parte din gama de antidepresive de ultima generatie.Curaj, luati-l, face minuni, va readuce la viata, nu ma condamnati ca dau acest sfat tocmai eu care nu am curaj sa-l iau, pt ca sunt singura aici intr-o tara straina, nu cunosc limba, nu am in jurul meu oameni care sa ma inteleaga, sa ma sustina, carora sa pot sa le spun ce simt, sa-mi descarc sufletul, conteaza foarte mult.Sanatate multa, va mai astept sa mai vorbim.simt si eu nevoia sa vb cu cineva care trece sau a trecut prin asta si intelege.
1
10-10-2009, ora 22:28
george7
Nu este medic/terapeut
george7
Pe, , piata internet exista 2 programe extrem de eficiente(numai in engleza) pentru tulburari de anxietate si depresii.Unul este, , The Linden Method 100% eficient impotriva atacurilor de panica si alte tulburari de anxietate.Al doilea este, , Overcoming Social Anxiety Step By Step de Dr.Thomas A.Richards.Desi este un program destinat celor, , timizi care sufera de anxietate sociala, conceptele din, , Handouts(o combinatie de terapie cognitiv comportamentala si filosofie Zen) ale programului sunt extrem de utile si in depresii si alte tulburari de anxietate.
Daca(pentru cei ce inteleg bine engleza) aveti un program de descarcare de pe trackere, intrati pe torrentz.com, tastati cea ce cautati si daca aveti noroc(cu, , the linden method)le puteti descarca pe gratis., , the linden method are si un site oficial unde puteti afla mai multe detalii si cumpara programul desigur.Numai bine
ps:ambele programe au fost, , testate pe propria piele si va asigur de eficacitea lor.Cu ele am scapat de atacurile de panica, de o gramada de frici si ginduri irationale, am invatat sa ma duc spre cea ce mie teama in loc sa fug si am mai invatat sa fac pace cu mine insumi si cu trecutul meu.a, si daca sunteti credinciosi rugativa din cind in cind, ca nici o rugaciune sincera nu e facuta in zadar.de asta va asigur.numai bine
0
11-10-2009, ora 00:51
george7
Nu este medic/terapeut
george7
Stresul extern plus stresul interior(nevoi emotionale, dorinte, vise neimplinite) afecteaza psihicul.psihicul supus stresului indeajuns de mult timp, va afecta chimia creierului.Medicamentele ajuta chimiei dereglate, dar au efect 0 pe plan psihic(modul in care vezi lumea, pe tine insuti si modul in care reactionezi la stres) si nici nu pot schimba realitatea exterioara, nici nu transforma dorintele si visele in realitate.A lua medicamente fara a urma si psihoterapie(cognitiv-comportamentala cea mai eficienta), adica ati schimba stilul de gindire si de actiune si a te maturiza din punct de vedere emotional, e un lucru care cu greu poate duce la vindecare pe termen lung.
un simplu sfat:daca suferiti de atacuri de panica nu le mai evitati.daca din inamice veti incepe sa le vedeti ca prietene care va conduc catre vindecare(stiu ca senzatiile pot fi foarte nasoale, dar ele nu inseamna ABSOLUT NIMIC, sunt doar senzatii, care nu pot produce nici un rau), aceptindu-le si lasindu-le sa vina si sa treaca, vindecarea deplina va veni mai repede decit va inchipuiti.
daca aveti momente depresive...aceptati starea aceasta fara a mai va plinge de mila, fara a mai vorbi in interior cu depresia, atunci starea depresiva va trece in max. jumate de ora.realizati ca gindurile depresive ca si cele anxioase nu sunt altceva decit ginduri mincinoase, ginduri care vin din trecut, ginduri care sunt provocate de cele doua emotii negative, frica si supararea, ginduri care NU POT SPUNE ADEVARUL NICI DACA AR VREA, ginduri care nu au nici o putere autentica asupra ta.
Transformati frica in incredere si supararea in iubire si bucurie a darului vietii.si veti fi liberi.numai bine
0
11-10-2009, ora 16:51
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
george,
Marturisesc ca nu prea stapanesc bine limba engleza.Am intrat pe The Linden Method, am cerut traducere de pagina, sincer din ce am inteles, mi se are fascinant dar in acelasi timp nestiind bine despre ce e vorba, sunt putin sceptica, atat cat am inteles eu.Dar daca tu spui ca vorbesti din proprie experienta si testat pe pielea ta, ca sa te citez, m-ai facut curioasa.Poti da mai multe detalii, in ce anume consta, ce ai facut, ce pot face eu in legatura cu acest mod de tratare, daca nu stiu engleza f bine si nu inteleg ?Poate ma lamuresti putin, lumineaza-ma te rog, sunt disperata.Multumesc, mult.as vrea sa fiu si eu libera de aceste simptome care-mi macina viata de 30 de ani, in ultimul timp cu si mai mare intensitate.
Maurica
0
13-10-2009, ora 22:21
aga
Nu este medic/terapeut
aga
george 7 ma intereseaza mult ce spui tu.am zis ca pastilele sunt importanta dar se pare ca ele actioneaza doar superficial si pe moment chiar daca asta iti da o stare de bine.spune ne mai multe.as dori sa vb cu tine.-*.astept


(*modificat de administrator)
0
14-10-2009, ora 07:45
george7
Nu este medic/terapeut
george7
eu nu am luat niciodata cipralex(de fapt nu am luat nimic).dar din ce cunosc este foarte bun.e posibil sa fsidaca va simtiti bine cu cipralex, nu intrerupeti tratamentul fara sfatul medicului.eu nu sunt doctor asa ca orice spun tratati ca atare.oricum renuntarea la orice fel de tratament se face treptat dupa sfatul medicului.
0
14-10-2009, ora 11:03
george7
Nu este medic/terapeut
george7
lol...am vrut sa modific ceva si am apasat pe, , trimite din greseala.

Pentru cei interesati si necunoscatori ai limbii engleze imi pot lasa un e-mail si o sa incerc sa traduc programul pentru ei.treaba este ca programul consta si in ascultarea zilnica(pentru o perioada) a unui pasaj de relaxare(semihipnoza) si unul de programare neurolingvistica.ele nu sunt capitale pentru, , redresare, te ajuta doar sa te relaxezi si iti da curaj sa faci cea ce trebuie sa faci, deoarece cheia succcesului sta in comportament si in ignorarea deliberata a gindurilor anxioase.

General anxiety disorder, asa cum este numita pe engleza nu este o boala, nu sunteti bolnavi.pur si simplu subconstientul crede in niste minciuni.una dintre ele este ca daca ai avut odata, din cauza stresului imens acumulat sau aparut brusc, un atac de panica el trebuie sa mai apara in continuare.acest gind, transformat in convingere in subconstient, perpetueaza atacurile de panica.se creaza un cerc vicios.gindul(convingerea) ca daca fac cutare lucru o sa ma simpt intr-un anume fel creaza atacul de panica, atacul de panica intareste convingerea ca si data viitoare se va intimpla la fel.un cerc vicios care se intareste.FRICA JOACA POKER.dar nu are ABSOLUT NIMIC in mina.Ea cistiga doar si doar prin BLUF-traducere din dictionar-, , inselatorie, cacealma, Şiretlic prin care cineva este speriat sau indus în eroare.

Da, cind veti actiona impotriva fricii atacul de panica va veni, fiinca mintea umana trebuie sa vada ca sa creada.dar el nu inseamna absolut nimic, stiu, senzatiile sunt urite, nu-i pot dori nimanui asa ceva, am fost acolo, dar atitudinea diferita cu care le veti intimpina va schimba totul.infruntati acel moment cu incredere ca cea ce simtiti sunt doar senzatii pe care creierul le trimite corpului avertizindu-va ca exista un mare pericol.dar stiti ca nu este asa, stiti ca nimeni nu a murit si nici nu a patit nimic fizic din cauza panicii, stiti ca nu exista nici un bau bau care sa va manince daca ramineti singuri in casa sau pe strada.lasati gindurile anxioase si senzatiile sa vina, acceptati-le pur si simplu.vor veni, va vor saluta :), vor cere sa vorbeasca cu dumneavoastra, vor vedea ca nu sunt bagate in seama...si se vor duce.a doua oara vor veni din nou...dar de data asta cu un pic mai mica putere, va vor saluta din nou, dar mai timid de data asta.a treia oara iara la fel, cu putere deja vizibil mai mica, si asa mai departe pina cind...vor disparea de tot.

