Chisturi si contraceptivele orale

27-10-2009
maimusik
Nu este medic/terapeut
maimusik
Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Cand aveam varsta de 13 ani mi s-a dat recomandare sa merg la ginecologie deoarece ma durea burta tare (imi venise ciclu de la 11 ani )... acolo mi-au gasit chisturi de cativa aproape un cm. Mi-a recumandat diane 35, am tinut jumatate de an tratament dupa care cand am fost la control eram bine mergea bine si m-a pus sa intrerup si peste 3 luni sa vin iar, dar in alea 3 luni au inceput dereglarile( ceea ce era si normal pt organismu meu caci stopasem tratamentu). Pana la urma am fost la un alt medic mi-a recomandat din nou diane 35 dar in continuare mi-a fost rau.Am fost dupa aceea la un medic endocrin cu prolactatie si de acolo mi-a dat yasmine am luat o perioada dupa care mi-a fost rau, chisturile intre timp marindu-se cu tot cu contraceptive, dupa aproximativ 3 luni.Acum cateva luni am luat de la aceasi doamna doctor Logest dupa 3 luni iar mi-a fost rau si a inceput sa-mi curga lapte din sani chiar daca imi facuse analize la sange. Pana la urma mi-a dat contraceptive yaz, dar nici alea n-au rezistat mai mult de o luna deoarece nu imi trecuse ciclu ( am avut 28 de zile continuu!! ). Acum am trecut pe Novaring ( inel intravaginal) si imi este cat de cat bine.. DAR : am vorbit cu parintii si ar vrea sa ma opereze de chisturi si o doamna doctor din bucuresti foarte draguta mi-a recomandat operatia cu laparoscopic. Ce credeti ? eu sunt din iasi... as vrea sa scap de problema asta deoarece eu am si cu inima probleme. Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul