Ciclu dereglat dupa oprirea anticonceptionalelor

16-02-2012
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Buna ziua! Am 20 de ani si acum 2 ani am inceput sa iau anticonceptionale Desorelle. Am decis sa fac o pauza, dupa cateva discutii avute cu ginecologul meu si le-am oprit in luna octombrie 2011. In luna noiembrie 2011, menstruatia a intarziat si mi-a venit abia in decembrie. Am inteles ca este un lucru normal dupa oprirea anticonceptionalelor, sa apara o dereglare. Problema este ca nici in ianuarie nu mi-a venit, si abia acum in februarie am o sangerare. O numesc sangerare deoarece este foarte redusa cantitativ. Sa pun asta tot pe seama pastilelor? Este ceva normal? O sarcina nu cred ca ar avea cum sa incapa in discutie deoarece am folosit prezervativul si de fiecare data am fost atenti sa nu avem surprize neplacute. Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
16-02-2012, ora 16:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Dereglarile sunt de la pilulele contraceptive. unele femei se confrunta cu aceasta problema dupa incetarea administrarii. mergi inapoi la medic si vezi ce te sfatuieste, probabil iti va da un tratament pentru reglarea menstruatiei- nu contraceptive bineinteles- ori mai asteapta si vezi daca se regleaza de la sine. Nu-i o anormalitate ce ti se intampla, iar in unele cazuri dureaza pana la 6 luni reglarea menstrei.
0
16-02-2012, ora 16:50
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Multumesc frumos pentru raspuns! M-am mai linistit. O sa incerc sa ajung mai repede la medic. Inca ceva: ce alte tratamente pentru reglarea menstruatiei, se mai dau? in afara de contraceptive
0
16-02-2012, ora 21:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sunt multe, de exemplu Duphaston este unul din ele. Insa Nu te sfatuiesc sa il iei fara acordul medicului.
0
17-02-2012, ora 11:57
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •