Cipralex dependenta - solutii alternative

507 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 16 17 Înainte ›
0
28-03-2011, ora 12:21
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Dragele mele Daianna si Termina,

Va multumesc frumos ptr suportul vostru moral, conteaza enorm, oricum decizia mea este luata nici o femeie nu trebuie sa suporte asa ceva indiferent, oricatcat de dependenta este financiar de el.Eu nu pot sa zic ca depind de el, copilul mai are putin si face 18 ani, asa ca mai am putin de rabdat, apoi fiecare decide ce e mai bine ptr el.
Va pup si va urez multa sanatate.
PS: Daianna, daca poti sa p[leci undeva un strainatate, nu sta prea mult pe ganduri, in tara asta voi tinerii nu mai aveti nici un fel de viitor, esti tanara, esti in putere si de ce nu, poate daca-ti schimbi locul iti schimbi si norocul, asa spune un proverb.Multa bafta, decizia este numai a ta!
0
28-03-2011, ora 12:23
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
diana da-mi un mesaj cu adresa ta -*


(*modificat de administrator)
0
28-03-2011, ora 12:46
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
adresa ta de email am vrut sa scriu pt ca in mesajul tau a fost stearsa de administratorul sitului si te rog nu ma mai domni atat.ozi superba va doresc la toti si uitati de boala pentru ca este doar in mintea noastra si trebuie sa scapam de acest viciu!
0
29-03-2011, ora 11:34
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Ptr. Romulus,
Am adaugat eu adresa d-voastra, cea in care ati mentionat si anul nasterii, 1974, deci o sa ma aveti in lista de acum.O zi placuta tuturor.Multumesc mult Ali, deocamdata nu as vrea sa plec in afara ca mi-ar fi greu sa ma acomodez singura acolo, dar voi vedea ce si cum.:)
0
30-03-2011, ora 11:40
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
pentru ali 42 starile de oboseala au inceput sase diminueze iau cipraleìx10mg de10 zile multumesc ali42 pentru incurajare dar daca-mi permiti lasa-l naibi de betiv pentru ca merit mai mult orice persoana merita mult mai mult de la viata decat sa fie sclavul altuia 8acele vremuri au apus demult)si ascultama ca dupa o palma vA VENI SI A DOUA SI VEI INTRA intr-unmecanism vicios si te vei resemna dar ascultama meriti mult mai mult de la viata mult mai mult ca doar nu este singurul fat frumos din lume !asa ca, capul sus fii demna si vezi-ti de viata ta, bucurate de ia.copilul tau este mare si va intelege nu-l lasa sa fie si el marcat de taicasu.asa ca lasa-l! multa sanatate si sa stii ca nu esti singura ti-ai cistigat inca un prieten.fii tare!
0
01-04-2011, ora 10:42
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
dupa doua saptamini am marit doza la 15mg iau si anxiar 1mg de trei ori pe zi dar pina acum n-am vazut rezultate prea mari poate sa-mi spuna cineva cam in cat timp imi voi reveni va rog frumos
0
01-04-2011, ora 23:11
ralugeo29
Nu este medic/terapeut
ralugeo29
Buna tuturor!La mine rezultatele s-au vazut cam dupa 3 luni dupa cate imi amintesc eu(prima oara cand au inceput atacurile mele)acum urmez un alt tratament deoarece la mine a recidivat dupa 8 luni.Tratamentul l-am inceput de aproape 2 luni din nou nu cu aceleasi medicamente.dar rezultatele or sa apara in timp sa fi convins.Va doresca multa sanatate tuturor, cu toate ca eu nu mai iau cipralex urmaresc toate conversatiile, pentru ca pe site-ul medicamentului meu nu sunt multe persoane si am mai scris si eu pe aici ce mi s-a intamplat mie si inca ceva de cand merg la Biserica ma simt mai bine.Avem o lupta cu psihicul(cam grea)dar intr-o zi o sa reusim.Va doresc numai bine!
0
02-04-2011, ora 22:00
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
buna seara tuturor, te rog mult ralugeo29 sune-mi si mie ce medicamente iei acum si inainte de recidiva cit timp ai loat cipralex multumesc
0
02-04-2011, ora 23:19
ralugeo29
Nu este medic/terapeut
ralugeo29
Buna seara.Acum iau mianserin30 mg, seara 1 1/2, dimineata 1/2 si anxiar de 1 mg, 1/2 dimineata, 1/2 la pranz..Inainte de recidiva am luat cipralex 1 an si 4 luni, dar dupa acest timp l-am intrerupt singura si se pare ca pe moment a fost bine dar acum imi dau seama ca nu trebuia sa-l intrerup de capul meu, acum asta e.Si am mai luat xanax atunci cateva luni, mie mi-a mers bine atunci cu tratamentul in afara faptului ca in primele 2 saptamani m-am simtit mai rau ca pana sa le iau, dupa totul a fost ok.Multa sanatate tuturor!
0
03-04-2011, ora 10:01
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Buna tuturor,
Din cate stiu eu si am auzit anxiarul e cel mai periculos dupa ce va lasati de el, am inteles ca da o stare de nedescris fiindca da o mare dependenta.Sincer, medicul meu si alte cunostinte care au luat anxiar mi-au spus sa nu fac prostia asta vreodata sa iau anxiar ca o sa fie de rau.Eu iau strict doar Cipralex si atat, nimic altceva, doctorul meu mi-a spus clar de la inceput sa nu ma invat cu benzodiazepine, nu am luat decat la inceput 3 sapt. cate o jum.de bromazepam si luat pt. ca atunci eram dupa o luna jumate de atacuri de panica si ca sa-mi atenueze cumva starea fiind nedormita de o luna jumate, aveam noapte de noapte insomnii, ameteli, dureri groaznice de tample, acufene.Eu strict pentru astea l-am luat si atat.Dar observ aici persoane care iau 2-3 feluri de pastile.De ce?Nu e destul doar Cipraexul pt. voi?Eu sufar doar de tulburari de panica, posibil ca eu sa fiu mai puternica ?M-as mira sincer, am facut fata cu greu Cipralexului la inceput mai ales ca simteam simptomele la cote maxime, m-am speriat oarecum ca nimeni nu mi-a zis ca va fi asa, dar il mai sunam pe medic si ma consola spunandu-mi ca e normal ca o sa-mi treaca, era rau ca aveam si ore de conducere la scoala de soferi, m-a intrebat in ultima instanta daca consier ca ar trebui sa iau cateva zile bromazepam si am refuzat categoric, am zis NU ca ma descurc eu cumva.Am trecut peste dupa vreo luna jumate cam asa, o zi era mai ok, alta aveam emotii puternice in stomac, simteam ca mi se contracta muschii stomacului, f. agitata eram.Is curioasa doar voi de ce luati si benzodiazepine, nu rezistati fara sau exista alte motive?Mersi, o zi placuta!
0
03-04-2011, ora 11:34
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
buna tuturor, boala asta a noastra este diferita de la caz la caz. iar eu cu totate pers cu care am vb au spus ca daca nu faci psihoterapie in paralel cu medicatia dupa intreruperea acestora simptomele vor reveni.cu benzodiazepinele ce sa fie, eu am loat rivotril destul de mult timp si am putul sa renunt la el...ce-i drept nu au fost doze mari ( dar am inteles ca nu conteza doza) si singura problema cand le-am lasat a fost ca o perioada nu am putut sa dorm cum trebuie.dar daca esti ambitios cu timpul trec.mai prost e cand trebuie sa megi dimineata la servici si cu o seara inainte nu ai dormit mai de loc...Benzodiazepinele mai au un secret ( daca se poate numi asa ) antidepresivele isi fac efectul dupa 3-4 saptamani iar benzodiazepinele in max 1 h cred ca asta e diferenta intre benzodiazepine si antidepresive, numai ca antidepresivele nu produc dependenta iar efectul lor este si in timp pe cand bezodiazepinele au efect intre 9-12 h dupa care trebuie sa iei din nou..adica ajugi din nou la faza initiala fara nici un fel de ameliorare al simptomelor
o zi cat se poate de frumoasa si mai vb
0
13-04-2011, ora 14:50
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Ziua buna
Ce mai faceti?cum mai traiti?
E multa curatenie de facut si asta ma deprima mult, nici nu mai pot scrie
Va rog spuneti cum va descurcati voi la capitolul curatenie fara sa va fie afectat nivelul de serotonina?
Astept raspuns urgent
0
13-04-2011, ora 15:01
dragosB
Nu este medic/terapeut
dragosB
Buna


