acum 3 luni mi s-a descoperit o infectie cu chlamyda | Forumul Medical ROmedic

acum 3 luni mi s-a descoperit o infectie cu chlamyda

19-12-2009
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Buna ziua,

Am 27 ani, si in urma cu 3 luni mi s-a descoperit o infectie cu chlamyda (dupa o pierdere de sarcina). Am urmat tratament cu Azitrox doza unica (2 pastile), dupa 3 saptamani am repetat analiza din secretie de col iar antigenul era inca prezent. Al doilea tratament a fost tot Azitromicina prima zi doza unica si urmatoarele 4 zile cate o pastila pe zi. A facut si sotul tratamenul. Rezultatul analizelor a fost la mine antigen inca prezent, iar la sot negativ(analiza din secretie). Intrebarea mea este ce alta schema de tratament ar putea fi eficienta? (doxicilina ? ) E vreo problema daca as ramane insarcinata? (ne dorim ff mult un copil). Banuiesc ca din experienta dumneavoastra ati observat care antibiotic da rezultate mai bune, nu as vrea sa bag atatea antibiotice in mine fara sa duca la un rezultat. parerea dumneavoastra este strict informativa, oricum ma voi prezenta unui medic infectionist pentru tratament, dar ebine sa cunosc pareri despre aceasta problema.

Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
19-12-2009, ora 17:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Terapia de electie in aceasta infectie genitala este Tetraciclina [ 2 cps la 6 ore timp de 7-10 zile sau 1 cps la 6 ore 14-20 zile ].Sau Doxiciclina, cum spui tu, dar e pe locul II dupa Tetraciclina, in doza de 1 cps la 12 ore 15-20 de zile. Numai cu o terapie de durata mai lunga te vei vindeca.Am sa-ti spun ceva legat de rezistenta acestei bacterii, Chlamydia trachomatis, pentru a te orienta in casa vis-a-vis de tratarea lenjeriei intime, a ta si a sotului. Aceste bacterii raman virulente, active, timp de 24-48 de ore la temperatura camerei si mai putin de 30 de minute la 46 grade Celsius ; E OMORATA in 10 minute la 56 grade Celsius [deci e bine sa fierbi lengeria intima, apoi o pui in masina de spalat ]. Chlamydia e implicata la femei in etiologia sterilitatii, ca urmare a ocluziei trompelor uterine prin ascensiunea germenilor pe mucoasa genitala.La femeia insarcinata da conjunctivite si pneumonii grave la bebelus imediat dupa nastere. Trebuie sa te tratezi inainte de a ramane insarcinata.Pe parcursul terapiei nu consuma alcool, nu ai voie de relatii sexuale si sa faci controlul de laborator pentru confirmarea eficacitatii terapeutice.Sarbatori fericite!
0
23-12-2009, ora 13:26
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Va multimsc tare mult pentru raspuns.

Intre timp am mai facut analize de sange pentru inticorpi IgG si IgaA Rezultatul este acesta:
IgG 0, 2
IgA 0, 2

Interpretare IgG
0, 9 absenta anticorpilor IgG apecifici

Interpretare IgA
0, 9: absenta anticorpilor IgA specifici

*Un nivel scazut de anticorpi poate corespunde inceputului unui raspuns imun si trebuie confirmat printr-o repetare in urmatoarele 15 zile
* Prezenta IgA semnalizeaza frecvent prezenta unei infectii active.

Aceata analiza am repetat-o cam la o saptaman si jumatate dupa cea din secretie.
Intrebarea mea este, de ce nu apare IgA pozitiv daca antigenul este prezent in secretia de col? Nu mai este infectia sau inca nu am inticorpi formati pt infectie? Stiu ca IgA indica prezenta unei infectii si totusi e sub valoarea limita.

Va multumesc anticipat si va doresc Sarbatori fericite !
0
23-12-2009, ora 14:53
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Completare
La interpretare ""0, 9 , am vazut ca nu apare semnul de "mai mic decat"
0
26-12-2009, ora 18:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti bate capul prea mult cu acesti anticorpi, nu are rost sa-ti faci probleme privind valoarea acestora.Depistarea anticorpilor specifici fata de antigene se face prin teste serologice; nu toate sunt la fel, ele difera, si nu toate pun in evidenta anticorpi secretori si in infectiile chlamydiene localizate.Anticorpi slab pozitivi pot apare doar in 20% dintre pacientii purtatori de Chlamydia. Clar este ca tu ai inca Chlamydia prezenta in zona genitala, doresti un copil, si recomandat este ca, avand in vedere acestea, trebuie sa faci din nou un tratament corect si complet.
0
28-06-2010, ora 19:12
symmonyka
Nu este medic/terapeut
symmonyka
Buna ziua,
Am si eu o problema legata de Chlamydia. In anul 2008 mi-am facut testul antigen si mi-a iesit negativ. Mi-a iesit pozitiv insa Ureaplasma si mycoplasma 10 la a 4-a CFU/prob[a. In anul august 2009 am repetat mycoplasm[ ureaplasma si mi-au iesit de asemenea pozitive, si pe langa asta si Chlamydia pozitiv + (exact asa scria pe buletinul de analize.) Am urmat tratament cu Trinidazol in doza unica, si eu si partenerul si doxicilina 10 zile si eu si partenerul.Eu am folosit si ovule Cervucid.

In iunie 2010 am repetat analizele la chlamydia, ureaplasma si micoplasma si mi-au iesit toate absente. Tind sa cred ca laboratorul de analize nu si-a dat deloc interesul. In afara de faptul ca m-a pus sa ma duc la spital sa-mi recolteze ca ei nu aveau conditii. Medcenter are sediul chiar in incinta spitalului (Braila).
La ultimele analize mi-a iesit asa:
Ureaplasma - absent
Micoplasma - absent
Ag. Chlamydia - secretie col NEGTIV, la unitate masura linie
Anti Chlamydia IgA - 6, 25 NU
Anti Chlamydia IgM 4, 28 DU - adica pozitiv
Antu Chlamydia IgG 7, 86 NU

Secretie vaginala frotiu

Celule epiteliale - relativ frecvente
Reactie inflamatorie - discreta - rare polimorfonucleare
Hematii - nu se observa
Flora Doderlein - relativ frecventa
Levuri - nu se observa
Trichomanas vaginalis - nu se observa

Secretie vaginala - Flora fara semnificatie patogena - micete absente

VSH 20


Sunt foarte nelamurita si suparata ca am dat niste bani aiurea cred. Tind sa ma mai duc la un laborator sa repet sa vad, la fel iese?

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot bacteriile chlamydia să se răspândească în organismul uman?
  • Nu scap de Chlamydia - ce să fac? (infecÈ›ia rezistentă sau reapărută după tratament)
  • Screeningul pentru Chlamydia - ce trebuie să È™tii
  •