Deoarece creierul va inceta sa se mai foloseasca(fortat de voi) de vechiul traseu neuronal, folosind noul(defapt cel firesc cu care v-ati nascut) traseu neanxios, este normal ca din cind in cind, provocat de un gind anxios sau un anume eveniment, creierul sa foloseaca din nou vechiu, , sistem" si sa va necajeasca din nou(cu putere mult redusa).in acest caz, intelegeti ca acest lucru este normal, tine de procesul de vindecare, deci tratati-l cu aceasi indiferenta ca si inainte.nu sperati si nu va ginditi cind va trece de tot...sa treca ce? ceva ce nu exista?SUNTETI SANATOSI...cind aceasta convingere se va muta pe deplin de pe plan constient, rational, in subconstient atunci totul va fi ca nou.

Data viitoare cind teama, prin ginduri si(sau)senzatii, va veni sa joace poker cu voi...nu mai aruncati cartile, pulsati si ceretii frici sa-si arate cartea :).treptat veti incepe sa vedeti adevarul...ca nu are niciodata ABSOLUT NIMIC in mina cu care va poate invinge.daca simtiti ca nu aveti aer si inima va bate de sa va sara din piept...spuneti-va:hei de murit tot o sa mor odata(ca moartea poate fi doar un alt inceput, un, , rau necesar, asta-i alta discutie)...ia ca sunt curios...ce poate sa-mi faca mie anxietatea asta?si o sa vedeti ca nu poate sa va faca absolut nimic.toate senzatiile pe care le simtiti nu sunt altceva decit efectul adrenalinei si a cortizonului.nimic altceva.la unii se manifesta intr-un fel la altii altfel.

Relaxati-va stiind adevarul.Eminescu in poezia, , glossa a scris un vers:, , nu spera si nu ai teama.in filozofia budista, in cea zen si in cea crestina de altfel se pune foarte mult accent pe evitarea dorintelor si viselor si in special pe, , ati dori ceva NEAPARAT.pentru cei cu tulburari de anxietate si depresii, ati nu-ti mai dori ceva NEAPARAT, este un lucru foarte folositor.incetati sa va mai doriti ca atacurile de panica(sau orice alta manifestare a anxietatii) sa nu mai vina.daca puteti, incepeti usor usor sa va doriti ca atacurile de panica sa vina.din acel moment nu numai ca nu mai credeti bluf-ul anxietatii ci chiar dumneavoastra pulsati din prima si ai cereti fricii sa-si arate cartile.cind veti face acest lucru cu adevarat atunci veti fi voi care intimideaza anxietatea si nu invers.avind aceasta atitudine in permanenta pina la urma, anxietatii ai va fi teama sa mai joace poker cu voi si nu se va mai aseza niciodata cu domneavoastra la masa.

Incercati sa nu mai considerati ca este ceva in neregula cu dumneavoastra sau sa va ginditi la anxietate ca la ceva care are vreo putere anume asupra dumneavoastra...fiinca este o mare minciuna.
Efectele la nivel fizic vor mai fi o perioada fiinca creierul uman este programat sa vada ca sa creada, dar cu cit psihicul dumneavoastra va incepe sa creada si veti schimba comportamentul si gindirea, atunci creierul va transmite corpului fizic informatii normale, adica ca nu exista nici un pericol, ca nu-i nevoie ca medulosuprarenala sa bombardeze corpul cu adrenalina si corticosuprarenala sa produca cortizol in exces.ca nu exista nici un motiv de incordare.defapt daca ati putea crede adevarul in clipa aceasta, totul s-ar schimba intr-o secunda, dar fiinca suntem oameni si nu putem..trebuie s-o luam treptat, pas cu pas.Numai bine

PS:repet NU SUNT DOCTOR! Daca luati cipralex sau altceva si va simtiti bine, continuati.dar incercati sa va schimbati usor usor viziunea asupra acestei probleme si treptat sa renuntati si la medicamentatie.dar vorbiti cu un doctor intai.un sfat in caz ca luati medicamente:evitati stresul, invatati sa accepati lucrurile asa cum sunt in viata dumneavoastra, si sa nu va mai doriti ceva foarte tare.medicamentul va face sa nu mai simtiti efectele fizice ale stresului, ne mai simtindu-le si stiind ca nu va veti mai simti prost in viitor, va relaxati si relaxarea psihica este cheia.daca in schimb continuati sa va stresati, certati in familei, cu prieteni, la locul de munca(aveti ceva de spus, spuneti pe fata, nu tineti in voi)sau cu voi insiva(nu va mai judecati sau condamnati singuri), chit ca cu ajutorul medicatiei nu simtiti efecte fizice, stresul psihic va lucra in continuare in mod negativ asupra chimiei creierului.
Si inca un sfat pe care va rog daca il luati in considerare sa-l discutati intai cu doctorul dumneavoastra:daca trebuie sa luati ceva, folositi cele din clasa cipralexului(eu personal as evita zoloftul, am auzit ca la multi nu prea a mers), nu anxiolitice(benzodiazepime, etc).
cipralexul din ce am auzit foloseste doua cai de inhibare a recaptarii de serotonina si de acea probabil ca da si cele mai bune rezultate.din ce stiu acest tratament odata inceput este bine sa fie tinut min 6 luni, dupa care sa fie redus treptat.Numai bine...multa relaxare si pace interioara
0
14-10-2009, ora 11:56
floral
Nu este medic/terapeut
floral
Va salut pe toti,

Am citit problemele expuse de voi pe acest forum si daca acceptati un sfat acela este sa nu va aruncati cu capul inainte si sa luati un medicamente ( chiar daca va sunt recomandate, cititi inainte sa le luati) din gama antidepresive si somnifere pt ca acestea dau dependenta si au efecte secundare ce dau stari grave de disconfort, va spun din experienta.
Pentru stari de anxietate fie ea si generalizata exista remedii naturiste care inving de departe medicamentele sintetice.Pana pe 5 oct. eram un om fara speranta de vindecare, insa acum dupa o saptamana de tratament naturist pot sa spun ca m-am nascut din nou.Toti cei ce ma cunosc si stiu cat de rau ma simteam sunt de-a dreptul uimiti de refacerea mea rapida, adevarul este ca nici mie mi-mi vine sa cred si ma mir de transformarea in bine a organismului meu.
0
14-10-2009, ora 12:02
george7
Nu este medic/terapeut
george7
pentru maurica:din ce ai scris mai sus principala ta problema este gindirea anxioasa anticipativa.am suferit o viata intreaga de acest lucru.incearca sa ignori aceste ginduri.ignorindu-le in mod repetat, in timp se vor duce.este esential pentru tine sa inveti sa fi prezenta in prezent.adica unde tie corpul acolo sa-ti fie si mintea, in acelasi loc si timp.concentreza-te pe cea ce faci pe moment nu pe ce o sa fie intr-un viitor pe care nu-l poate controla nimeni 100% si nici nu te gindi la ce a fost in trecut, fiinca trecutul nu mai exista, exista doar prezentul.mai ales nu mai da verdicte despre tine, altii sau situatii inainte de vreme, de ex.nu poti sti cum considera doctorii din anglia medicamentele pina nu te duci, nu la unu, la mai multi sa stai de vorba cu ei.

stiu ca este usor de zis si mult mai greu de facut dar meditatia zen ajuta mult aici.stai undeva linistita, chiar in prezenta cuiva daca este necesar:te asezi in pozitia, , turceste, mainile asezate pe genunchi sau pe pulpa, cu palmele deschise in sus si cu primele trei degete impreunate(ca atunci cind iti faci cruce, dar relaxate), asezate pe genunchi sau pe pulpa, si te concentrezi pe auz si pe simturile corpului, golindu-ti mintea de orice gind.la inceput va fi normal sa iti treca diferite ginduri prin cap, ca sunt anxioase sau obisnuite, ignora-le.stai asa cit poti mai mult, la inceput poate 5 minute, tot perseverind zi de zi o sa ajungi si la o ora sau mai mult.

referitor la atacurile de panica si frici irationale daca tot nu esti pe medicamente acum incearca sa faci ce am scris la postul de mai sus.incearca macar o saptamina, doua.daca vezi dupa asta ca tie prea greu, ok, nu te invinovati, este normal sa-ti fie greu.reincepe dinou cu cipralex daca ai fost ok cu el.

fiinca ai mentionat ca esti irascibila:fa un control la neurolog, vezi daca nu ai probleme de oxigenare la nivelul creierului(desi si asta poate fi un efect tot al anxietatii, stresului), si fa un control si la tiroida ca nu strica.