Curatenia face bine din cate stiu eu. Mai ales aspiratul reduce nivelul de stres destul de mult. E chiar indicat.
In rest stiu mai bine doamnele si domnisoarele de pe site. Eu in afara de aspirat nu ma prea ocup de curatenie.
Cum va mai simtiti ?
0
14-04-2011, ora 09:38
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Buna,

Termina, mie curatenia mi-a facut bine, imi pun muzica si da-i inainte...Acum am o saptamana de intrerupere a Xanaxului, sa zicem ca e binisor, nu excelent, dar trag de mine.Seara, adorm destul de greu, dar dorm continuu.Mie imi face bine daca sunt ocupata.
Va urez multa sanatate si fie ca sarbatoarea pascala sa va aduca multa lumina si pace in suflet.
0
14-04-2011, ora 11:11
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Ali, ai intrerupt xanaxul, e foarte ok, dar mai iei Cipralex banuiesc nu?Eu in 2 luni trebuie sa renunt la tratament si am emotii de pe acum, incerc sa fiu optimista sa cred ca scap, momentan fac aerobic de 3 ori pe sapt, si e f.bine, imi da un sentiment de bucurie, optimism, ma relaxeaza.Numai bine tuturor!
0
14-04-2011, ora 21:10
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Buna Daianna, ,

Inca mai sunt pe Cipralex, am inteles ca trebuie sa-l iau cam un an jumate, abia au trecut 7 luni.Sport fac in fiecare zi, asa ca e bine ca sunt ocupata.Acum voi pleca si la munte in cantonament, deci trebuie sa profit din plin de ceea ce mi se ofera zilnic.
Daianna nu te gandi ca mai ai 2 luni, cand va veni ziua aia cand nu mai ai medicamente sa fi foarte ocupata si apoi inca o saptamana, sunt sigura ca te vei simti excelent.Gandeste-te ca esti un om sanatos si nu mai ai nevoie de pastila "aia".Sanatate si toate cele bune.
0
14-04-2011, ora 22:29
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Ali, eu il iau de 8 luni la sf. lunii asteia, dar medicul mi-a spus ca prin iunie trebuie incetat tratamentul.Inainte am luat alte 8 luni paroxetina, dar nu am stat in ultimele 16 luni nici o zi fara tratament.Probabil si de asta mi s-a spus ca dupa 9 luni il voi inceta.NU mi-e frica de nimic mai tare decat de durerile groaznice de tample, ametelile inclusiv pe strada si amortelile care imi sunt vii in minte, acestea m-au impiedicat efectiv sa imi desfasor activitatile si m-au tintuit efectiv in pat.Atunci au inceput si insomniile severe si acufenele puternice care chiar imi dadeau senzatia ca o iau razna.Nici nu vreau sa ma mai gandesc, nu mai vreau !O seara placuta!
0
15-04-2011, ora 00:08
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Multumesc de sfaturi
Daca eu am luat 6 luni de cipralex si m am ales cu 3 luni de bine, aproape ca n vremurile bune, voi daca luati doi ani, cata perioada buna o sa aveti?regula treisimpla.Sper c o luati ca pe o gluma, cum o iau si eu dealtfel.Stim cu toti ca un tratament mai lung cu antidepresive te poate pune pe picioare pe toata viata.Fiecare cu norocul lui.
Eu m am lasat de el daca nu l am suportat si n am apelat decat la xanax din cand in cand.De fapt el mi a facut bine atunci cand eram foarte depresiva si dormeam zi si noapte.Acum nu prea pot sa dorm, sunt mai agitata
Eu va zic noapte buna si va urmaresc postarile.Vreau sa l vad pe cipralex de ce i in stare?!
0
15-04-2011, ora 12:26
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
buna tuturor imi poate sune cineva daca cipralexul actioneaza si asupra gandirii negative va rog simt ca parca nu mai sunt normal in sensul ca nu voi mai face lucrurile dinainte pe care le faceam cu placere am inceput tratamentul de aproape o luna cu cipralex 20mg 10 dimineata si 10 seara inclusiv anxiar 1mg de tri ori pe zi oboseala pe parcursul zilei a diosparut dar adorm foarte greu i-mi trc prin cap toate prostiile parca nu mai sunt normal.va rog a mai trecut cineva prin asa ceva va doresc la toti o zi superba si multa sanatate!
0
15-04-2011, ora 19:16
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Romulus acele insomnii le vei mai avea cam o luna, la mine au durat cam 2 luni, adica adormeam greu si ma mai trezeam de 2 ori noaptea, mie atacurile de panica mi-au schimbat gandirea, nu are Cipralexul efectul asta, Cipralexul iti mai scade capacitatea de concentrare si uiti mai usor, parca ai fi un batran la 70 de ani, eu ma speriasem cat de multe uitam, e ca si cum o dai in Altzeimer:)), sincer e nasol, acum stau mai bine cu memoria, mai ales ca intotdeauna tineam minte o gramada de detalii, dar totusi am cunostinte care nu au atacuri de panica, sunt perfect sanatoase si uita mai mult ca mine, deci gandurile negre cred ca sunt pe fondul unei depresii, eu nu am auzit sa apara asa ceva de la Cipralex, citeste prospectul atent si vezi ce scrie!!!
0
15-04-2011, ora 20:22
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
pt daianna gandurile negre le aveam si inainte de cipralex dar vroiam sa stiu daca cipralexul ajuta
0
15-04-2011, ora 20:33
dragosB
Nu este medic/terapeut
dragosB
Draga Romulus

Sa stii un lucru. Nici un medicament nu o sa iti schimbe gandirea negativa. Indeferent de cum s-ar numii el. Singurul care este in masurata sa o schimbe esti tu. Si vorbesc din proprie experienta si din foarte multe multe experiente ale altora.
0
21-05-2011, ora 15:36
dya30
Nu este medic/terapeut
dya30
Buna tuturor!
Ma numesc Diana si sunt din Cluj Napoca.
Unde sunteti toti? Nu a mai postat nimeni de o luna?
Daiana -imi doresc foarte mult sa te cunosc !
mai ales ca si eu sunt din cluj si sufar de anxietate de vreo 5 ani cu perioade bune cu recaderi, dar cam 5 ani sunt.
cred ca am avea multe in comun! iti las adresa mea de mess, te rog contacteaza-ma :-*

(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 00:29
dobre_claudia
Nu este medic/terapeut
dobre_claudia
buna
ma numesc Claudia, am 37 de ani si am avut o perioada foarte tulbure in viata mea, acum 3-4 ani cand am suferit mai multe atacuri de panica, care m-au dus in depresie si mi-am r4evenit greu...dupa un an de zile de tratament cu cipralex, rivotril si PSIHANALIZA. Pe scurt, tratamentul cu pastile m-a ajutata sa revin la munca, sa-mi fac treaba cat de cat..insa ceea ce m-a salvat a fost psihanaliza. Eu am incercat inainte si psihoterapia insa nu m-au ajutat. Dupa ce am inteles "putin" din ce refuza subconstientul meu, am putut sa-mi revin de tot, iar de 3-4 ani nu am mai avut nici un atac de panica, nimic. Intre timp am nascut si o fetita..
pentru mai multe detalii va astept pe mess la dobre_claudia

