Cicatrice sensibila după multiple operatii de chist pilonidal | Forumul Medical ROmedic

Cicatrice sensibila după multiple operatii de chist pilonidal

13-04-2015
mondor_one
Nu este medic/terapeut
mondor_one
Buna ziua,

Am sa trec direct la subiect. Intre anii 2007-2010 am fost operat de 5 ori de chist pilonidal. Dupa ultima operatie totul a fost in regula timp de 4 ani. Anul trecut in mai, insa, operatia s-a redeschis. Nu era o recidiva, cel putin asta mi-a spus chirurgul, ci doar mi-a plesnit pielea la locul operatiei. La acea vreme jucam tenis, faceam jogging, etc. Dar s-a inchis singura. In noiembrie cicatricea s-a redeschis, de aceasta data chirurgul a decis sa o coase, din nou neexistand puroi. Acum, in aprilie, din nou s-a redeschis. Sper sa fie din nou doar o plesnire a pielii si nu o recidiva, acum m-am ingrasat destul de mult. Maine merg din nou la chirurg.

Va rog sa imi spuneti ce solutie as avea pentru a rezolva problema asta. Sunt in Cluj Napoca.
2 comentarii
0
14-04-2015, ora 10:29
dr.Savu Gheorghe
Identitate neconfirmată
dr.Savu Gheorghe
Soluţia pentru dvs. este să vă normalităţi greutatea, pielea s-a subţiat fiind întinsă de stratul adipos în exces.
0
15-04-2015, ora 09:45
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Medicul operator, care va examineaza poate sa spuna ce e de facut. Fara inspectie locala e greu de luat o decizie. Totusi, normalizarea greutatii e de urmarit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenÈ›ei bolii pilonidale
  •