Cind se poate detecta sarcina prin ecografie transvaginala?

20-06-2012
ali73
Nu este medic/terapeut
ali73
Cazul meu e urmatorul:
in data de 10/05/2012 a fost ultima menstruatie.In data de 12/06/2012 imi fac testul de urina si iese negativ, in data de 18/06/2012 merg la consulta ginecologica si rezultatul ecografiei intravaginale si al altui test de urina este negativ.Sunt in asteptarea analizelor de singe specifice pt. testul de sarcina.Preocuparea mea este ca am luat anitbiotice- amoxicilina- vreo 7/8 zile, din data aprox. 24/05/2012 si ibuprofen vreo 3 zile, la6/8 ore.Am si antecedente de malformatii ( fetita mea de 10 ani are o cardiopatie genetica), iar virsta mea e de 39 ani si am Grupul 0, RH negativ.Ginecolgul mi-a spus ca nu exista nici un risc in privinta antibioticelor...totusi eu nu sunt linistita si as dori si alte opinii.Exista posibilitatea ca fiind poate prea devreme, nu s-a putut depista sarcina cu ajutorul ecografiei?Si din aceeasi cauza sa fi iesit cele doua teste negative, la 6 zile diferenta unul de celalalt?
Va multumesc si astept cu neliniste sfatul d-.voastra.
ali73
4 comentarii
0
21-06-2012, ora 07:56
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
La mine testul a iesit pozitiv (a doua liniuta rozalie) cu 3 zile inainte sa mi intarzie ciclul:) l-am facut dintr o joaca, iar ecografic s a vazut sacul embrionar la 5 saptamani de amenoree.
0
21-06-2012, ora 11:20
ali73
Nu este medic/terapeut
ali73
DECI CALCULAND DE LA DATA ULTIMULUI CICLU SI EU AS AVEA 5 SAPATMANI JUMATE.IN CAZUL IN CARE AR FI SARCINA.LA CELE 2 SARCINI ANTERIOARE TESTUL MI-A IESIT POZITIV DIN PRIMA, IAR CIND MI-A INTIRZIAT CICLUL, ACUM VREO 2 ANI, TESTUL CARE L-AM FACUT A DAT NEGATIV, DECI CORECT.NU STIU CE SA CRED, PT. CA GINECOLOGUL TREBUIA SA-MI SPUNA CA POATE EXISTA POSIBILITATEA SA NU SE VADA DEOCAMDATA NIMIC IN ECOGRAFIE, DAR NU MI-A COMENTAT NIMIC DESPRE ACEST LUCRU. BA DIMPOTRIVA MI-A SPUS CA DACA VREAU IMI POATE DA MEDICAMENTE CA SA-MI COBOARE CICLUL. ORICUM AM IESIT DIN CONSULTATIE CAM NELAMURITA, DIN PACATE NELAMURIRILE AU VENIT PE PARCURSUL ZILEI URMATOARE. ASTEPT REZULTATELE ANALIZELOR DE SANGE, PE 28-06-2012 SI INCERC SA NU MA MAI GINDESC PT. CA ALTFEL POT SA CAD INTR-O STARE DE STRES SI ANSIETATE.
ORICUM ASTEPT COMENTARII SI SFATURI SI VA MULTUMESC PT. ATENTIA ACORDATA.
0
21-06-2012, ora 11:50
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Probabil nu e vb de o sarcina. De aceea poate ti a zis medicul sa ti dea medicamente ca sa ti vina menstruatia.
0
21-06-2012, ora 20:48
ali73
Nu este medic/terapeut
ali73
Da, evident nu e vorba de sarcina, mi-a coborat ciclul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia transvaginală - indicații, procedură, informații pacient
  •