Cipralex 20 mg + Alprazolam ?

20-12-2009
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
20 de mg de Cipralex pe zi si 3 pastile de Alprazolam iau si pe cuvant de onoare parca sunt pe alta lume, parca sunt "drogat", in sensul propriu. Adica nu-i prea multa doza?
9 comentarii
0
21-12-2009, ora 08:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dacă vă simţi aşa de "drogat", cu siguranţă medicaţia este puţin supradozată sau răspunsul organismului dvs. este foarte ridicat; consultaţi medicul care v-a prescris medicaţia şi rugaţi-l să v-o ajusteze, eventual să substituie unul dintre medicamente, chiar pe amândouă; medicul va lua decizia adecvată stării dvs. de sănătate. Nu modificaţi dvs. doza din proprie iniţiativă!

Toate cele bune şi sărbători fericite!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-12-2009, ora 19:58
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Acuma nu stiu, poate nu m-am exprimat foarte corect. De la medicatia asta parca mi s-a modificat caracterul, personalitatea. E foarte greu de descris.
0
22-12-2009, ora 15:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicaţia neuro-psihiatrică are capacitatea de a modifica pozitiv sau negativ, personalitatea (caracterul, temperamentul, comportamentul, cogniţia, sensibilitatea şi raportarea la mediul înconjurător).
Modificarea (acestor parametrii) în cazul dvs., este negativă???

Consultaţi medicul curant. Toate cele bune şi sărbători fericite!
0
31-12-2009, ora 23:12
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Da, medicatia a fost supradozata, acum iau doar unul si jumatate de Alprazolam in loc de 3, dar parca starile nu mai simt aceleasi ca si atunci cand luam 3. Era mai bine atunci, parca traiam pe alta lume, mi se implineau visele, acum de cand am redus doza nu mai vad viata atat de roz.
Mr. Nick, efectul Alprazolamului este acelasi cu cel al drogurilor?
0
02-01-2010, ora 15:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Alexandruj,

Supradozarea unui anxiolitic (benzodiazepină) induce unele stări specifice drogurilor; se poate ajunge chiar până la efecte psihedelice (prezenţa halucinaţiilor vizuale, auditive, tactilizante etc. (multitudine de culori, gânduri, senzaţii polivalente, forme diferite (poliforme)...)...aveţi grijă!
"Era mai bine atunci, parca traiam pe alta lume, mi se implineau visele, acum de cand am redus doza nu mai vad viata atat de roz." - De aceea era mai bine, pentru că "trăiaţi" pe altă lume...

Toate cele bune şi LA MULŢI ANI!
0
02-01-2010, ora 16:03
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Mr Nick, LA MULTI ANI si multa sanatate ! Am citit multe din comentariile dvs pe acest forum si cele mai multe dintre ele mi s-au parut rezonabile si "la obiect". DEe vreo 6 luni ma confrnt cu o problema grava de sanatate pe care am scris-o pe acest forum la sectiunea TUMORI BENIGNE SI CANCER (relativ tanar 49 ), de aceea pt a nu mai repete va rog sa cititi textul meu si sa-mi raspundeti, astept cu nerabdare opinia dvs !
0
02-01-2010, ora 20:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Eugen,

Am să verific topicul dumneavoastră; sper să vă pot ajuta. Mulţumesc pentru urări. La mulţi ani şi dvs. şi multă sănătate împletită cu fericire şi linişte sufletească.
Toate cele bune!
0
12-01-2010, ora 11:04
Anca-cta
Nu este medic/terapeut
Anca-cta
Buna ziua.
Eu am fost diagnosticata cu tulburari anxioase cu rezultat somatiform, probabil pentru ca in urma unei stari de rau vreo 2 sapt, nici un medic nu-si dadea seama ce am si-mi tot induceam stari de greata si frica. Sau cel putin cred.
Mi s-a prescris la iesirea din spital anxiar, ( si spasmofilie ) stiu c-am luat o jumate de pastiluta la iesirea din spital, dupa 5 zile nedormite si o operatie de apendicita, si am reusit sa dorm.
Am incetat cu anxiaru atunci pentru ca mi se spusese sa nu continui decat daca simt nevoia. Reuseam sa ma odihnesc dar cand ma urcam in pat tot aveam bufeuri, hiperexcitabilitate musculara si starea de frica. Reuseam sa adorm.
Ziua aveam o stare tot frica dar mai mica pentru ca-mi umpleam mintea cu tot felul de activitati.
Ieri am mers la psihiatru. Mi-a dat niste vitamine pentru stari de anxietate si cipralex 5 mg, seara.
Am avut azi noapte niste stari urate rau. Eram foarte ametita, am simtit ca nu ma mai pot misca, imi amortise tot corpul, furnicaturi, aveam gatul uscat, si imi venea sa vars.
Nu am inchis nici un ochi. Cand inchid ochii imi vin de-a valma f multe idei si ma simt f agitata. Trebuie sa precizez ca o asemenea reactie am avut-o si in spital cand mi s-a dat un diazepam.
Curios e ca psihiatra stia de diazepam si mi-a dat ceva ce m-a dus in aceeasi stare.
Azi trebuie sa ma lupt cu mine si sa scap de teama pentru ca se apropie seara. Nu vrea sa mai iau cipralexul pentru nimic in lume.
0
12-01-2010, ora 20:44
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Nici eu nu mai iau Cipralex mai mult de 5 mg pt nimic in lume. Cele mai naspa stari de la el l-am avut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezistența la antidepresive ar putea avea legătură cu metabolismul
  • Un pas important în combaterea efectelor negative ale tratamentului antidepresiv
  • Antidepresivele pot slăbi rezistența oaselor prin încetinirea regenerării lor
  • Este permis alcoolul dacă iau antidepresive?
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele sunt compatibile cu alăptarea?
  •