P.S. dupa psihanaliza, am inteles ca aceste atacuri de panica se produc datorita faptului ca noi, inconstient, ne temem de ceva...daca am stii de ce, si am trece in constient (rational) nu am face atacuri de panica
nu am putut sa imi dau seama de ce ma temeam decat dupa psihanaliza, iar o data ce am aflat cauza, ea s-a dus in constientul meu si nu imi mai produce atacuri de panica
0
23-05-2011, ora 12:05
nelia55
Nu este medic/terapeut
nelia55
buna Claudia, vad ca ai scris azi si poate imi poti da o solutie la problkema mea. Mi s-a pus dg de episod depresiv, mi-a dat dr trittico si anxioar, totul ok 3 sapt, alt om eram, apoi am scos anxiarul si am ramas cu trittico 100 mg sio asta nu controleaza simptomele, am ziole perfecte, dar altele ma scol cu un gol in stoamc, ca o emotie, sint trista, abatuta, nu am putere, si am ajuns la concluzia ca trebuie as fac si psihotearpie. nu sint din Buc si as vrea daca poti sa-mi recomanzi un psihoterapeut in care ai incredere.
Multumesc mult
0
23-05-2011, ora 12:31
dragosB
Nu este medic/terapeut
dragosB
Pentru Dya,

buna

Si eu sunt din cj si am avut probleme de anxietate, mai precis anxietate generalizata. Ele se rezolva cu timpul si cu multa rabdare si vointa. Tratamentul medicamentos ajuta, dar e nevoie si de schimbarea modului de gandire plus sa fii tot timpul activa. Iesirile in are liber, sportul fac si ele foarte mult bine. Trebuie sa socializezi cat mai mult si sa infrunti situatiile in care simti axietate.
Daca vrei putem vb si pe mess.

Cu bine,
0
23-05-2011, ora 20:27
dobre_claudia
Nu este medic/terapeut
dobre_claudia
pnetru nelia
nu sunt suficiente 3 saptamani, eu mi-am revenit dupa 6-8 luni, iar dupa ce am intrerupt tratamentul inca cateva luni au trecut ca sa ajung in satrea mea naturala...perfecta...
am facut psihoterapie, insa nu m-a ajutat, ...am scapat de depresie si atacuri de panica cu psihanaliza..
in Bucuresti sunt cei mai multi, cauta pe internet Asociatia psihanalistilor din Romania, caci nu sunt multi, cativa in toata tara...iar in Bucuresti 90% dintre ei
0
24-05-2011, ora 07:25
nelia55
Nu este medic/terapeut
nelia55
pentru Claudia
Multumesc mult pt sfat, am cautat pe internet si am gasit, chiar am constatat ca medicul meu psihiatru face parte din aceasta asociatie. Cred ca nu am fost explicita in exprimare, eu fac tratament cu Trittico de 8 sapt, dar nu m-am simtit bine decit atunci cind aveam si Anxiar, pe care l-am scos dupa 3 sapt. Iatra-mi insistenta, dar tu cu ce medicament ai facut tratamentul??? cred ca aici am o problema... Chiar daca iau Trittico, am un somn superficial, daca deschide cineva usa camerei mele, simt si ma trezesc cu simptome de sperietura, imi bate inima puternic in piept, imi simt inima si in stomac, citeaodata transpir si daca as vrea sa ma scol din pat, nu pot, simt ca m-as prabusi, ca atunci cind te trezesti brusc. Astea sint atacuri de panica ???? Nu mai inteleg nimic si sint din ce in ce mai speriata. Ai avut asa ceva ???/
Multumesc pt intelegere!
0
24-05-2011, ora 12:05
dobre_claudia
Nu este medic/terapeut
dobre_claudia
Nelia
eu am luat 6 luni Cipralex 1 dimineata cu rivotril jumate seara
rivotrilul nu te lasa sa faci atac de panica
iar cipralexul te scoate din starea de depresie, anxietate, etc
insa fara Psihanalist nu as fi scapat de atacurile de panica
asta stiu sigur
0
25-05-2011, ora 03:25
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Si eu am auzit ca medicamentele dau adictie. Si ca dupa ce incetezi sa le iei revin simptomele. Cand vrei sa renunti la ele trebuie sa o faci, o pastila la o saptamana sau ceva asa, nu dintr-o data sa nu-ti dea reactie adversa. Dupa ce ai renuntat la medicamente esti ca inainte sa le iei, desi sunt cazuri care si-au revenit. Untura de peste poate ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul