Cicatrici cheloide in urma unor acnee

25-08-2009
Veress
Nu este medic/terapeut
Veress
Buna ziua

In urma cu 7 ani au inceput sa imi apara cicatrici cheloide dupa ce imi dispareau acneele, iar acum sunt plin de ele pe spate, dar nu numai ci si pe fata. Am fost la un chirurg plastic pentru a incerca sa imi scot o cicatrice si sa o micsorez, dar mi-a recomandat mai intai un tratament pentru spate si a observat aparitia unor puncte de grasime pe spatele meu care, dupa spusele dansului fiind zgariate se transforma mai tarziu in cicatrici cheloide.
Nu stiu ce sa mai fac cu spatele pentru a-mi disparea aceste cicatrici "minunate", daca ma puteti ajuta as fi foarte recunoscator.

Multumesc
6 comentarii
0
26-08-2009, ora 11:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Numai homeopatia va poate ajuta eficient la aceasta problema. Gasiti un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica. Evitati pe viitor tratamente cu medicamente chimice la acnee cat si la alte probleme si apelati la medicina naturista si homeopatie.

Puteti folosi urmatoarele remedii homeopate la indepartarea si vindecarea la astfel de cicatrice, remedii care s-au dovedit ajutatoare la multi pacienti:

Silicea C15, o granula de 2 ori pe saptamana.
Thiosinamine, CH9 sau 15 - granula de 2-3 ori pe saptamana
Calendula CH9 - o granula de 4-5 ori pe saptamana
Cadmium sulfuricum sau sulfuratum CH30 - o granula la 10 zile timp de 3-4 luni

Alte remedii in astfel de cazuri sunt si
Acidum fluoricum in dilutia CH15 si Causticum in dilutia CH15 si care se ia 1 granula de 1-2 ori pe saptamana mai mult timp.

Acidum fluoricum reda flexibilitatea, Silicea indeparteaza substantele toxice si vindeca pielea, Calendula vindeca pielea si o regenereaza, Causticum si Thiosinamine inlatura substantele nedorite, multe cicatrice contin Cadmium pe care acesta il indeparteaza.

Este recomandat si Calcium sau Calcarea fluorica (fluoratum) CH30 la astfel de probleme, cate o granula pe saptamana timp de 3-4 luni.

O combinatie din aceste remedii care se iau separat unul de altul la intervale de cel putin cateva ore sau de o zi ar fi cel mai eficient si indicat.
Remediile se impart de asa natura pe durata unei saptamani incat sa fie un interval de timp intre ele, nu se iau toate in aceeasi zi !

Thiosinamine in dilutii cat mai joase cat si Cadmium sulfuricum in dilutii cat mai joase (CH3, CH7, CH9) se pot dilua si in putina apa, se amesteca cu ceva glicerina si se aplica local in mod regulat.

Crema de galbenele (dar fara conservanti chimic asa cum au cele mai multe creme ) aplicata local poate ajuta, depinde de natura lor.
In caz ca nu se gaseste fara nici un conservant, se amesteca tinctura de galbenele cu glicerina 1/10 parti.

Remediile se pot gasi la farmacii homeopate, un tub cu 6 granule costa 6 lei. Tincturile la Plafar.
Granulele homeopate se topesc sub limba si nu se ingjit.
Se evita mustelelul, camfora, uleiurile eterice, cofeina, ceaiul negru si verde, acizii, iutelile cat si excesele sexuale pt. ca sa-si faca efectul.
0
26-08-2009, ora 12:16
Veress
Nu este medic/terapeut
Veress
Mi-ati putea da un e-mail pe care sa va trimit cateva poze cu cicatricile mele pentru a fi sigur daca merita sa incerc tratamentul indicat de dvs. pentru ca exista si sansa sa nu fie chiar la ce va ganditi. Multumesc
0
26-08-2009, ora 14:21
Veress
Nu este medic/terapeut
Veress
Momentan incerc un produs care contine acid azelaic. Ce parere aveti despre acesta?
0
26-08-2009, ora 17:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
NU este nevoie de poza, tratamentul de mai sus este pt. TOATE tipurile de cicatrice. Corpul face cicatrice numai intr-un singur mod, dar cu aparente diferite, indiferent de cauze. In plus acel tratament este exact pt. tipurile de cauze mentionate de dvaostra.

Orice tratament alopat si cu produse chimice va va distruge si mai mult pielea, mai ales ca contactul cu substanta folosita nu se opreste numai la cicatrice.

Cu ajutorul tratmentului homeopat nu se actioneaza direct asupra cicatriciei ci indirect dand organismului la nivel energetic si de celula de a repara si mai bine singur cicatricele initiale. Adica: corpul se repara singur si remediile nu repara direct cicatricea.

Acidul azelaic este un acid ( dicarboxilic) si ca toti acizii sintetici nu poate face nimic bun la piele.
Este ca si cum ati dori sa finalizati daunele unei zid printr-o gaura lovind cu ciocanul in el dupa
ce a fost astupata temporar aceasta gaura.
0
24-04-2010, ora 17:07
miha15ela
Nu este medic/terapeut
miha15ela
buna ziua.sunt mihaela din pitesti si la varsta de 3 ani am suferit o cicatrice urata pe fata.de 0.5 cm.va rog ajutati ma -*...va multumesc


(*modificat de administrator)
0
04-03-2016, ora 16:11
Monick81
Nu este medic/terapeut
Monick81
Am f mare nevoie sa iau legatura cu domnul Scarface pt. acnee grava!
Va rog sa ma ajutati! Adresa mea este laviniadi2015 arond gmail punct com
Multumesc si astept raspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cum scapi de cicatrici?
  •