daca vrei lasa-mi un e-mail si o sa incerc intr-o saptamina sau ceva sa traduc acel program.daca esti deja pe cipralex si te simti bine, nu-ti mai fa griji, in traducere gindire anxioasa anticipativa, ca totul va fi din ce in ce mai bine.Numai bine

ps:nu uita ca nu sunt doctor, iti recomand sa vorbesti cu unul adevarat cind vine vorba de medicamentatie si sa faci in paralel terapie cognitiv comportamentala cu un doctor bun, poate cu cineva care stie si metode de programare neurolingvistica.dar oricum eu o sa incerc sa traduc acel program, ca sa afli adevarul referitor la tulburarile de anxietate.Multa sanatate
0
14-10-2009, ora 12:59
george7
Nu este medic/terapeut
george7
pentru aga.e-mail tau este incorect.imi da eroare...ca nu exista.
-...nu cumva este fara punct.
dar daca te simti bine cu cipralex, continua si dupa 6 luni-un an sa incepi usor usor sa renunti la el.
0
15-10-2009, ora 02:02
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
SEROXATUL DA DEPENDENTA?
0
17-10-2009, ora 19:11
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
buna si eu cred ca atacurile de panica sunt vindecabile important e sa le acceptam si sa nu ne mai fie frica de ele.sunt de aceiasi parere cu floral nu mai luati antidepresive chiar daca vi se recomanda cu toate ca nu am luat niciodata le consider niste droguri va dau doar senzatia ca va fac bine cand de fapt va fac rau va afecteaza psihicul. cel mai bine e sa le invinget singuri cu mintea limpede si intadevar luati remedii naturale pe care le puteti cumpare de la farmacie fara prescripie., eu mai am atacuri de panica insa foarte rar iar atunci cand vin pleaca repede pentru ca nu imi mai este asa frica de ele.trebuie sa luptam si oricat de greu ar fi cateodata nu trebuie sa renuntam la lupta.bafta multa
0
17-10-2009, ora 19:14
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
si inca ceva nu am auzit pe nimeni sa se fi vindecat cu antidepresive
0
28-10-2009, ora 16:22
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
salut, tuturor, nu am mai scris de foarte multa vreme.cand am scris ultima oara eram foarte bine si ma bucuram ca ma fac bine, dar acuma din pacate se pare ca dau inapoi si ajund de unde am plecat, aproape aceleasi simptome ca la inceput si tot iau cipralex, inca nu am renuntat la el, deci mam decis sa ma duc la alt doctor.sincer sunt dezamagita chiar eram incurajata k o sa ma fac bine si nush de ce am decazut si am cazut exact de unde am plecat.sper sa trec peste asta, poate doar sunt intr-o perioada mai proasta si o sa treaca, asa sper eu...
0
29-10-2009, ora 00:03
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
nu te descuraja niciodata oricat de greu ar fi trebuie sa luptam si sa nu ne mai fie frica de atacurile de panica nu moare nimeni din asa ceva si incearca sa renunti la cipralex ia mai bine un remediu natural pecare il poti cumpara de la farmacie.si nu te mai enerva din orice
0
29-10-2009, ora 18:58
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Pai, Floral, de ce nu ne spui si noua tratamentul minune pe care l-ai luat si iti este mult mai bine?Amai fost o persoana de pe forum care spunea sa nu mai luam cutare sau cutare medicamnet ca nu e bun, iar dansa a reusit prin alternative naturiste sa se vindece, iar cand am intrebat-o reteta minune nu mi-a mai spus-o.Eu, in prezent iau doar frontin, iar seara, la culcare lexotanil.mai iau cateodata si bio-melatonina, dar provoaca o stare de somnolenta de nu poti face nimic toata ziua cu roate ca e naturist.eu am mai luat produse naturiste:sedocalm, emocalm, 5-htp, tinctura de sunatoare, ceai de sunatoare, ceai de tei, persen, l-theanina si...nimic.a mai ramas de incercat omega 3, am auzit ca e foarte bun.Iar in ceea ce priveste antidepresivele:am luat foarte putin arketis si wellbutrin, dar erau nasoale.de la arketis ma simteam groaznic si aveam o stare de nervozitate extrema, aproape, iar de la wellbutrin aveam insomnii, ma durea stomacul, aveam respiratie nasoala si parca ma prostea.Si wellbutrinul este un antidepresiv de ultima generatie.Deci, sa le ia naiba.
Cu bine
0
31-10-2009, ora 06:40
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
eu am luat 18 luni seroxat dar mi-a afectat rau ficatul, stari de voma pana urinam pe mine si acum am redus doza dar am avut sevraj, doresc sa schimb cu cipralex la indrumarea medicului, ce ma sfatuiti sa fac nu cunosc cipralexul, care este mai bun.?

va multumesc si sa va dea Dzeu sanatate la toti!
0
02-11-2009, ora 00:21
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
eu 18 luni m-am simtit ca nou nascut cu seroxat daca nu imi afecta ficatul il luam toata viata
0
18-11-2009, ora 17:10
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
ms de incurajari, andreea.sper din tot sufletul sa ma fac bine, azi chiar eram mai bine numai cu gandul k a venit momentul sa ma duc la acel doctor si din pacate am aflat k nu vine azi, deci ca sa nu mai stau sa pierd timpul, mam programat maine la altul, care sper sa ma ajute kt mai repede si Dumnezeu sa-mi dea putere sa merg mai departe.Andreea, nu vreau sa le intrerup pt k stiu k nu-i bine, pot sa fiu mai rau decat sunt, o sa merg la doctor si o sa vad ce imi zice.
Annajanette, dc doctorul ti-a recomandat poti sa o faci linistita, eu mam simtit foarte bine dupa ce am inceput tratamentul, mam simtit ca noua, dar nush ce s-a intamplat acum cu mine, nu dau vina pe medicamente poate eu nu am suficienta tarie sa merg mai departe, incearca si ai sa vezi dc te simti mai bine.succes si sanatate la toti...
0
21-11-2009, ora 19:13
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
salutare la toti,
in sfarsit am mers la un medic specialist, care sincer.mai mult m-o speriat, pe dicgnostic scrie:TULBURAREA ANXIODEPRESIVA.mi-a dat anxiar si paxetin si mi-a zis sa renunt la cipralex pt k este foarte slab...sincer ma bucur k am fost si am aflat cu adevarat ce am, dar sincer mam cam speriat pt k eu nu mi-am dat seama k am facut o depresie cu toate k imi doresc mai tot timpul sa stau in casa singura si de multe ori ma simt foarte deprimata, problema mea se poate spune k este una "obisnuita", dar lucrul neobisnuit pe care mi la zis docotrul este k sunt inca prea tanara pentru asa ceva si asta nu-i bine de loc, singurul lucru care ma necajeste este k pana ce nu ma fac bine nu pot sa fac un copil, pt k sunt multe riscuri, dar sper sa ma fac bn cat mai repede si sa am parte si de asa ceva...
despre cum ma simt de la medicamente inca nu pot spune nimica, doar ca am observat k nu ma enervez atat de repede, dar tot ma enervez, dar stiu k cu ajutorul medicamentelor si cu ajutorul "meu" o sa reusesc pentru ca asta imi doresc cu adevarat.sanatate multa tuturor
0
23-11-2009, ora 15:45
cristina popescu
Nu este medic/terapeut
cristina popescu
buna ziua! as vrea sa imi raspunda si mie cineva daca stie! de 3 luni iau tratament cu anxiar si cipralex pr enxietate si atacuri de panica. in primele 2 luni m-am simtit foarte bine, dar in ultima luna am avut niste dezechilibre puternice, nu le-am m-ai luat in fiecare zi si am baut si alcool. acum ma simt foarte rau. ce crdeti ca ar trebui sa fac?
0
23-11-2009, ora 16:53
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Daca ai baut alcool nu te supara ca-ti spun dar sigur nu te vei simtii bine niciodata.Nu ti s-a spus ca medicamentele astea nu se iau cu alcool?Ca le potenteaza efectul?
Si pot avea urmari devastatoare?Alcoolul in sine face rau dar in combinatie cu cirpralex si anxiar.o Doamne,
Medicamentele de acest gen, raman in organism o mai mare perioada de timp pana se elimina, iar in combinatie cu alcoolul,.doar nu e aspirina ce naiba?De aceea ti-e rau.Inceteaza sa mai bei alcool, nu cred ca e asa de important sa-l consumi, mai ales in perioada asta si cand tu ar trebuii sa ai mare grija si ce mananci nu numai ce bei,...fara cola, , fara pepsi,.fara cafea,..ciocolata insusi nu se poate consuma,..iar alcoolul,..nu mai am cuvinte.Dute la medicul care ti-a prescris medicaentatia si povesteste-i totul, poate iti schimba tratamentul, desii nu cred ca dezeechilibrele le-ai avut de la medicamente, pt ca de regula afectele secundare, se fac simtite la inceperea tratamentului si nu dupa 2 luni de tratament.
Sper ca am reusit sa te fac sa intelegi la ce riscuri te expui, fara sa-mi porti pica.
0
23-11-2009, ora 16:56
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Scuze pt eventualele greseli, **
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul