Ciclu peste anticonceptionale, test de sarcina negativ

13-01-2007
laura_10
Nu este medic/terapeut
laura_10
Buna!Iau Yasmine din luna mai 2006 si totul a fost ok pana acum, cand ciclul a venit cu o saptamana mai devreme (mai aveam 5 pastile de luat si apoi trebuia sa vina). Mentionez ca in luna precedenta am avut un contact sexual, insa ciclul a venit normal...Daca ar fi fost o sarcina, deja ar fi avut o luna si s-ar fi vazut, dar am facut azi un test si e negativ. Am luat in acest timp Omez (vreo 3 pastile in 2 sapt) si Sollievo (un laxativ natural). Care ar putea fi explicatia?Poate totusi sa fie sarcina?
Multumesc
5 comentarii
0
23-09-2009, ora 21:24
calciu
Nu este medic/terapeut
calciu
nu te speria. nu e sarcina. am patit si eu. folosesc tot yasmine de 6 ani. lasa ciclul sa treaca, incepe o noua folie a 8 a zi si vezi daca se regleaza. e posibil sa fi trecut printr-o stare de stres si de aceea sa fi venit mai devreme. daca nu se regleaza, mergi si consulta medicul de planificare familiala. bafta
0
24-09-2009, ora 21:46
Anngela
Nu este medic/terapeut
Anngela
buna!am si eu o problema de genu. Numai ca eu iau marvelon de 8 luni si de 5 zile fac un tratament cu cervugid ovule iar aseara am avut cateva scurgeri si mai sunt vreo 10 zile pana imi vine menstra!ar putea fi ovulele cauza??
0
28-05-2010, ora 10:19
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine. :(.I-au desorelle de aproape 1 an si luna asta la a 10 a pastila mi-a venit mentruatia. :(.Sarcina banuiesc ca nu este deoarece luna trecuta mi-a venit normal. :( trebuie schimbate pastilele sau. :(

Astept un raspuns.

Multumesc
0
28-05-2010, ora 23:10
calciu
Nu este medic/terapeut
calciu
cel mai corect ar fi sa intrebi un medic de planificare familiala, mai ales daca le-ai luat la intamplare, fara sfatul vreunui medic si fara analize in prealabil. fiecare corp are metabolismul lui si ce unora le face bine, altora le face rau. iti spun asta din experienta.
0
29-05-2010, ora 08:37
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Multumesc de raspuns. pastilele mi le-a recomandat med ginecolog, anul trecut am avut aceiasi problema cu novinette si ma speriasem, deoarece novinette nu era compatibil cu corpul meu. si mi-a recomandat desorelle.Am sa ma duc la med din nou sa vedem, cu siguranta imi va recomanda atceva.

O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •